Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Dom Pomocy Społecznej w Lubaczowie

W Gdeszynie upamiętniono 80. rocznicę śmierci bł. ks. Zygmunta Pisarskiego

Dziś, 30 stycznia przypada 80. rocznica śmierci bł. ks. Zygmunta Pisarskiego, kapłana który poniósł śmierć męczeńską z rąk hitlerowców w 1943 roku w Gdeszynie.
W Gdeszynie upamiętniono 80. rocznicę śmierci bł. ks. Zygmunta Pisarskiego

Uroczystościom w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gdeszynie przewodniczył ks. bp Mariusz Leszczyński, biskup pomocniczy Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej. Wspominał on dzień, w którym miała miejsce niegdyś rekognicja relikwii bł. ks. Zygmunta Pisarskiego.

POSŁUCHAJ

Ks. bp Mariusz Leszczyński wyjaśnia dlaczego bł. ks. Pisarski nazywamy patronem pojednania.

POSŁUCHAJ

Ks. Mariusz Rybiński, proboszcz parafii pw Wniebowzięcia NMP w Gdeszynie, wspomina dzień w którym hitlerowcy zamordowali bł. ks. Pisarskiego.

POSŁUCHAJ

Bł. ks. Pisarski urodził się w Krasnymstawie. Od 12 czerwca 2021 roku jest patronem tego miasta. "Dzisiaj po 80 latach od męczeńskiej jego śmierci, jesteśmy dumni że ten męczennik, nasz rodak jest błogosławionym" - mówi Bożena Pachla, mieszkanka Krasnegostawu.

POSŁUCHAJ

Bł. ks. Zygmunt Pisarski pracował w Modliborzycach, Zamchu, Soli, Trzęsinach, Perespie i w Gdeszynie, gdzie posługiwał najdłużej. Zmarł w wieku 41 lat. Został beatyfikowany przez Jana Pawła II w 1999 roku w gronie 108 polskich męczenników. Jego liturgiczne wspomnienie obchodzone jest 30 stycznia.

Całość relacji z uroczystości 80. rocznicy śmierci bł. ks. Zygmunta Pisarskiego, które miały miejsce 30 stycznia br w Gdeszynie, usłyszą Państwo w najbliższy czwartek (02.02) w ramach audycji Rozmowa Dnia.Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze