Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Menstyl

Pacyfikacja Sumina

Sumin, niewielka wieś znajdująca się w gminie Tarnawatka, 80 lat temu doszło do pacyfikacji. Wymordowano mieszkańców, a sama wieś przestała istnieć.
Pacyfikacja Sumina

Historię tę przypomnieli 28 stycznia mieszkańcy gminy oraz Grupa Rekonstrukcyjna Historycznej Ludności Cywilnej z Tomaszowa Lubelskiego. Uroczystości rozpoczęły się od złożenia wieńców na grobach osób pomordowanych, a także od mszy świętej sprawowanej w kościele parafialnym. W świetlicy wiejskiej rekonstrukcja wydarzeń tamtych dni unaoczniła mieszkańcom, jak wyglądała pacyfikacja wsi. O wadze spotkania powiedział wójt gminy Tarnawatka, Piotr Pasieczny. 

POSŁUCHAJ

Rekonstrukcja przedstawiła fakty sprzed 80 lat. Reżyserem spotkania był Sekretarz gminy, który przygotował kolejną już wizualizację. 

POSŁUCHAJ

Rekonstrukcja wzruszyła odbiorców. Aleksandra Łaba zaznaczyła, że tego typu wydarzenia, są bardzo ważne, by nie zapomnieć o historii. 

POSŁUCHAJ

Współorganizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie im. Marianny Gumieli - "Powrót do źródeł". 

POSŁUCHAJ

Podczas rekonstrukcji wymieniono wszystkich poległych podczas pacyfikacji Sumina. 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: PodpisTreść komentarza: Super!!!! NAJLEPSZA PANIData dodania komentarza: 22.05.2026, 08:28Źródło komentarza: Anna ŁyśAutor komentarza: TomekTreść komentarza: Pozdrowienia dla Pani EwelinyData dodania komentarza: 10.05.2026, 13:42Źródło komentarza: dr Ewelina Lilia PolańskaAutor komentarza: Bogusława z ZamościaTreść komentarza: Bogu niech będzie dzięki za pontników Terespola Wyglądają jak kolorowe ptaki Przydało by się więcej takich zagorzałych pontników Można by było za rok połączyć siły. Wsteczny że z innych parafii dojadą potnicy. Wszystko w wolność dzieci Bożych - Amen Maryjo prowadź nas wszystkich wspólną drogą do Jezusa 💕 Święty Stanisławie patronie Polski módl się za nami i wypraszaj dla całego narodu potrzebne łaski przez serce Matki Bożej królowej Polski - Amen. 💓 💏 🤗 🙏 Idąc z Maryją nie pomylisz drogi!!!!! Zaśpiewajmy razem tą piękną pieśń i spotkajmy się za rok w Tereszpolu Szczęść Boże i Ave Maryja!!!!! 🕊️ 🤱 ❤️‍🔥 🙏Data dodania komentarza: 8.05.2026, 12:49Źródło komentarza: Tereszpol. Pielgrzymka do Górecka KościelnegoAutor komentarza: MMTreść komentarza: Piękna inicjatywa. Popieram.Data dodania komentarza: 5.05.2026, 20:23Źródło komentarza: Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w LeżajskuAutor komentarza: TomekTreść komentarza: Super!Data dodania komentarza: 25.04.2026, 09:29Źródło komentarza: Warsztaty kowalskie w NowosiółkachAutor komentarza: SilwaTreść komentarza: Rumunia skradła mi serce szybciej, niż się spodziewałam i ten program brzmi jak świetnie ułożona podróż pełna kontrastów. Miałam okazję odwiedzić zarówno Kluż, jak i okolice Braszowa i do dziś pamiętam klimat tych miejsc, zwłaszcza spacer po Sibiu i widok Karpat o poranku. Największe wrażenie zrobiła na mnie kopalnia soli w Turdzie, która wygląda jak inny świat pod ziemią, oraz spokojna atmosfera klasztorów, gdzie naprawdę można złapać oddech. Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że przy tak intensywnym planie i przemieszczaniu się między krajami bardzo ważne jest dobre ubezpieczenie turystyczne. Sama mam całoroczne ubezpieczenie w AXA i nie raz dało mi to poczucie spokoju w podróży. Nawet jeśli wszystko idzie zgodnie z planem, świadomość zabezpieczenia naprawdę robi różnicę. Ten wyjazd wygląda na idealne połączenie duchowości, historii i przygody, a Rumunia potrafi zaskoczyć na każdym kroku. Jeśli ktoś się waha, to zdecydowanie warto dać się porwać tej mniej oczywistej, ale niezwykle pięknej części Europy.Data dodania komentarza: 18.04.2026, 15:06Źródło komentarza: RUMUNIA 11-17.07.2026 r.