Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 września 2023 04:55
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama Centrum Rehabilitacji Rolników KRUS w Horyńcu-Zdroju

Czy ograniczenie mięsa w codziennej diecie jest dla nas zdrowe?

Każdy z nas wie, że źródłem wielu witamin i minerałów są owoce i warzywa. Jednak jak się okazuje istotnym bogactwem witamin dla naszego organizmu jest mięso. Który rodzaj mięsa jest najzdrowszy? Wieprzowe, wołowe, drobiowe, cielęce, jagnięce, dziczyzna, a może baranina?
Czy ograniczenie mięsa w codziennej diecie jest dla nas zdrowe?

Bogactwem żelaza jest mięso wołowe i cielęce, a mięso wieprzowe zawiera dużą ilość witaminy B1. Zawartość tłuszczu i wartościowych składników odżywczych w mięsie jest zróżnicowana. Zdaniem dietetyk Kingi Stopy jaki rodzaj mięsa jest najzdrowszy i dlaczego?

POSŁUCHAJ

Kinga Stopa podkreśliła, że źródłem witamin są także ryby, które są bogactwem: białka, potasu, fosforu, sodu, wapnia, magnezu, kwasów nienasyconych omega 3 oraz niacyny (witaminy B3).
POSŁUCHAJ

Mięso bogate jest w witaminę B12, która zapewnia równowagę psychiczną i wspomaga produkcję krwi. Spożywanie mięsa zalecane jest dzieciom i młodzieży ponieważ witaminy zawarte w mięsie wspomagają prawidłową pracę: mięśni, mózgu oraz wątroby. Oprócz tego mięso jest też źródłem kreatyny czy witaminy D3. Jaki rodzaj mięsa Kinga Stopa poleca osobom aktywnym fizycznie?
POSŁUCHAJ

W dzisiejszych czasach wiele osób rezygnuje ze spożywania mięsa, ale czy całkowite wyeliminowanie mięsa z diety jest zdrowe dla codziennego funkcjonowania naszego organizmu?
POSŁUCHAJ

Do grupy osób na co dzień nie spożywających mięsa zalicza się wegan i wegetarian. Jakimi innymi produktami spożywczymi te osoby mogą zastąpić białko i aminokwasy, które zawarte są w mięsie?
POSŁUCHAJ

Spożywanie w nadmiarze mięsa zwłaszcza czerwonego może doprowadzić do zawału serca, nowotworów, reumatoidalnego zapalenia stawów czy cukrzycy, dlatego warto zrezygnować z wieprzowiny czy wołowiny. Jednocześnie warto podkreślić, że mięso jest świetnym źródłem cennego białka i żelaza. Jednak sięgając po kurczaka, indyka lub cielęcinę jak w przypadku innych produktów spożywczych warto zachować umiar.

Na jakie składniki zawarte na etykiecie opakowania mięsa warto zwrócić uwagę przy jego zakupie dowiecie się Państwo z "Poradnika dietetycznego", którego będzie można posłuchać w najbliższy piątek (03.02) o godz. 9.40 na naszej antenie. Serdecznie zapraszamy.


 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
ReklamaPOMOC MA MOC. Q&A