Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama HOSPICJUM SANTA GALLA 1,5%

Ponad 2 mln m sześc. drewna z lasów podkarpackich trafi na rynek

Nadleśnictwa z terenu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie w 2023 r. planują pozyskać nieco ponad 2 mln 60 tys. metrów sześciennych drewna, tzw. grubizny. To o 33 tys. m. sześciennych mniej niż plan ubiegłoroczny.
  • Źródło: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie
Ponad 2 mln m sześc. drewna z lasów podkarpackich trafi na rynek

Autor: Edward Marszałek

Pozyskanie tego surowca od kilku lat oscyluje w okolicy 2 mln m sześc. rocznie, przy czym szacowany roczny przyrost zasobów na pniu sięga 3 mln. metrów. Zdecydowana większość surowca – 1,8 mln. m.) trafi do firm drzewnych dokonujących zakupów w drodze przetargów. Do sprzedaży detalicznej przeznaczono ponad 250 m. sześc.

Obecnie zasoby drzewne w lasach RDLP w Krośnie szacuje się na 130 mln m sześc.

- Szacunki z ostatnich lat dowodzą, że każdy tysiąc metrów sześciennych pozyskanego drewna generuje przynajmniej dwa miejsca pracy w leśnictwie, a także kilka miejsc pracy w przemyśle drzewnym i handlu drewnem - zaznacza Jan Mazur, zastępca dyrektora RDLP w Krośnie ds. gospodarki leśnej. – Mamy świadomość, że ten rozmiar pozyskania nie zaspokaja oczekiwań przemysłu drzewnego, ale przecież musimy też zabezpieczyć potrzeby miejscowej ludności w zakresie zaopatrzenia w drewno opałowe a limitu pozyskania przekroczyć nam nie wolno.

Średni roczny przyrost masy drewna w lesie wynosi nieco ponad 10 m sześc. na hektar, natomiast średnia zasobność lasów podkarpackich osiągnęła 324,8 m sześc. na hektar i jest jedną z najwyższych w Polsce. Przeciętna krajowa to 266 m sześc. na jeden hektar.

Z kolei średni wiek drzewostanu wynosi 74 lata i jest o 11 lat wyższy niż średnia dla Lasów Państwowych w Polsce i o 16 lat wyższy niż średnia dla wszystkich krajowych drzewostanów.

Ciekawostką jest duża i wciąż rosnąca ilość drewna martwego, pozostającego do naturalnego rozpadu w lesie, niezbędna dla zachowania jego różnorodności gatunkowej i siedliskowej. Wynika ona też z faktu starzenia się lasu. Drewno martwe stanowi w niektórych nadleśnictwach podkarpackich nawet ponad 8% ogólnej masy drzewostanów. Ocenia się, że łączna masa martwego drewna pozostawianego do naturalnego rozpadu w lasach Podkarpacia może sięgać 7,3 mln metrów sześciennych, co stanowi 19,6% miąższości martwego drewna zinwentaryzowanego ogółem w polskich Lasach Państwowych.

Blisko 1/3 lasów regionu stanowią drzewostany posadzone 50-70 lat temu na gruntach porolnych. Obecnie trwa przebudowa ich składu gatunkowego; tam gdzie rosły sosny, świerki czy olchy pojawiają się gatunki właściwe dla lasów w tej części Polski, czyli jodły, buki, jawory. Lesistość regionu wynosi 38 proc. Od drugiej wojny światowej wzrosła ona o ponad 50 procent.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: gośćTreść komentarza: To był Boży ksiądz, Żył ewangelią. Pamiętam jak w szpitalu ,czekając w kolejce ,odmawiał koronkę do Bożego Miłosierdzia. Proste rzeczy są najtrudniejsze. Szanował każdego człowieka i miał wielkie serce dla chorych. Dobry Pasterz.Data dodania komentarza: 21.04.2024, 19:30Źródło komentarza: Górecko Kościelne. Spotkanie niepełnosprawnych w I rocznicę śmierci śp. ks. BudzyńskiegoAutor komentarza: Katarzyna i Jerzy bartkowscyTreść komentarza: Tak bardzo nas poruszyła śmierć p.Lesława z którym byliśmy dwa razy na spływie(niestety, już wiecej nie spotkamy się na wodzie).Był człowiekiem którego nie da się zapomnieć choćby miało się z Nim krótki kontakt. Jego energia, serdecznośc, wiedza, zmysł organizacyjny .....wiele tego, trudno wymieniać. Dobrze,że pozostawił po sobie tyle dobrego w sercach ludzi. Bardzo współczujemy rodzinie i przyjaciołom.Katarzyna i Jerzy BartkowscyData dodania komentarza: 14.04.2024, 11:55Źródło komentarza: Zmarł Lesław FlagaAutor komentarza: Ilona Małkowicz Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w HrubieszowieTreść komentarza: Dziękujemy za patronat medialny nad wydarzeniem.Data dodania komentarza: 10.04.2024, 16:49Źródło komentarza: Konferencja powiatowaAutor komentarza: Barbara KotarskaTreść komentarza: Pozdrawiam Cię Grażynko, mam żywo w pamięci naszą podròż do Lisieux, i nocne prasowanie Twojego białego ubrania do Komunii Świętej, zawdzięczam Ci refleksję o mnie trudną do przyjęcia w danej chwili , ale nieocenioną w pòźniejszym szukaniu drogi życia. Basia, postulantka.Data dodania komentarza: 31.03.2024, 23:42Źródło komentarza: Bóg może wszystko!Autor komentarza: A.Treść komentarza: Bardzo dziękuję...Data dodania komentarza: 26.03.2024, 19:15Źródło komentarza: Rekolekcje wielkopostne ostatniej szansy 2024. Dzień IIIAutor komentarza: StasTreść komentarza: Pięknie, pozdrawiam serdecznie, potomek Józefa Jelonka i Apolonii primo voto Wilczyńskiej z d. Sermanowicz z BRZOZOWCA, Stanisław Feliks Demidowski z rodzinąData dodania komentarza: 25.03.2024, 18:32Źródło komentarza: Stary Bidaczów. Rajd „Na styku granic”