Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 22 lipca 2024 20:03
Reklama SIG Zamość

Relikwie patrona harcerzy zagoszczą na stałe w Hrubieszowie

W parafii pw. Ducha Świętego w Hrubieszowie zagoszczą relikwie bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego, patrona harcerzy.
Relikwie patrona harcerzy zagoszczą na stałe w Hrubieszowie

Autor: fot. diecezja toruńska

Do uroczystości wprowadzenia relikwii wierni oraz środowiska harcerskie będą się przygotowywać już od najbliższego wtorku (14.02). Mówi proboszcz parafii, ks. Marek Giergiel.

POSŁUCHAJ

Dzień później, w liturgiczne wspomnienie bł. ks. Frelichowskiego (23.02), nastąpi uroczyste wprowadzenie relikwii do świątyni.

POSŁUCHAJ

Jak doszło do sprowadzenia relikwii patrona harcerzy do Hrubieszowa?

POSŁUCHAJ

Ks. Marek Giergiel wyraża nadzieję, że kościół Ducha Świętego w Hrubieszowie i obecne w nich relikwie bł. ks. Wincentego Frelichowskiego będą miejscem cyklicznych spotkań i modlitwy środowisk harcerskich.

POSŁUCHAJ

Ks. Stefan Wincenty Frelichowski urodził się w 1913 roku w Chełmży. W wieku 14 lat wstąpił do Sodalicji Mariańskiej i harcerstwa. Po wstąpieniu do seminarium duchownego w 1931 r. angażował się w ruch abstynencki oraz w akcję misyjną i charytatywną na terenie diecezjalnego Caritas, cały czas udzielając się w harcerstwie. W 1937 roku w Pelplinie przyjął święcenia kapłańskie.

We wrześniu 1939 ks. Frelichowski razem z innymi toruńskimi księżmi został uwięziony. Dla władz niemieckich był szczególnie podejrzany ze względu na swoje zaangażowanie w ruchu harcerskim. Od 1940 r. przebywał kolejno w obozach koncentracyjnych w Stutthof, Grenzdorf, Sachsenhausen i Dachau. Podejmował tam konspiracyjne działania. Organizował wspólne modlitwy, spowiadał, sprawował potajemnie Msze św. i rozdzielał Komunię św. W Dachau dobrowolnie zgłosił się, żeby służyć w baraku dla chorych na tyfus. Zaraził się i zmarł na tę chorobę 23 lutego 1945 roku. Został beatyfikowany przez Jana Pawła II 7 czerwca 1999 roku w Toruniu. Błogosławiony Wincenty w 2003 roku został ustanowiony patronem polskich harcerzy.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Jadwiga z rodziny GreniukTreść komentarza: Miło poczytać historii o Dubie,tutaj byli ochrzczeni dzieci mojego pradziadka Józefa Greniuka,mój dziadek to Paweł Greniuk ,miał dużo rodzeństwa.Mieszkam obecnie na ziemiach odzyskanych,zbieram informacje do drzewa genealogicznego rodziny Greniuk.Data dodania komentarza: 03.07.2024, 08:57Źródło komentarza: Bogata historia parafii DubAutor komentarza: KatolikTreść komentarza: Gratuluję że się uda uratować zabytek który jest naszą polską historiąData dodania komentarza: 28.06.2024, 16:51Źródło komentarza: Ostania Msza święta sprawowana w kościele w DubieAutor komentarza: Tolek.Treść komentarza: Po pierwsze -primo :młodzi sportowcy są najważniejsi oraz ich trenerzy-instruktorzy-wychowawcy. Nas kibiców sportowych cieszą wyniki osiągnięte przez sportowców oraz pomoc jaką Włodarze gminy udzielają tym młodym ludziomData dodania komentarza: 13.06.2024, 23:52Źródło komentarza: Gminna Gala Sportu 2024Autor komentarza: gośćTreść komentarza: Niech Bóg błogosławi księdzu w posłudze kapelana.Data dodania komentarza: 10.06.2024, 22:37Źródło komentarza: Ks. Karol JędruszczakAutor komentarza: Józefa KornagaTreść komentarza: To za każdym razem piękna,doniosła uroczystość. Miałam kiedyś zaszczyt uczestniczyć w niej okraszając wykonywane pieśni własnymi wierszami o partyzantach.Data dodania komentarza: 06.06.2024, 22:42Źródło komentarza: XI Koncert Piosenki Partyzanckiej odbędzie się w „Szałasie n/Tanwią”Autor komentarza: JEZIERSKI JTreść komentarza: DZIĘKUJE PIEKNIE -ZA TAKA WSPANIAŁĄ UCZTE O BIEGANIU ,ZE SPORTOWYM POZDROWIENIEM JOZEF JEZIERSKI.Data dodania komentarza: 15.05.2024, 16:04Źródło komentarza: „Ultra Roztocze" 2024 zawita do Krasnobrodu