Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama MHR - Karp z Białki

Wędrowali, by uczcić powstańców styczniowych

Uczniowski Klub Sportowy Azymut Siedliska, Lokalna Grupa Działania Nasze Roztocze i Gmina Zamość w sobotę (11.03) zorganizowali Rajd Pieszy – Pamięci Bohaterów Powstania Styczniowego.
Wędrowali, by uczcić powstańców styczniowych

Wydarzenie odbyło się w roku obchodów 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Celem rajdu było upamiętnienie jego bohaterów walczących w tamtym okresie na terenach Zamojszczyzny. Rajd pieszy miał charakter historyczny, a jaką trasą wędrowali jego uczestnicy?

POSŁUCHAJ

Trasa rajdu poprowadziła ścieżką czerwoną nordic walking przez miejsca upamiętniające bitwę Powstania Styczniowego pod Krasnobrodem z 24 marca 1863 roku. Rajd poprowadził Krzysztof Czerwieniec, który przypomniał historyczne wydarzenia sprzed 160 lat. Jeden z przystanków miał miejsce na wzgórzu w Jacni, gdzie znajduje się stok narciarski.
POSŁUCHAJ

Co najbardziej podobało się rajdowiczom podczas pieszego przemarszu na szlaku czerwonym nordic walking?
POSŁUCHAJ

Jeden z uczestników rajdu zdradził, że codziennie przemierza kilka kilometrów, maszerując z kijkami nordic walking.
POSŁUCHAJ

Dlaczego zdaniem Krzysztofa Wójcika warto uprawiać tę aktywność ruchową?
POSŁUCHAJ

Jednym z młodszych uczestników rajdu był 9-letni mieszkaniec Jacni.
POSŁUCHAJ

Rajdowicze dotarli pieszo z Jacni do Krasnobrodu. Tam na cmentarzu spoczywa 42 powstańców styczniowych poległych 24 marca 1863 r. w bitwie z Rosjanami na uroczysku św. Rocha. Pom­nik przedstawiający orła z kajdanami wyrzeźbił artysta Andrzej Gontarz z Krasnobrodu. Na tablicy z nazwiskami poległych widnieje trójwiersz upamiętniający powstańców.
POSŁUCHAJ

Za udział w rajdzie wszystkim uczestnikom serdecznie podziękowała Dorota Czarny.
POSŁUCHAJ

Celami rajdu było zwiększenie aktywności fizycznej i społecznej oraz promocja dziedzictwa kulturowego i historycznego poprzez poznanie historii Powstania Styczniowego. Kolejny bezpłatny rajd odbędzie się 27.05 w okolicach Skierbieszowa.

Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: AnnaTreść komentarza: Super. Pięknie spiewająData dodania komentarza: 24.11.2023, 11:54Źródło komentarza: Biłgoraj. Koncert ukraińskiego zespołu AkordAutor komentarza: Jolanta WacykTreść komentarza: Chciałabym bardzo serdecznie podziękować obu Paniom za wspaniałą inicjatywę, popartą ogromnym wysiłkiem i determinacją, które pozwoliły wprowadzić go w życie z pomocą wielu ludzi dobrej woli, zarówno pojedynczych osób jak i organizacji. Dzisiejsza uroczystość odsłonięcia obelisku z tablicą upamiętniającą imię Stanisława Witeszczaka, w której miałam zaszczyt uczestniczyć, to piękne wydarzenie , o wielkiej wartości emocjonalnej dla mnie, wnuczki Stanisława Witeszczaka, jak również patriotyczno-edukacyjnej dla młodzieży zamojskich szkół.Data dodania komentarza: 23.11.2023, 22:37Źródło komentarza: Pamięci Stanisława Witeszczaka ps. "Konrad"Autor komentarza: TomaszTreść komentarza: super audycja:) @wjegoreku + @radiozamoscData dodania komentarza: 22.11.2023, 10:17Źródło komentarza: Wspólnota "W Jego Ręku" - budowanie relacji z Bogiem i ludźmiAutor komentarza: Paweł z parafi werbkowice.Treść komentarza: serdecznie pozdrawiam księdza proboszcza Stanisława.Data dodania komentarza: 21.11.2023, 19:55Źródło komentarza: Spotkania akademickie w BukowinieAutor komentarza: OjciecTreść komentarza: I tak trzymać! "Róbmy swoje " Nie bójmy się śmierci gdy idziemy kuniej z Tym który ja pokonała.Data dodania komentarza: 18.11.2023, 19:41Źródło komentarza: Wystarczy być...Autor komentarza: Dariusz FrógTreść komentarza: Piękne stroje ludowe .Data dodania komentarza: 17.11.2023, 16:37Źródło komentarza: Lubaczów. Kultura i moda XIX wieku
ReklamaPOMOC MA MOC. Q&A