Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama HERMANOS

Wystawa "Jajko, pisanka, niespodzianka"

Od Niedzieli Palmowej (02.04) Muzeum Katedralne w Zamościu zaprasza do zwiedzania wystawy pt. "Jajko pisanka, niespodzianka".
Wystawa "Jajko, pisanka, niespodzianka"

Ukazuje ona liczne konteksty obecności jajka w świecie, mówi kustosz Muzeum Katedralnego ks. Robert Strus.

POSŁUCHAJ

Jajko jest obecne w kulturze od kilku tysięcy lat. Było wykorzystywane przez starożytnych Egipcjan, Persów, Greków i Rzymian. Do kultury chrześcijańskiej jako pisanka przeniknęło na na stałe dopiero w XII wieku.

POSŁUCHAJ

Na wystawie zobaczymy kilkaset eksponatów pisanek. Poznamy narzędzia, tworzywa, techniki ich powstawania oraz różnorodne nazewnictwo. Dzięki ekspozycjom zapoznamy się także z legendami i zwyczajami związanymi z pisankami.

Jak podkreśla proboszcz katedry, ta wystawa to nie tylko prezentacja pisanek.

POSŁUCHAJ

Z ekspozycji dowiemy się także w jakich innych jeszcze formach artystycznych i kulturalnych wykorzystywane było jajko. Wystawa może stać się także inspiracją do wykonania pisanek na wielkanocny stół oraz przypomni nam symbolikę produktów, które wkładamy do wielkanocnego koszyka, warto więc obejrzeć ją jeszcze przez Wielkanocą.

Ks. Robert Strus serdecznie zaprasza do zwiedzania wystawy.

POSŁUCHAJ

Wystawa "Jajko, pisanka, niespodzianka" będzie dostępna do zwiedzania przez kilka miesięcy.

 Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Tolek.Treść komentarza: Po pierwsze -primo :młodzi sportowcy są najważniejsi oraz ich trenerzy-instruktorzy-wychowawcy. Nas kibiców sportowych cieszą wyniki osiągnięte przez sportowców oraz pomoc jaką Włodarze gminy udzielają tym młodym ludziomData dodania komentarza: 13.06.2024, 23:52Źródło komentarza: Gminna Gala Sportu 2024Autor komentarza: gośćTreść komentarza: Niech Bóg błogosławi księdzu w posłudze kapelana.Data dodania komentarza: 10.06.2024, 22:37Źródło komentarza: Ks. Karol JędruszczakAutor komentarza: Józefa KornagaTreść komentarza: To za każdym razem piękna,doniosła uroczystość. Miałam kiedyś zaszczyt uczestniczyć w niej okraszając wykonywane pieśni własnymi wierszami o partyzantach.Data dodania komentarza: 06.06.2024, 22:42Źródło komentarza: XI Koncert Piosenki Partyzanckiej odbędzie się w „Szałasie n/Tanwią”Autor komentarza: JEZIERSKI JTreść komentarza: DZIĘKUJE PIEKNIE -ZA TAKA WSPANIAŁĄ UCZTE O BIEGANIU ,ZE SPORTOWYM POZDROWIENIEM JOZEF JEZIERSKI.Data dodania komentarza: 15.05.2024, 16:04Źródło komentarza: „Ultra Roztocze" 2024 zawita do KrasnobroduAutor komentarza: qwertyTreść komentarza: Nareszcie trochę normalniejData dodania komentarza: 15.05.2024, 11:01Źródło komentarza: Zamość: Zmiana organizacji ruchuAutor komentarza: ks. WladyslawTreść komentarza: Ciekawa aidycja, duzo inofracji o losach klasztoru, zaangazowaiu partiotycznym OO Bernardynow. Historia ludzka wpleciona w Boze plany. Pozdrawiam OO Bernardynow z Radecznicy z Ojcem Kustoszem na czele.Data dodania komentarza: 06.05.2024, 22:16Źródło komentarza: O. Sylwester Skirliński OFM