Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 września 2023 06:18
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama Centrum Rehabilitacji Rolników KRUS w Horyńcu-Zdroju

Jajka w tradycji świątecznej. Co oznaczają poszczególne cyfry zawarte na skorupkach jajek?

Jajka zajmują pierwsze miejsce na świątecznych stołach – jako ozdoby w postaci pisanek oraz jako posiłek w formie różnorakich potraw, a ponadto zawierają wiele cennych składników odżywczych.
Jajka w tradycji świątecznej. Co oznaczają poszczególne cyfry zawarte na skorupkach jajek?
Autor: Fot. https://pixabay.com/pl/

Podczas Świąt Wielkanocnych na naszych stołach goszczą jajka, które symbolizują odrodzenie i nowe życie, w tym zmartwychwstanie Chrystusa. My Polacy upodobaliśmy sobie jajka jako nieodzowny element na wielkanocnym stole. Całymi rodzinami z radością malujemy pisanki i czekamy, by zasiąść przy stole i móc złożyć sobie serdeczne życzenia. Przygotowując się do zbliżających się świąt wiele gospodyń domowych zastanawia się co oznaczają poszczególne pieczątki zawierające liczby na skorupkach jajek. Kinga Stopa poinformowała, że jajka oznaczone symbolem „0” są najzdrowsze.

POSŁUCHAJ

Jajka oznaczone jako „1” oznaczają chów z wolnym wybiegiem.
POSŁUCHAJ

Jajka tzw. „2” to  chów ściółkowy.
POSŁUCHAJ

Dietetyk Kinga Stopa dodała, że należy unikać jajek oznaczonych symbolem „3”.
POSŁUCHAJ

My Polacy lubimy spożywać jajka, bo są one zdrowie.
POSŁUCHAJ

Na temat wartości odżywczych jajek dużo wiedzą sportowcy, a czy istnieje określona ilość zalecanego ich spożywania w ciągu tygodnia?
POSŁUCHAJ

Kinga Stopa zaleca spożywanie jajek na miękko i na twardo.
POSŁUCHAJ

Z pewnością na naszych świątecznych stołach oprócz jajek zagoszczą: barszcz biały, sałatka wielowarzywna, biała kiełbasa czy sernik. Przygotowując się do świąt warto zadbać ,by potrawy były lekkostrawne. Jakich zasad warto przestrzegać by w okresie świąt zbytnio nie przytyć?
Więcej na ten temat, o jajkach i przygotowaniach do świąt usłyszą Państwo w Poradniku dietetycznym w piątek (07.04) o godz. 9.40, na który serdecznie już teraz serdecznie zapraszamy.
 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
ReklamaPOMOC MA MOC. Q&A