Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama NATLENOWANI

Ks. kan. Antoni Chotyński - zasłużony, nieznany

18 maja przypadała 150. rocznica urodzin ks. kan. Antoniego Chotyńskiego.
Ks. kan. Antoni Chotyński - zasłużony, nieznany

Autor: fot. archiwum rodzinne Adama Bajewa

Ks. Antoni Chotyński (1873-1949) to postać niezwykła. Na Zamojszczyźnie pracował w Skierbieszowie, był proboszczem parafii Górecko Kościelne, posługiwał także w parafii Józefów. Na Roztoczu znany z działalności duszpasterskiej i patriotycznej, natomiast na Lubelskim Powiślu, dzięki swoim odkryciom trwale zapisał się w osiągnięcia polskiej archeologii. Odnalazł tam wiele śladów dawnej kultury polskiej i słowiańskiej. Jego odkrycia doprowadziły do wyodrębnienia "kultury ceramiki pasmowej" oraz miana "kultury trzcinieckiej" - niezwykle cennych terminów w archeologii.

W przedpołudniowym paśmie Katolickiego Radia Zamość rozmawialiśmy dziś o tym niezwykłym kapłanie z panem Władysławem Mądzikiem, Przewodniczącym Społecznego Komitetu Upamiętnienia ks. kan. Antoniego Chotyńskiego. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy i zapoznania się z historią ks. Chotyńskiego.

Ks. Antoni Chotyński cz. 1

POSŁUCHAJ

Ks. Antoni Chotyński cz. 2

POSŁUCHAJ

Ks. Antoni Chotyński cz. 3

POSŁUCHAJ


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: AnnaTreść komentarza: Super. Pięknie spiewająData dodania komentarza: 24.11.2023, 11:54Źródło komentarza: Biłgoraj. Koncert ukraińskiego zespołu AkordAutor komentarza: Jolanta WacykTreść komentarza: Chciałabym bardzo serdecznie podziękować obu Paniom za wspaniałą inicjatywę, popartą ogromnym wysiłkiem i determinacją, które pozwoliły wprowadzić go w życie z pomocą wielu ludzi dobrej woli, zarówno pojedynczych osób jak i organizacji. Dzisiejsza uroczystość odsłonięcia obelisku z tablicą upamiętniającą imię Stanisława Witeszczaka, w której miałam zaszczyt uczestniczyć, to piękne wydarzenie , o wielkiej wartości emocjonalnej dla mnie, wnuczki Stanisława Witeszczaka, jak również patriotyczno-edukacyjnej dla młodzieży zamojskich szkół.Data dodania komentarza: 23.11.2023, 22:37Źródło komentarza: Pamięci Stanisława Witeszczaka ps. "Konrad"Autor komentarza: TomaszTreść komentarza: super audycja:) @wjegoreku + @radiozamoscData dodania komentarza: 22.11.2023, 10:17Źródło komentarza: Wspólnota "W Jego Ręku" - budowanie relacji z Bogiem i ludźmiAutor komentarza: Paweł z parafi werbkowice.Treść komentarza: serdecznie pozdrawiam księdza proboszcza Stanisława.Data dodania komentarza: 21.11.2023, 19:55Źródło komentarza: Spotkania akademickie w BukowinieAutor komentarza: OjciecTreść komentarza: I tak trzymać! "Róbmy swoje " Nie bójmy się śmierci gdy idziemy kuniej z Tym który ja pokonała.Data dodania komentarza: 18.11.2023, 19:41Źródło komentarza: Wystarczy być...Autor komentarza: Dariusz FrógTreść komentarza: Piękne stroje ludowe .Data dodania komentarza: 17.11.2023, 16:37Źródło komentarza: Lubaczów. Kultura i moda XIX wieku
ReklamaPOMOC MA MOC. Q&A