Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Zielony Zakątek

79. rocznica Powstania Warszawskiego

1 sierpnia 1944 o godzinie 17, zwanej godziną „W”, wybuchło Powstanie Warszawskie. Jest ono uważane za największy tego typu zryw wolnościowy w historii II Wojny Światowej.
79. rocznica Powstania Warszawskiego

Autor: pixabay.com

O przyczynach wybuchu Powstania Warszawskiego mówi historyk Waldemar Wolanin.

Poza walką i ciągłymi ostrzałami, był to również okres, który powstańcy wspominają jako oddech wolności i wiary w odzyskanie niepodległości.

Powstanie Warszawskie było nie tylko zbrojnym wystąpieniem przeciwko niemieckiemu okupantowi, ale również miało podłoże polityczne skierowane przeciw Sowietom i instalowaniu ich władzy w powojennej Polsce.

Ostatni strzał padł 2 października 1944 roku. Szacuje się, że w trakcie 63 dni Powstania Warszawskiego zginęło blisko 18 tys. żołnierzy AK i prawie 180 tys. cywilów, a miasto zostało zniszczone w 85%. Istotą upamiętniania tamtych dni jest pamięć o powstańcach oraz przestroga przed niszczycielską siłą, którą niosą za sobą działania wojenne. Więcej na temat historycznych, militarnych i politycznych aspektów Powstania Warszawskiego mogą Państwo usłyszeć w ramach rozmowy z historykiem Waldemarem Wolaninem na naszej stronie internetowej w zakładce „Rozmowa Dnia”.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze