Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama HERMANOS

Coaching - Klucz do Osiągnięcia Sukcesu i Samorozwoju

Coaching - Klucz do Osiągnięcia Sukcesu i Samorozwoju

Źródło: materiał partnera

Współczesny świat oferuje nam nieskończone możliwości rozwoju, ale jednocześnie stawia przed nami wiele wyzwań. W tym złożonym środowisku coaching stał się jednym z najważniejszych narzędzi wspierających ludzi w osiąganiu ich celów. Ale czym dokładnie jest coaching?

Coaching to proces wspierania ludzi w osiąganiu ich osobistych i zawodowych celów poprzez rozmowy, które pomagają im lepiej zrozumieć siebie, swoje potrzeby i aspiracje. W ostatnich latach coaching zdobył ogromną popularność, stając się nie tylko narzędziem rozwoju zawodowego, ale także sposobem na lepsze zrozumienie siebie i swojego miejsca w świecie.

 

Założenia i cele coachingu

Coaching, choć często mylony z doradztwem czy mentoringiem, ma swoje unikalne założenia i cele. Jego głównym celem jest wspieranie klienta w osiąganiu wyznaczonych przez siebie celów, zarówno tych zawodowych, jak i osobistych. Ale jak to dokładnie działa?

Kluczowym założeniem coachingu jest przekonanie, że każdy człowiek posiada wewnętrzne zasoby, które pozwalają mu osiągnąć to, czego pragnie. Coach nie dostarcza gotowych rozwiązań, ale pomaga klientowi odkryć je samodzielnie. Proces coachingowy jest więc procesem odkrywczym, w którym klient uczy się rozumieć siebie, swoje potrzeby, wartości i przekonania.

W coachingu nie chodzi o analizę przeszłości, ale o skupienie się na teraźniejszości i przyszłości. Klient, z pomocą coacha, określa, gdzie obecnie się znajduje, dokąd chce zmierzać i jakie kroki musi podjąć, aby tam dotrzeć. Coach zadaje pytania, które pomagają klientowi zrozumieć siebie i swoją sytuację, a następnie podjąć świadome decyzje i działania.

Rola coacha w procesie coachingowym jest niezwykle ważna. To on tworzy przestrzeń, w której klient czuje się bezpiecznie i może otwarcie mówić o swoich myślach, uczuciach i obawach. Ale jakie cechy powinien posiadać dobry coach?

Przede wszystkim, coach powinien być doskonałym słuchaczem. Musi potrafić słuchać nie tylko tego, co mówi klient, ale także tego, czego nie mówi. Ważna jest także umiejętność zadawania pytań, które pomagają klientowi zrozumieć siebie i swoją sytuację.

Etyka zawodowa w coachingu jest kluczowa. Każdy coach powinien przestrzegać zasad poufności i szanować granice klienta. Nie może narzucać własnych przekonań czy wartości, ale powinien pomagać klientowi odkryć własne. Ponadto, coach powinien być świadomy swoich kompetencji i wiedzieć, kiedy skierować klienta do innego specjalisty, np. psychologa czy terapeuty.

W coachingu ważna jest także ciągła praca nad sobą. Dobry coach regularnie uczestniczy w superwizjach, szkoleniach i warsztatach, które pozwalają mu rozwijać swoje umiejętności i wiedzę. Ponadto, powinien być otwarty na feedback od klientów i stale doskonalić swoje metody pracy.

Międzynarodowa Szkoła Coachów w Wszechnicy UJ

Dla tych, którzy chcą zgłębić tajniki coachingu i stać się profesjonalnym coachem, Wszechnica UJ oferuje wyjątkowe szkolenie "Międzynarodowa Szkoła Coachów". To nie tylko zdobycie cennych kompetencji, ale również możliwość uzyskania międzynarodowego certyfikatu uznawanego na całym świecie. Szkolenie to jest akredytowane przez International Coach Federation oraz Erickson Coaching International, co gwarantuje jego najwyższą jakość.

Absolwenci tego szkolenia podkreślają, jak bardzo wpłynęło ono na ich życie zawodowe i prywatne. Bartosz Krajka, tłumacz konferencyjny i coach językowy, mówi, że szkolenie pozwoliło mu na zupełnie inny sposób pracować z ludźmi, skupiając się na zadawaniu pytań i pomaganiu im odkrywać własne zasoby.

Coaching to nie tylko narzędzie, ale przede wszystkim sztuka wspierania innych. Jeśli czujesz, że to jest coś dla Ciebie, nie czekaj. Zgłęb tajniki coachingu i zacznij tworzyć pozytywne zmiany w życiu innych. Wszechnica UJ oferuje Ci wszystko, czego potrzebujesz, aby stać się profesjonalnym coachem.

 

- Materiał nadesłany -

 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Tolek.Treść komentarza: Po pierwsze -primo :młodzi sportowcy są najważniejsi oraz ich trenerzy-instruktorzy-wychowawcy. Nas kibiców sportowych cieszą wyniki osiągnięte przez sportowców oraz pomoc jaką Włodarze gminy udzielają tym młodym ludziomData dodania komentarza: 13.06.2024, 23:52Źródło komentarza: Gminna Gala Sportu 2024Autor komentarza: gośćTreść komentarza: Niech Bóg błogosławi księdzu w posłudze kapelana.Data dodania komentarza: 10.06.2024, 22:37Źródło komentarza: Ks. Karol JędruszczakAutor komentarza: Józefa KornagaTreść komentarza: To za każdym razem piękna,doniosła uroczystość. Miałam kiedyś zaszczyt uczestniczyć w niej okraszając wykonywane pieśni własnymi wierszami o partyzantach.Data dodania komentarza: 06.06.2024, 22:42Źródło komentarza: XI Koncert Piosenki Partyzanckiej odbędzie się w „Szałasie n/Tanwią”Autor komentarza: JEZIERSKI JTreść komentarza: DZIĘKUJE PIEKNIE -ZA TAKA WSPANIAŁĄ UCZTE O BIEGANIU ,ZE SPORTOWYM POZDROWIENIEM JOZEF JEZIERSKI.Data dodania komentarza: 15.05.2024, 16:04Źródło komentarza: „Ultra Roztocze" 2024 zawita do KrasnobroduAutor komentarza: qwertyTreść komentarza: Nareszcie trochę normalniejData dodania komentarza: 15.05.2024, 11:01Źródło komentarza: Zamość: Zmiana organizacji ruchuAutor komentarza: ks. WladyslawTreść komentarza: Ciekawa aidycja, duzo inofracji o losach klasztoru, zaangazowaiu partiotycznym OO Bernardynow. Historia ludzka wpleciona w Boze plany. Pozdrawiam OO Bernardynow z Radecznicy z Ojcem Kustoszem na czele.Data dodania komentarza: 06.05.2024, 22:16Źródło komentarza: O. Sylwester Skirliński OFM