Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 15 lipca 2024 05:17
Reklama Zamojska Fundacja Kapitału Społecznego

Cieszanów. Odnaleziony Ludwik zwyciężył w Powstaniu Styczniowym!

W tym roku przypada 160. rocznica Powstania Styczniowego, którego obchody zorganizowało Muzeum Kresów w Lubaczowie.
Cieszanów. Odnaleziony Ludwik zwyciężył w Powstaniu Styczniowym!

Źródło: muzeumkresow.eu

Świętowanie tej ważnej rocznicy rozpoczęto w sobotę (02.09), od rozgrywki rowerowej gry terenowej „Ludwiku, wróć!”, której fabuła inspirowana była prawdziwymi wydarzeniami z 1863 r. Wszyscy uczestnicy wcielili się w role powstańczych patroli z formującej się partii Jana Żalplachty. Ich zadaniem było odszukanie syna pani Tarnawieckiej, który dołączył do powstania wbrew woli swej matki.

Gracze mieli do pokonania trasę liczącą ponad 30 km, która zaczynała się i kończyła na Rynku w Cieszanowie, a przebiegała m.in. przez miejsce upamiętnienia bitew pod Kobylanką. Na swej drodze spotykali animatorów, z których część przyjęła role autentycznych bohaterów okresu powstania styczniowego. Na każdym stanowisku na rowerzystów czekało zadanie, m.in. ćwiczenia z musztry, oporządzenie broni, praca sztabowa z mapą, kręcenie ładunków na czas, zaprojektowanie pomnika na cześć poległych czy bieg z noszami. Za wykonanie zadania można było uzyskać wskazówki dotyczące tego, pod którym dowódcą służy młody Tarnawiecki. Zespoły musiały wywnioskować, czy był to gen. Antoni Jeziorański, gen. Józef Śmiechowski ps. "Buger", płk Tomasz Winnicki ps. "Chmurski", mjr Aleksander Waligórski czy por. Ludwik Weber von Ehrenzweig. Informacja ta była niezbędna, by dobrze zaadresować list do Ludwika, w którym to już sami gracze mogli zdecydować, czy zachęcić go do powrotu do swej matki, czy przekonywać, by dalej służył Ojczyźnie i walczył w powstaniu. Decyzja ta miała wpływ na finałową scenę gry – wszystkie drużyny, zgodnie, w bojowym duchu, opowiedziały się za tym, by Ludwik Tarnawiecki walczył w powstaniu.

W grze wzięło udział 7 zespołów. Najlepiej z zadaniami i rozwikłaniem zagadki poradziła sobie drużyna „Harcerzy”, która zgarnęła główną nagrodę. Dla wszystkich pozostałych graczy przygotowane zostały pamiątkowe dyplomy oraz rogatywki za udział w grze. 

Następnego dnia, w niedzielę (03.09), o godzinie 11.00 odbyła się Msza Św. w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Starym Lublińcu, z honorową asystą powstańców styczniowych – rekonstruktorów. Po jej zakończeniu zebrani mogli wysłuchać wykładu Dariusza Sałka, adiunkta w Dziale Historycznym Muzeum Kresów w Lubaczowie, na temat lokalnych wątków powstania styczniowego w kontekście innych działań tego zrywu niepodległościowego na terenie całości ziem polskich. Następnie powstańcy poprowadzili zebranych gości na czele z ks. proboszczem Ryszardem Antonikiem na cmentarz parafialny w Starym Lublińcu, gdzie przy nagrobku Ludwika Tarnawieckiego ustawiona została warta honorowa i odczytano Apel pamięci. Uroczystości na cmentarzu zakończyły się poświęceniem odnowionego nagrobka Ludwika Tarnawieckiego i złożeniem kwiatów.

O godzinie 14.00 cieszanowski rynek przeobraził się w powstańcze obozowisko w ramach rodzinnego pikniku historycznego „Powstańczy biwak”. Mieszkańcy Cieszanowa, powiatu lubaczowskiego i wszyscy zainteresowani mogli zobaczyć m.in. pokaz musztry i taktyki bitewnej, przygotowany przez kosynierów i strzelców, a także podejść do stanowisk sztabu, medyka, rzemieślników i rusznikarza, dowiedzieć się więcej na temat broni, taktyki czy choćby funkcjonowania służby medycznej w czasie powstania. Możliwość osobistego obcowania z historycznym wyposażeniem obozowiska z pewnością stanowiła niemałą frajdę zarówno dla młodszych, jak i starszych uczestników pikniku.

Kulminacyjnym momentem i ostatnią atrakcją dwudniowego cyklu wydarzeń rocznicowych był koncert męskiej grupy śpiewaczej „Mołodcy”, która wykonała repertuar śpiewany przez powstańców styczniowych. Oprócz wrażeń muzycznych dodatkowym atutem wystąpienia był komentarz Łukasza Wrony, prezesa stowarzyszenia Pospolite Ruszenie, objaśniający treść i okoliczności powstania poszczególnych utworów.

Wszystkie wydarzenia zostały zrealizowane przez Muzeum Kresów w Lubaczowie w ramach projektu pn. Na bój Polacy, na święty bój! Gra i działania edukacyjne w 160. rocznicę powstania styczniowego na pograniczu cieszanowsko-lubaczowskim. Projekt został dofinansowany ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”, a także Powiatu Lubaczowskiego, Województwa Podkarpackiego oraz Miasta i Gminy Cieszanów. Współorganizatorem zadania jest stowarzyszenie Pospolite Ruszenie oraz Centrum Kultury i Sportu w Cieszanowie.

Katolickie Radio Zamość objęło to wydarzenie Patronatem Medialnym.

Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Jadwiga z rodziny GreniukTreść komentarza: Miło poczytać historii o Dubie,tutaj byli ochrzczeni dzieci mojego pradziadka Józefa Greniuka,mój dziadek to Paweł Greniuk ,miał dużo rodzeństwa.Mieszkam obecnie na ziemiach odzyskanych,zbieram informacje do drzewa genealogicznego rodziny Greniuk.Data dodania komentarza: 03.07.2024, 08:57Źródło komentarza: Bogata historia parafii DubAutor komentarza: KatolikTreść komentarza: Gratuluję że się uda uratować zabytek który jest naszą polską historiąData dodania komentarza: 28.06.2024, 16:51Źródło komentarza: Ostania Msza święta sprawowana w kościele w DubieAutor komentarza: Tolek.Treść komentarza: Po pierwsze -primo :młodzi sportowcy są najważniejsi oraz ich trenerzy-instruktorzy-wychowawcy. Nas kibiców sportowych cieszą wyniki osiągnięte przez sportowców oraz pomoc jaką Włodarze gminy udzielają tym młodym ludziomData dodania komentarza: 13.06.2024, 23:52Źródło komentarza: Gminna Gala Sportu 2024Autor komentarza: gośćTreść komentarza: Niech Bóg błogosławi księdzu w posłudze kapelana.Data dodania komentarza: 10.06.2024, 22:37Źródło komentarza: Ks. Karol JędruszczakAutor komentarza: Józefa KornagaTreść komentarza: To za każdym razem piękna,doniosła uroczystość. Miałam kiedyś zaszczyt uczestniczyć w niej okraszając wykonywane pieśni własnymi wierszami o partyzantach.Data dodania komentarza: 06.06.2024, 22:42Źródło komentarza: XI Koncert Piosenki Partyzanckiej odbędzie się w „Szałasie n/Tanwią”Autor komentarza: JEZIERSKI JTreść komentarza: DZIĘKUJE PIEKNIE -ZA TAKA WSPANIAŁĄ UCZTE O BIEGANIU ,ZE SPORTOWYM POZDROWIENIEM JOZEF JEZIERSKI.Data dodania komentarza: 15.05.2024, 16:04Źródło komentarza: „Ultra Roztocze" 2024 zawita do Krasnobrodu