Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama NATLENOWANI

Groźne choroby sezonowe dotyczą kotów

Odkleszczową chorobą, znaną wszystkim właścicielom kotów jest mykoplazmoza. Jednak w ostatnim czasie powstała nowa zakaźna choroba wirusowa tzw. kocia grypa. Jest nową chorobą, wiec metody jej leczenia nie są jeszcze znane. Wiadomo, że ten wirus wykazuje wysoką śmiertelność u zakażonych kotów. Choroba jest infekcją wirusową, która może powodować różnorodne objawy.
Groźne choroby sezonowe dotyczą kotów

Koty wykazują ogólne osłabienie i trudności w oddychaniu, a także niechęć do jedzenia. O pierwszych symptomach chorobowych, które powinny zaniepokoić właścicieli kotów powiedziała Anna Smyk lekarz weterynarii, specjalista chirurgii małych i dużych zwierząt.

Większość kotów chodzi po trawie, łąkach, polach i drzewach, a te miejsca pełne są kleszczy. Co ważne posiadając udomowionego kota, który czas spędza w domu również może być zakażony kleszczem. Tego typu pajęczaki mogą przenieść się z zewnątrz do wnętrza mieszkania wraz z naszą odzieżą. 

Jakie są pierwsze objawy choroby odkleszczowej?

Każdy właściciel zwierząt stara się zapobiegać chorobom poprzez sczepienie. Obecnie groźną chorobą sezonową jest panleukopenia. Jest to choroba, którą da się wyleczyć, ale jak najszybciej powinniśmy skonsultować się z lekarzem weterynarii. 

Jakie są objawy panleukopenii?

Poważną chorobą, która nieleczona może doprowadzić do śmierci jest koci katar. Koty, które przeszły ta chorobę nie mają gałek ocznych. Konsekwencją kataru jest ogólne osłabienie organizmu, co może doprowadzić do białaczki. 

Co ważne zaropiałe oczy u kota mogą świadczyć o poważnej chorobie.

Przeziębienie u kota objawia się inaczej niż u ludzi, a do najczęstszych objawów chorobowych zaliczamy: wydzielinę z nosa, kichanie, kaszel, wyciek z oczu i zapalenie spojówek. Wszystkie te objawy najlepiej skonsultować z lekarzem weterynarii, który na podstawie wykonanych badań dobierze odpowiednie środki lecznicze. Aby ochronić nasze zwierzęta przed groźnymi chorobami najskuteczniejszą metodą są szczepionki oraz antykleszczowe obroże i tabletki.  
 

Więcej o sezonowych chorobach, na które obecnie chorują koty usłyszą Państwo w Poradniku weterynaryjnym w najbliższy piątek (22.09) na naszej radiowej antenie o godz. 9.40. Gościem rozmowy będzie Anna Smyk lekarz weterynarii, specjalista chirurgii małych i dużych zwierząt.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: AnnaTreść komentarza: Super. Pięknie spiewająData dodania komentarza: 24.11.2023, 11:54Źródło komentarza: Biłgoraj. Koncert ukraińskiego zespołu AkordAutor komentarza: Jolanta WacykTreść komentarza: Chciałabym bardzo serdecznie podziękować obu Paniom za wspaniałą inicjatywę, popartą ogromnym wysiłkiem i determinacją, które pozwoliły wprowadzić go w życie z pomocą wielu ludzi dobrej woli, zarówno pojedynczych osób jak i organizacji. Dzisiejsza uroczystość odsłonięcia obelisku z tablicą upamiętniającą imię Stanisława Witeszczaka, w której miałam zaszczyt uczestniczyć, to piękne wydarzenie , o wielkiej wartości emocjonalnej dla mnie, wnuczki Stanisława Witeszczaka, jak również patriotyczno-edukacyjnej dla młodzieży zamojskich szkół.Data dodania komentarza: 23.11.2023, 22:37Źródło komentarza: Pamięci Stanisława Witeszczaka ps. "Konrad"Autor komentarza: TomaszTreść komentarza: super audycja:) @wjegoreku + @radiozamoscData dodania komentarza: 22.11.2023, 10:17Źródło komentarza: Wspólnota "W Jego Ręku" - budowanie relacji z Bogiem i ludźmiAutor komentarza: Paweł z parafi werbkowice.Treść komentarza: serdecznie pozdrawiam księdza proboszcza Stanisława.Data dodania komentarza: 21.11.2023, 19:55Źródło komentarza: Spotkania akademickie w BukowinieAutor komentarza: OjciecTreść komentarza: I tak trzymać! "Róbmy swoje " Nie bójmy się śmierci gdy idziemy kuniej z Tym który ja pokonała.Data dodania komentarza: 18.11.2023, 19:41Źródło komentarza: Wystarczy być...Autor komentarza: Dariusz FrógTreść komentarza: Piękne stroje ludowe .Data dodania komentarza: 17.11.2023, 16:37Źródło komentarza: Lubaczów. Kultura i moda XIX wieku
ReklamaPOMOC MA MOC. Q&A