Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama HERMANOS

Groźne choroby sezonowe dotyczą kotów

Odkleszczową chorobą, znaną wszystkim właścicielom kotów jest mykoplazmoza. Jednak w ostatnim czasie powstała nowa zakaźna choroba wirusowa tzw. kocia grypa. Jest nową chorobą, wiec metody jej leczenia nie są jeszcze znane. Wiadomo, że ten wirus wykazuje wysoką śmiertelność u zakażonych kotów. Choroba jest infekcją wirusową, która może powodować różnorodne objawy.
Groźne choroby sezonowe dotyczą kotów

Koty wykazują ogólne osłabienie i trudności w oddychaniu, a także niechęć do jedzenia. O pierwszych symptomach chorobowych, które powinny zaniepokoić właścicieli kotów powiedziała Anna Smyk lekarz weterynarii, specjalista chirurgii małych i dużych zwierząt.

Większość kotów chodzi po trawie, łąkach, polach i drzewach, a te miejsca pełne są kleszczy. Co ważne posiadając udomowionego kota, który czas spędza w domu również może być zakażony kleszczem. Tego typu pajęczaki mogą przenieść się z zewnątrz do wnętrza mieszkania wraz z naszą odzieżą. 

Jakie są pierwsze objawy choroby odkleszczowej?

Każdy właściciel zwierząt stara się zapobiegać chorobom poprzez sczepienie. Obecnie groźną chorobą sezonową jest panleukopenia. Jest to choroba, którą da się wyleczyć, ale jak najszybciej powinniśmy skonsultować się z lekarzem weterynarii. 

Jakie są objawy panleukopenii?

Poważną chorobą, która nieleczona może doprowadzić do śmierci jest koci katar. Koty, które przeszły ta chorobę nie mają gałek ocznych. Konsekwencją kataru jest ogólne osłabienie organizmu, co może doprowadzić do białaczki. 

Co ważne zaropiałe oczy u kota mogą świadczyć o poważnej chorobie.

Przeziębienie u kota objawia się inaczej niż u ludzi, a do najczęstszych objawów chorobowych zaliczamy: wydzielinę z nosa, kichanie, kaszel, wyciek z oczu i zapalenie spojówek. Wszystkie te objawy najlepiej skonsultować z lekarzem weterynarii, który na podstawie wykonanych badań dobierze odpowiednie środki lecznicze. Aby ochronić nasze zwierzęta przed groźnymi chorobami najskuteczniejszą metodą są szczepionki oraz antykleszczowe obroże i tabletki.  
 

Więcej o sezonowych chorobach, na które obecnie chorują koty usłyszą Państwo w Poradniku weterynaryjnym w najbliższy piątek (22.09) na naszej radiowej antenie o godz. 9.40. Gościem rozmowy będzie Anna Smyk lekarz weterynarii, specjalista chirurgii małych i dużych zwierząt.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Tolek.Treść komentarza: Po pierwsze -primo :młodzi sportowcy są najważniejsi oraz ich trenerzy-instruktorzy-wychowawcy. Nas kibiców sportowych cieszą wyniki osiągnięte przez sportowców oraz pomoc jaką Włodarze gminy udzielają tym młodym ludziomData dodania komentarza: 13.06.2024, 23:52Źródło komentarza: Gminna Gala Sportu 2024Autor komentarza: gośćTreść komentarza: Niech Bóg błogosławi księdzu w posłudze kapelana.Data dodania komentarza: 10.06.2024, 22:37Źródło komentarza: Ks. Karol JędruszczakAutor komentarza: Józefa KornagaTreść komentarza: To za każdym razem piękna,doniosła uroczystość. Miałam kiedyś zaszczyt uczestniczyć w niej okraszając wykonywane pieśni własnymi wierszami o partyzantach.Data dodania komentarza: 06.06.2024, 22:42Źródło komentarza: XI Koncert Piosenki Partyzanckiej odbędzie się w „Szałasie n/Tanwią”Autor komentarza: JEZIERSKI JTreść komentarza: DZIĘKUJE PIEKNIE -ZA TAKA WSPANIAŁĄ UCZTE O BIEGANIU ,ZE SPORTOWYM POZDROWIENIEM JOZEF JEZIERSKI.Data dodania komentarza: 15.05.2024, 16:04Źródło komentarza: „Ultra Roztocze" 2024 zawita do KrasnobroduAutor komentarza: qwertyTreść komentarza: Nareszcie trochę normalniejData dodania komentarza: 15.05.2024, 11:01Źródło komentarza: Zamość: Zmiana organizacji ruchuAutor komentarza: ks. WladyslawTreść komentarza: Ciekawa aidycja, duzo inofracji o losach klasztoru, zaangazowaiu partiotycznym OO Bernardynow. Historia ludzka wpleciona w Boze plany. Pozdrawiam OO Bernardynow z Radecznicy z Ojcem Kustoszem na czele.Data dodania komentarza: 06.05.2024, 22:16Źródło komentarza: O. Sylwester Skirliński OFM