Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Złote Kolce. Gratulacje, Dominik Kopeć na piątym miejscu

W sobotę (07.10) laureatami Złotych Kolców - nagrody dla najlepszych polskich lekkoatletów 2023 roku otrzymali Natalia Kaczmarek i Wojciech Nowicki.

Uroczysta gala odbyła się na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Natalia Kaczmarek i Wojciech Nowicki to jedyni polscy medaliści tegorocznych Mistrzostw Świata w Budapeszcie. Oboje sięgnęli po srebro - Kaczmarek w biegu na 400 metrów, a Nowicki w rzucie młotem.

Za Natalią Kaczmarek drugie miejsce wśród kobiet zajęła szósta sprinterka MŚ na 100 m Ewa Swoboda, która tego lata pierwszy raz w karierze zeszła poniżej granicy 11 sekund (10.94 s). Trzecie miejsce zajęła wieloboistka Adrianna Sułek, która w Halowych Mistrzostwach Europy w Stambule wywalczyła srebrny medal w pięcioboju, wynikiem lepszym od poprzedniego rekordu świata. Jako czwartą sklasyfikowano Annę Kiełbasińską (brąz HME na 400 m), a piątą płotkarkę Pię Skrzyszowską.

Wojciech Nowicki zdobył Złote Kolce po raz czwarty. Podczas MŚ w Budapeszcie w najlepszej próbie uzyskał on 81 metrów i 2 centymetry. Mistrzem został Kanadyjczyk Ethan Katzberg, który ustanowił rekord kraju z wynikiem 81 metrów i 25 centymetrów. Wśród wyróżnionych sportowców za Wojciechem Nowickim drugie miejsce zajął młociarz Paweł Fajdek, były zawodnik KS Agros Zamość, a od 2020 roku reprezentant AZS AWF Katowice. Trzecie miejsce uzupełnił tyczkarz Piotr Lisek, a na czwartym miejscu uplasował się skoczek wzwyż Norbert Kobielski. Piąte miejsce zajął sprinter Dominik Kopeć, reprezentant KS Agros Zamość, który na swoim koncie ma liczne osiągnięcia sportowe.

W tym roku w marcowych lekkoatletycznych halowych Mistrzostwach Europy w Stambule Dominik Kopeć był tuż za podium w finałowym biegu na 60 m. Poprawił rekord życiowy na 6,53, a do podium zabrakło mu jednej tysięcznej sekundy - o tyle Polak przegrał ze Szwedem Henrikiem Larssonem. Z kolei podczas mityngu w Niemczech (17.06) bieg na dystansie 100 m Dominik Kopeć wygrał przekraczając linię mety z czasem 10.05 s, co jest drugim wynikiem w historii tej konkurencji w Polsce. Rekord ustanowił Marian Woronin w 1984 roku w Warszawie, który uzyskał czas 10,00 s. Zawodnik Agrosu już w biegu eliminacyjnym poprawił rekord życiowy o 0,14 sekundy - z 10,20 na 10,06. W finale uzyskał wynik lepszy o 0,01 sekundy, ustanawiając rekord mityngu. Reprezentant zamojskiego Agrosu pochodzi z okolic Tomaszowa Lubelskiego, a na co dzień mieszka i trenuje w Lublinie.

Dominik Kopeć reprezentował nasze miasto na Mistrzostwach Świata, które zorganizowano na Węgrzech.

Na Mistrzostwach Świata w Budapeszcie oprócz Dominika Kopcia startowały także reprezentantki Agrosu Monika Romaszko (sztafeta 4x100m) i Aleksandra Śmiech (rzut młotem). Obie lekkoatletki podczas letniej Uniwersjady w Chinach (08.07 – 08.08) zdobyły dwa medale - srebrny i brązowy. Konrad Firek dodał, że miał cichą nadzieję, że w czołówce najlepszych sportowców znajdą się także kobiety reprezentujące Agros.

Konrad Firek zaznaczył, że wyróżnienie dla Dominika Kopcia podczas gali Złotych Kolców nie było zaskoczeniem ponieważ jest on świetnym sportowcem. Podkreślił, że w poprzednich latach dostrzegane były także talenty innych zawodników Agrosu.

Warto przypomnieć, że Dominik Kopeć w 2022 roku na ME w Monachium w sztafecie 4x100 m zdobył dla Polski brązowy medal. Sztafeta w składzie: Adrian Brzeziński, Przemysław Słowikowski, Patryk Wykrota oraz Dominik Kopeć oprócz brązowego medalu ustanowiła rekord Polski na tym dystansie, który aktualnie wynosi 38 sekund i 15 setnych sekundy. Dzięki świetnemu finiszowi zamojskiego sprintera, Polacy o 16 setnych sekundy poprawili rekord kraju, który został ustanowiony 10 lat temu podczas Igrzysk Olimpijskich w Londynie.

Zawodnikowi serdecznie gratulujemy i życzymy udanych startów. Jako kibice liczymy, że reprezentant naszego miasta będzie miał szansę zaprezentować swoje umiejętności i szybkość podczas zbliżających się Igrzysk Olimpijskich, które w przyszłym roku odbędą się w Paryżu.