Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Menstyl

W centrum i na peryferiach. W 100-lecie ponownego utworzenia powiatu lubaczowskiego

Starosta lubaczowski Zenon Swatek oraz Muzeum Kresów w Lubaczowie serdecznie zapraszają na konferencję pt. „W centrum i na peryferiach. W 100-lecie ponownego utworzenia powiatu lubaczowskiego (1923 – 2023)”, która rozpocznie się o godz. 9.30 w piątek, 10 listopada 2023 r., w Miejskim Domu Kultury im. Aleksandra Sas Bandrowskiego w Lubaczowie.
W centrum i na peryferiach. W 100-lecie ponownego utworzenia powiatu lubaczowskiego

Tematyka konferencji dotyczyć będzie zmian funkcjonowania powiatu lubaczowskiego i starostów lubaczowskich na przestrzeni stuleci – od okresu staropolskiego poprzez okres rozbiorów, czasy II Rzeczypospolitej, II wojnę światową i okres powojenny aż po perspektywy przyszłego rozwoju. Ze swoimi wystąpieniami przybędą znamienici goście, reprezentujący różne instytucje i ośrodki badawcze. Prelegenci przypomną nie tylko lokalne i ogólnopolskie konteksty ponownego utworzenia powiatu lubaczowskiego w 1923 r., ale też skupią się na historii starostwa lubaczowskiego w okresie staropolskim, kiedy stanowiska starostów piastowali wybitni przedstawiciele Rzeczypospolitej, tacy jak choćby Jan Amor Tarnowski, Jerzy Ossoliński czy Jerzy August Mniszech. Nie zabraknie omówienia zmian granic administracyjnych powiatu w trakcie kolejnych stuleci i tego, co te zmiany wywoływało – wydarzeń zarówno z historii lokalnej, jak również historii całej Rzeczypospolitej i ziem polskich pod zaborami.

Wydarzenie jest częścią inicjatywy „Dziedzictwo i Rozwój – Stała Konferencja Muzeów i Samorządu Terytorialnego”, której przewodzi Związek Powiatów Polskich, a organizowane jest przez Muzeum Kresów w Lubaczowie w ramach projektu pn. „W centrum i na peryferiach lokalnego świata. W 100-lecie ponownego utworzenia Powiatu Lubaczowskiego (1923 – 2023)” dofinansowanego przez Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”. 
Szczegółowy program konferencji znajduje się na stronie Muzeum Kresów w Lubaczowie. Partnerami konferencji są: Stowarzyszenie Pospolite Ruszenie, Instytut Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego, Związek Powiatów Polskich oraz Miejski Dom Kultury im. Aleksandra Sas Bandrowskiego w Lubaczowie. 
Katolickie Radio Zamość objęło to wydarzenie Patronatem Medialnym. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Teresa i MieczyslawTreść komentarza: Szcęść Boże w drodze. Uklondla MatuchnyData dodania komentarza: 1.07.2025, 11:02Źródło komentarza: Łukowscy pielgrzymi w drodze do Pani RoztoczaAutor komentarza: Józefa z HrubieszowaTreść komentarza: dużo.zdrowia wam pielgrzymi chrubieszowscy Niech Matuchna Krasnobrodzka otuli was swoim matczynym płaszczem niech łogosławi wam i waszym rodzinom w codzienmym jakze trudnym.zyciu niech błogosławi księdzu w posłudze kapłanskiej przez całe zycie dozo zdrowia i wytrwałoscj po.odlcie się i zamnie ja niestety niemoge wziąc udziału w pieszej pielgrzymce a szkoda poniewarz mieszkam.pozagranico polski juz 28 lat ale jako.dziecko co roku jezdziłam do krasnobrodu na odpust bardzo ładne miejsce ale jak wiadomo pracy niemaData dodania komentarza: 27.06.2025, 17:06Źródło komentarza: Piesza pielgrzymka z Hrubieszowa do Krasnobrodu 2024Autor komentarza: Krzysztof D.Treść komentarza: Rozmowa z Kasią Mirowską, kosmetologiem, porusza istotny temat ochrony przeciwsłonecznej, która zyskała na znaczeniu szczególnie w okresie letnim. Podkreślono, że stosowanie SPF jest ważne nie tylko podczas słonecznych dni, ale także w pochmurne, co jest często pomijane. Dobór odpowiedniego produktu oraz wiedza na temat jego skuteczności w ochronie przed starzeniem to kluczowe elementy dbałości o skórę. Praktyczne wskazówki, które zostały przedstawione, mogą znacznie ułatwić wprowadzenie codziennej rutyny ochrony przeciwsłonecznej, co jest nie tylko kwestią estetyki, ale także zdrowia skóry na dłuższą metę. To wartościowa rozmowa dla każdego, kto chce świadomie dbać o swoją skórę przez cały rok.Data dodania komentarza: 23.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: AniaTreść komentarza: Temat bardzo ważny i na czasie Brawo Kasiu💪Data dodania komentarza: 23.06.2025, 10:59Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: Anna GarczynskaTreść komentarza: Brawo 👏👏Data dodania komentarza: 13.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Michał AdamczukAutor komentarza: Dorota ChmielewskaTreść komentarza: Bardzo dziękujemy za przekazanie słuchaczom ważnych dla naszej przyszłości informacji. Działajmy razem dla dobra obecnych i przyszłych pokoleń. Włączmy się w zbiórkę jak wolontariusze pobierając kartę podpisów ze strony wartoscidlaprzyszlosci.pl Każdy podpis jest na wagę złota. Angażujmy się.Data dodania komentarza: 22.05.2025, 00:30Źródło komentarza: Wartości dla Przyszłości. Obywatelski projekt ustawy gwarantującej religię lub etykę w szkole