Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama PSONI Zamość

W centrum i na peryferiach. W 100-lecie ponownego utworzenia powiatu lubaczowskiego

Starosta lubaczowski Zenon Swatek oraz Muzeum Kresów w Lubaczowie serdecznie zapraszają na konferencję pt. „W centrum i na peryferiach. W 100-lecie ponownego utworzenia powiatu lubaczowskiego (1923 – 2023)”, która rozpocznie się o godz. 9.30 w piątek, 10 listopada 2023 r., w Miejskim Domu Kultury im. Aleksandra Sas Bandrowskiego w Lubaczowie.
W centrum i na peryferiach. W 100-lecie ponownego utworzenia powiatu lubaczowskiego

Tematyka konferencji dotyczyć będzie zmian funkcjonowania powiatu lubaczowskiego i starostów lubaczowskich na przestrzeni stuleci – od okresu staropolskiego poprzez okres rozbiorów, czasy II Rzeczypospolitej, II wojnę światową i okres powojenny aż po perspektywy przyszłego rozwoju. Ze swoimi wystąpieniami przybędą znamienici goście, reprezentujący różne instytucje i ośrodki badawcze. Prelegenci przypomną nie tylko lokalne i ogólnopolskie konteksty ponownego utworzenia powiatu lubaczowskiego w 1923 r., ale też skupią się na historii starostwa lubaczowskiego w okresie staropolskim, kiedy stanowiska starostów piastowali wybitni przedstawiciele Rzeczypospolitej, tacy jak choćby Jan Amor Tarnowski, Jerzy Ossoliński czy Jerzy August Mniszech. Nie zabraknie omówienia zmian granic administracyjnych powiatu w trakcie kolejnych stuleci i tego, co te zmiany wywoływało – wydarzeń zarówno z historii lokalnej, jak również historii całej Rzeczypospolitej i ziem polskich pod zaborami.

Wydarzenie jest częścią inicjatywy „Dziedzictwo i Rozwój – Stała Konferencja Muzeów i Samorządu Terytorialnego”, której przewodzi Związek Powiatów Polskich, a organizowane jest przez Muzeum Kresów w Lubaczowie w ramach projektu pn. „W centrum i na peryferiach lokalnego świata. W 100-lecie ponownego utworzenia Powiatu Lubaczowskiego (1923 – 2023)” dofinansowanego przez Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”. 
Szczegółowy program konferencji znajduje się na stronie Muzeum Kresów w Lubaczowie. Partnerami konferencji są: Stowarzyszenie Pospolite Ruszenie, Instytut Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego, Związek Powiatów Polskich oraz Miejski Dom Kultury im. Aleksandra Sas Bandrowskiego w Lubaczowie. 
Katolickie Radio Zamość objęło to wydarzenie Patronatem Medialnym. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze