Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama PSONI Zamość

Powstanie Listopadowe 1830

10 miesięcy intensywnych walk z zaborcą zakończyło się upadkiem zrywu narodowego. Jako ostatni punkt oporu kapitulowała twierdza Zamość.
Powstanie Listopadowe 1830

Źródło: pixabay.com

W nocy z 29 na 30 listopada 1830 r. w Warszawie rozpoczęło się Powstanie Listopadowe - zryw niepodległościowy skierowany przeciwko rosyjskiemu zaborcy. Jego wybuch poprzedziło utworzenie w 1828 roku tajnego sprzysiężenia w Szkole Podchorążych Piechoty w Warszawie, na czele którego stanął ppor. Piotr Wysocki. Powstanie organizacji było konsekwencją pogarszającej się sytuacji politycznej w Królestwie Polskim.

Co ostatecznie zdecydowało o wybuchu Powstania Listopadowego? - mówi dr Jacek Feduszka, historyk.

Rok 1830 przyniósł w Królestwie Polskim radykalizację nastrojów wśród klasy robotniczej, ze względu na pogarszające się warunki życia. W tej sytuacji spiskowcy liczyli na wsparcie warszawiaków w chwili rozpoczęcia walk, choć należy pamiętać, że trzon powstania stanowili wojskowi.

Na trop spiskujących trafiła policja podporządkowana Wielkiemu Księciu Konstantemu, wobec czego przyspieszono decyzję o wybuchu powstania.

Ważną rolę w powstaniu odegrał Zamość -  podkreśla dr Jacek Feduszka.

Powstanie trwało 10 miesięcy, w czasie których 140 tys. ludzi prowadziło walkę z największą potęgą militarną Europy, odnosząc w niej poważne, lecz przejściowe sukcesy. Powstanie listopadowe upadło 21 października 1831 r. i było największym zrywem niepodległościowym XIX wieku. Twierdza Zamość poddała się w nim jako ostatnia.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze