Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Dom Pomocy Społecznej w Lubaczowie

81. rocznica wysiedleń mieszkańców wsi Płoskie

W niedzielę (10.12) upamiętniono 81. rocznicę tragicznych wydarzeń związanych z wysiedleniem wsi Płoskiego podczas II wojny światowej.
81. rocznica wysiedleń mieszkańców wsi Płoskie

 Wysiedlenia w Płoskiem były częścią szerszego kontekstu operacji wysiedleń Zamojszczyzny, która miała na celu germanizację obszarów okupowanej Polski. Obchody upamiętniające te wydarzenia rozpoczęła msza św. sprawowana w parafii pw. św. Jacka w Płoskiem. W głoszonej homilii proboszcz parafii, ks. Zbigniew Szalko zaznaczył, że nienawiść to brak miłości.

Po wspólnej modlitwie podczas mszy św., młodzież z Szkoły Podstawowej im. Papieża Jana Pawła II w Płoskiem wraz z nauczycielami przygotowali montaż słowno-muzyczny o tragicznych losach mieszkańców Płoskiego sprzed 81 laty.

Na wydarzeniu obecni byli mieszkańcy Płoskiego, strażacy wraz ze sztandarem, uczniowie szkoły oraz przedstawiciele samorządu w tym Wójt Gminy Zamość, Ryszard Gliwiński.

Na zakończenie złożono wieńce pod pobliskimi pomnikami.  Warto zaznaczyć, że te bolesne wydarzenie, jak wiele innych podobnych w historii , pozostawiły trwały ślad w pamięci społeczności lokalnej oraz historii Polski. Na pełną relację z upamiętnienia 81. rocznicy wysiedleni mieszkańców wsi Płoskiego zapraszamy w najbliższą sobotę (16.12) w ramach kolejnej audycji samorządowej Gminy Zamość.

Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze