Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama PSONI Zamość

Miłośników biegów na orientację czeka druga i trzecia runda Pucharu Roztoczańskich Wąwozów

Sympatyków biegów na orientację czeka druga i trzecia runda Pucharu Roztoczańskich Wąwozów w Biegu na Orientację 2024 pod Patronatem Wójta Gminy Zamość.
Miłośników biegów na orientację czeka druga i trzecia runda Pucharu Roztoczańskich Wąwozów

Źródło: Fot. UKS Azymut Siedliska

Uczniowski Klub Sportowy Azymut Siedliska zaprasza do udziału w zawodach pn. „Puchar Roztoczańskich Wąwozów w Biegu na Orientację 2024 pod Patronatem Wójta Gminy Zamość”. Wydarzenie składa się z trzech edycji. W pierwszej rundzie zawodów, która odbyła się w sobotę (27.01) w Jacni wzięli udział sympatycy biegów na orientację, miłośnicy biegów terenowych oraz osoby lubiące rekreacyjne marsze z kijami nordic walking. Na drugą i trzecią rundę mogą zapisywać się zawodnicy lubiący biegać z mapą i kompasem. Druga runda wydarzenia przeprowadzona zostanie (10.02) w Lipsku Polesiu, a trzecia odbędzie się (16.03) w Krasnobrodzie. Uczestnictwo w tych wydarzeniach jest bezpłatne. Organizatorem zawodów jest UKS Azymut Siedliska, a działalność klubu wspiera Gmina Zamość.  W pierwszej rundzie Pucharu Roztoczańskich Wąwozów, która odbyła się w sobotę (27.01) w Jacni, wzięły udział zarówno osoby początkujące jak również zawodnicy zaawansowani. Osoby nie mające doświadczenia w biegach na orientację z mapą i kompasem przed samym startem zostały zapoznane przez trenerów, w jaki sposób poruszać się w lesie. Natomiast trasa biegu i  marszu nordic walking poprowadziła przez tereny leśne na dystansie 5 km. Prezes UKS Azymut Siedliska, Dorota Czarny zdradziła, że pierwsza runda zawodów zorganizowana  w Jacni cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem.

To co charakteryzuje biegi na orientację to punkty kontrolne, które zawodnicy odnajdują za pomocą mapy i kompasu, a więc muszą dobrze orientować się w terenie. Zadaniem zawodników, którzy biorą udział w zawodach jest nie tylko odnalezienie punktów, ale również zmieszczenie się w limicie czasowym.

Krzysztof Czerwieniec, trener UKS Azymut Siedliska zaznaczył, że zawodnicy którzy starują w biegach na orientację muszą umieć czytać zaznaczone na mapie: pagórki, wzniesienia, rzeki, bagna czy wąwozy.

W jaki sposób czytać mapę za pomocą kompasu?

Krzysztof Czerwieniec dodał, że wzrasta zainteresowanie biegami na orientację, ponieważ w ostatnim czasie do młodszych uczestników klubu dołączyli dorośli reprezentanci grup „Zamość Biega” oraz „Biegam bo lubię”.

Druga zbliżająca się runda Pucharu Roztoczańskich Wąwozów przeprowadzona zostanie (10.02) w Lipsku Polesiu, a trzecia runda odbędzie się (16.03) w Krasnobrodzie. Dorota Czarny podkreśliła, że dla uczestników zawodów UKS Azymut Siedliska zapewnia bezpłatny transport. Kto może wziąć udział w zbliżających się wydarzeniach?

Druga runda zawodów będzie trudniejsza, dostosowana do warunków pogodowych. Krzysztof Czerwieniec zdradził, jaka trasą poprowadzą zawody, które odbędą się w Lipsku Polesiu?

Dorota Czarny dodała, że na mecie na zawodników czekać będzie gorąca herbata oraz przewidziane są pamiątkowe medale.

Uczestnicy biorący udział w zbliżających się zawodach powinni dostosować ubiór do aury pogodowej. Co spakować w plecak lub torbę podróżną?

Druga runda Pucharu Roztoczańskich Wąwozów przeprowadzona zostanie (10.02) w Lipsku Polesiu, a trzecia runda odbędzie się (16.03) w Krasnobrodzie.

Więcej informacji o wydarzeniu znajduje się w regulaminie kliknij  Serdecznie zapraszamy do udziału w zawodach!


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze