Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama OKO-MED Zamość

Triduum Paschalne - Wielki Piątek

Tego dnia Kościół nie sprawuje Eucharystii. Naszą uwagę skupiamy w szczególny sposób na cierpieniu i śmierci naszego Zbawiciela.
Triduum Paschalne - Wielki Piątek

Źródło: https://pixabay.com/pl/photos/wielkanoc-zmartwychwstanie-4959421/

Wielki Piątek to wspomnienie i uobecnienie męki i śmierci Chrystusa na krzyżu. Naszą uwagę skupiamy w szczególny sposób na cierpieniu i śmierci naszego Zbawiciela. Tego dnia Kościół nie sprawuje Eucharystii. Jak zaznacza ks. Paweł Kubiszyn, wikariusz w parafii MBKP w Zamościu, w Wielki Piątek celebruje się liturgię Męki Pańskiej, którą cechuje surowość i powaga.

Liturgia wielkopiątkowa rozpoczyna się od aktu prostracji, czyli uniżenia i całkowitego poddania się woli Boga w głębokiej modlitwie, na znak czego kapłan przewodniczący obrzędom liturgicznym w milczeniu przychodzi przed ołtarz i kładzie się krzyżem na ziemi. Następną częścią celebracji jest Liturgia Słowa podczas której słuchamy opisu Męki Pańskiej wg. św. Jana. Centralnym wydarzeniem liturgii wielkopiątkowej jest adoracja Krzyża.

Odsłonięty i adorowany Krzyż jest znakiem miłości i zbawienia.

Przypomnijmy również, że w Wielki Piątek wiernych obowiązuje ścisły post.

Zapraszamy do udziału w drugim dniu Triduum Paschalnego także poprzez Katolickie Radio Zamość. Przypomnijmy, że w Wielki Piątek transmitować będziemy z zamojskiej katedry nabożeństwo drogi krzyżowej o godz. 15.00 oraz Liturgię Męki Pańskiej o godz. 18.00.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Katarzyna i Jerzy bartkowscyTreść komentarza: Tak bardzo nas poruszyła śmierć p.Lesława z którym byliśmy dwa razy na spływie(niestety, już wiecej nie spotkamy się na wodzie).Był człowiekiem którego nie da się zapomnieć choćby miało się z Nim krótki kontakt. Jego energia, serdecznośc, wiedza, zmysł organizacyjny .....wiele tego, trudno wymieniać. Dobrze,że pozostawił po sobie tyle dobrego w sercach ludzi. Bardzo współczujemy rodzinie i przyjaciołom.Katarzyna i Jerzy BartkowscyData dodania komentarza: 14.04.2024, 11:55Źródło komentarza: Zmarł Lesław FlagaAutor komentarza: Ilona Małkowicz Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w HrubieszowieTreść komentarza: Dziękujemy za patronat medialny nad wydarzeniem.Data dodania komentarza: 10.04.2024, 16:49Źródło komentarza: Konferencja powiatowaAutor komentarza: Barbara KotarskaTreść komentarza: Pozdrawiam Cię Grażynko, mam żywo w pamięci naszą podròż do Lisieux, i nocne prasowanie Twojego białego ubrania do Komunii Świętej, zawdzięczam Ci refleksję o mnie trudną do przyjęcia w danej chwili , ale nieocenioną w pòźniejszym szukaniu drogi życia. Basia, postulantka.Data dodania komentarza: 31.03.2024, 23:42Źródło komentarza: Bóg może wszystko!Autor komentarza: A.Treść komentarza: Bardzo dziękuję...Data dodania komentarza: 26.03.2024, 19:15Źródło komentarza: Rekolekcje wielkopostne ostatniej szansy 2024. Dzień IIIAutor komentarza: StasTreść komentarza: Pięknie, pozdrawiam serdecznie, potomek Józefa Jelonka i Apolonii primo voto Wilczyńskiej z d. Sermanowicz z BRZOZOWCA, Stanisław Feliks Demidowski z rodzinąData dodania komentarza: 25.03.2024, 18:32Źródło komentarza: Stary Bidaczów. Rajd „Na styku granic”Autor komentarza: AgnieszkaTreść komentarza: Warto posłuchać i oczywiście obejrzeć film Powołany 2.Data dodania komentarza: 22.03.2024, 13:52Źródło komentarza: "Powołany" - historia pisana życiem. Kulisy produkcji