Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

W czasie majówki uważajmy na włamania. Jak złodzieje oznaczają mieszkania, które chcą okraść?

Przez długi majowy weekend mundurowi Wydziału Ruchu Drogowego, a także policyjna grupa Speed czuwają nad bezpieczeństwem uczestników ruchu drogowego. W czasie majówki policjanci przyjrzą się niewłaściwym zachowaniom: kierowców, pieszych, rowerzystów, użytkowników hulajnóg elektrycznych oraz motocyklistów. Wzmożonych kontroli drogowych, kierowcy mogą spodziewać się na trasach o większym natężeniu ruchu oraz w pobliżu miejscowości, które często odwiedzane są przez turystów.
W czasie majówki uważajmy na włamania. Jak złodzieje oznaczają mieszkania, które chcą okraść?

Źródło: Fot. KMP Zamość

W czasie majówki, warto zadbać także o bezpieczeństwo mieszkań i posesji jednorodzinnych. W ostatnich dniach złodzieje, oznaczają mieszkania, które chcą okraść. Używają do tego celu kolorowej kredy szkolnej i za pomocą znaków oznaczają plan włamania. Różnego rodzaje symbole, znane są tylko włamywaczom. Przykładowo symbol diamentu oznacza niezamieszkany dom, do którego można się łatwo włamać. Pięć małych kółek lub pięć małych kamyków sygnalizuje, że są tam pieniądze. Trójkąt wskazuje na mieszkanie zamieszkałe przez samotną kobietę, a zygzakiem zaznacza się obecność psa na posesji. Odwrócone Y lub alfa informują o nieruchomości zabezpieczonej alarmem, a przekreślone kółko, że nie znajduje się w nim nic, co można ukraść.

W jaki sposób możemy zabezpieczyć nieruchomość przed włamaniem? Warto przed planowanym wyjazdem opiekę nad nieruchomością powierzyć osobie zaufanej, która zaopiekuje się naszym zwierzęciem, podleje kwiaty czy odbierze korespondencję pocztową. Przed zaplanowanym wyjazdem należy odpowiednio zabezpieczyć drzwi i okna, pamiętając o wyłączeniu urządzeń elektrycznych i gazowych. O czym warto jeszcze pamiętać informuje asp. szt. Dorota Krukowska-Bubiło, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Zamościu,

Majówka to czas odpoczynku i relaksu. Kiedy robi się cieplej, czas wolny chętniej spędzamy na świeżym powietrzu. Asp. szt. Dorota Krukowska-Bubiło przypomina, że na terenie lasów obowiązuje zakaz rozpalania ognisk i grilli.

Zakaz spożywania alkoholu obowiązuje również w miejscach publicznych. 

W czasie majówki wiele osób czas wolny spędza aktywnie. W naszym regionie dużym zainteresowaniem cieszą się spływy kajakowe. Asp. szt. Dorota Krukowska-Bubiło przestrzega, by spędzając czas nad wodą zachować rozsądek. 

Niezależnie od tego, czy majówkę spędzimy w miejscu zamieszkania lub wyjedziemy do miejscowości wypoczynkowej, zawsze powinniśmy pamiętać o własnym bezpieczeństwie.

W ostatnich latach, statystyki policyjne odnotowują stały wzrost liczby włamań do nieruchomości. Przed wyjazdem należy w odpowiedni sposób zabezpieczyć środki finansowe i wartościowe przedmioty. Jeśli często jesteśmy nieobecni w mieszkaniu lub wybieramy się na dłuższy urlop warto zainwestować w monitoring.



 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Maria Lucyna Darda Treść komentarza: Dziękuję niezwykle sympatycznej Pani redaktor Annie Niderla-Kadach za profesjonalnie stawiane pytania i wyrozumiałość dla wyróżnionych osób, którym trema odbierała głos. Data dodania komentarza: 16.06.2026, 21:55 Źródło komentarza: Zasłużeni dla Lubyczy Autor komentarza: Podpis Treść komentarza: Super!!!! NAJLEPSZA PANI Data dodania komentarza: 22.05.2026, 08:28 Źródło komentarza: Anna Łyś Autor komentarza: Tomek Treść komentarza: Pozdrowienia dla Pani Eweliny Data dodania komentarza: 10.05.2026, 13:42 Źródło komentarza: dr Ewelina Lilia Polańska Autor komentarza: Bogusława z Zamościa Treść komentarza: Bogu niech będzie dzięki za pontników Terespola Wyglądają jak kolorowe ptaki Przydało by się więcej takich zagorzałych pontników Można by było za rok połączyć siły. Wsteczny że z innych parafii dojadą potnicy. Wszystko w wolność dzieci Bożych - Amen Maryjo prowadź nas wszystkich wspólną drogą do Jezusa 💕 Święty Stanisławie patronie Polski módl się za nami i wypraszaj dla całego narodu potrzebne łaski przez serce Matki Bożej królowej Polski - Amen. 💓 💏 🤗 🙏 Idąc z Maryją nie pomylisz drogi!!!!! Zaśpiewajmy razem tą piękną pieśń i spotkajmy się za rok w Tereszpolu Szczęść Boże i Ave Maryja!!!!! 🕊️ 🤱 ❤️‍🔥 🙏 Data dodania komentarza: 8.05.2026, 12:49 Źródło komentarza: Tereszpol. Pielgrzymka do Górecka Kościelnego Autor komentarza: MM Treść komentarza: Piękna inicjatywa. Popieram. Data dodania komentarza: 5.05.2026, 20:23 Źródło komentarza: Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w Leżajsku Autor komentarza: Tomek Treść komentarza: Super! Data dodania komentarza: 25.04.2026, 09:29 Źródło komentarza: Warsztaty kowalskie w Nowosiółkach