Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Menstyl

Jak alkohol wpływa na zdrowie?

W czasie majówki, kiedy robi się cieplej, czas wolny chętniej spędzamy na świeżym powietrzu. Majówka kojarzy nam się z grillem i czasem spędzonym w gronie bliskich. Wspólnemu biesiadowaniu towarzyszy spożywanie grillowanych potraw oraz napojów procentowych. Warto jednak pamiętać, że alkohol spożywany w nadmiarze może prowadzić do uzależnienia, co może negatywnie wpłynąć na codzienne funkcjonowanie i relacje międzyludzkie.
Jak alkohol wpływa na zdrowie?

Źródło: Fot. https://pixabay.com/pl/photos/szk%C5%82o-whisky-burbon-szkocka-drink-428310/

Alkohol może powodować także problemy z układem trawiennym, których skutkiem jest: zapalenie żołądka, zgaga, czy wrzody. Napoje wysokooprocentowane spożywane w dużych ilościach mogą doprowadzić także do marskości wątroby. Napoje alkoholowe najbardziej kaloryczne to zazwyczaj, te o wysokiej zawartości alkoholu i cukru. Zdaniem dietetyk Kingi Stopy należą do nich drinki. 

Dlaczego spożywając alkohol mamy większą ochotę na wysokokaloryczne przekąski? 

Warto zwrócić uwagę, że alkohol zawiera dużo kalorii, a nadmierna konsumpcja może prowadzić do otyłości i innych problemów zdrowotnych. Picie alkoholu może zakłócać równowagę elektrolitową organizmu, prowadząc do odwodnienia i zaburzeń w funkcjonowaniu układu pokarmowego. Dlatego ważne jest, aby osoby, które spożywają alkohol, robiły to z umiarem i świadomością jego wpływu na dietę i ogólne zdrowie. W przypadku wystąpienia problemów z alkoholem, ważne jest również skonsultowanie się z lekarzem lub specjalistą ds. uzależnień.

Więcej o alkoholu usłyszą Państwo w Poradniku dietetycznym w piątek (03.05) o godz. 9.40, na który serdecznie zapraszamy. Gościem audycji będzie dietetyk Kinga Stopa.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: TomekTreść komentarza: Pozdrowienia dla Pani EwelinyData dodania komentarza: 10.05.2026, 13:42Źródło komentarza: dr Ewelina Lilia PolańskaAutor komentarza: Bogusława z ZamościaTreść komentarza: Bogu niech będzie dzięki za pontników Terespola Wyglądają jak kolorowe ptaki Przydało by się więcej takich zagorzałych pontników Można by było za rok połączyć siły. Wsteczny że z innych parafii dojadą potnicy. Wszystko w wolność dzieci Bożych - Amen Maryjo prowadź nas wszystkich wspólną drogą do Jezusa 💕 Święty Stanisławie patronie Polski módl się za nami i wypraszaj dla całego narodu potrzebne łaski przez serce Matki Bożej królowej Polski - Amen. 💓 💏 🤗 🙏 Idąc z Maryją nie pomylisz drogi!!!!! Zaśpiewajmy razem tą piękną pieśń i spotkajmy się za rok w Tereszpolu Szczęść Boże i Ave Maryja!!!!! 🕊️ 🤱 ❤️‍🔥 🙏Data dodania komentarza: 8.05.2026, 12:49Źródło komentarza: Tereszpol. Pielgrzymka do Górecka KościelnegoAutor komentarza: MMTreść komentarza: Piękna inicjatywa. Popieram.Data dodania komentarza: 5.05.2026, 20:23Źródło komentarza: Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w LeżajskuAutor komentarza: TomekTreść komentarza: Super!Data dodania komentarza: 25.04.2026, 09:29Źródło komentarza: Warsztaty kowalskie w NowosiółkachAutor komentarza: SilwaTreść komentarza: Rumunia skradła mi serce szybciej, niż się spodziewałam i ten program brzmi jak świetnie ułożona podróż pełna kontrastów. Miałam okazję odwiedzić zarówno Kluż, jak i okolice Braszowa i do dziś pamiętam klimat tych miejsc, zwłaszcza spacer po Sibiu i widok Karpat o poranku. Największe wrażenie zrobiła na mnie kopalnia soli w Turdzie, która wygląda jak inny świat pod ziemią, oraz spokojna atmosfera klasztorów, gdzie naprawdę można złapać oddech. Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że przy tak intensywnym planie i przemieszczaniu się między krajami bardzo ważne jest dobre ubezpieczenie turystyczne. Sama mam całoroczne ubezpieczenie w AXA i nie raz dało mi to poczucie spokoju w podróży. Nawet jeśli wszystko idzie zgodnie z planem, świadomość zabezpieczenia naprawdę robi różnicę. Ten wyjazd wygląda na idealne połączenie duchowości, historii i przygody, a Rumunia potrafi zaskoczyć na każdym kroku. Jeśli ktoś się waha, to zdecydowanie warto dać się porwać tej mniej oczywistej, ale niezwykle pięknej części Europy.Data dodania komentarza: 18.04.2026, 15:06Źródło komentarza: RUMUNIA 11-17.07.2026 r.Autor komentarza: MariuszTreść komentarza: Cieszę się że po raz kolejny mogę wysłuchać tych wartościowych Rekolekcji.Data dodania komentarza: 31.03.2026, 17:30Źródło komentarza: Rekolekcje wielkopostne ostatniej szansy 2026