Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama STORM - sklep firmowy

Trwają zapisy na Czteroetapowy Bieg Pokoju Pamięci Dzieci Zamojszczyzny

Jubileuszowa XXXV edycja Czteroetapowego Biegu Pokoju Pamięci Dzieci Zamojszczyzny zbliża się wielkimi krokami!
Trwają zapisy na  Czteroetapowy Bieg Pokoju Pamięci Dzieci Zamojszczyzny

W dn. 28-31.08, czyli od środy do soboty przez malownicze tereny naszego regionu poprowadzi Czteroetapowy Bieg Pokoju Pamięci Dzieci Zamojszczyzny. Jest to unikalna impreza sportowa w skali całego kraju, składająca się z czterech etapów następujących dzień po dniu o łącznej długości 100 km. Bieg jest szczególnym wydarzeniem sportowo – historycznym, ponieważ przypomina o „Dzieciach Zamojszczyzny", ofiarach wojny. Dzieci mieszkające na Zamojszczyźnie, podczas II wojny światowej objęto przymusowymi wysiedleniami w celu założenia tam nowych osad dla ludności etnicznie niemieckiej z innych krajów Europy. Podczas sierpniowego Biegu Pokoju Pamięci Dzieci Zamojszczyzny, szczególnymi bohaterami będą zawodnicy, którzy poprzez swój start upamiętnią te osoby, informuje Mateusz Ferens, dyrektor zamojskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. 

W sportowym wydarzeniu wezmą udział: biegacze, rolkarze, osoby niepełnosprawne poruszające się na wózkach tzw. handbike'ach oraz osoby niedowidzące i niewidome. Przez jakie miejscowości poprowadzą poszczególne etapy wydarzenia?

Główną bazą i punktem wyjściowym biegu jest miasto Zamość, miasto idealne, nazywane również Perłą Renesansu i Padwą Północy, miasta wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To właśnie w Zamościu, w obiektach Ośrodka Sportu i Rekreacji zlokalizowane będzie miasteczko i biuro zawodów, gdzie zaplanowano weryfikację uczestników oraz wspólne wyjazdy na miejsce startu. Codziennie przed startem poszczególnych etapów, będą odbywać się tu odprawy sędziowskie i weryfikacja uczestników. W biegu można wystartować w jednym dowolnym etapie, kilku lub na wszystkich odcinkach tras. Wszystkie etapy biegu prowadzą nawierzchnią asfaltową, co sprawia, że bieg jest wymagający. Zdaniem Mateusza Ferensa do każdego z etapów należy się odpowiednio przygotować. 

Jakie trasy zaplanowano dla biegaczy?
 
I etap rozpoczynający Zamojską setkę wystartuje z Rynku Wielkiego w Zamościu i poprowadzi do Zwierzyńca, słynnego turystycznego miasta ukrytego wśród lasów Roztoczańskiego Parku Narodowego. Łączny dystans jaki zawodnicy pokonają w pierwszy dzień to 31,500 km. Jest to zarazem najdłuższy etap biegu. 

II etap to ponad 30 km trasa wiodąca szlakami Roztocza do pięknego Krasnobrodu- uzdrowiska położonego na terenie Krasnobrodzkiego Parku Krajobrazowego. Uczestnicy Biegu Pokoju wystartują z miejscowości Hubale, pokonując kolejne kilometry będą przebiegać przez malownicze miejscowości takie jak: Kosobudy, Guciów, Bondyrz, z finałem w Krasnobrodzie położonym w dolinie rzeki Wieprz. 


III etap to najkrótszy dystans z naszej czteroetapówki (16,600 km) z metą w Skierbieszowie. Gmina Skierbieszów położona jest w północnej części Powiatu Zamojskiego na pograniczu Ziemi Chełmskiej i Zamojskiej na terenie Skierbieszowskiego Parku Krajobrazowego. Mimo krótkiego dystansu, trasa jest bardzo wymagająca poprzez liczne wzniesienia i zakręty. 

IV etap jest półmaratonem im. Czesławy Kwoki (dziecko Zamojszczyzny, jedna z ofiar niemieckich akcji wysiedleń przeprowadzanych na Zamojszczyźnie), który wystartuje z Nielisza, zaś metą będzie Rynek Wielki w Zamościu. Wizytówką Gminy Nielisz jest „zamojskie morze”- zalew, który liczy sobie niemal 1000 ha powierzchni, a istniejąca tu zapora spełnia rolę tarasu widokowego. To właśnie na zaporze zalewu w Nieliszu przewidziany jest start do ostatniego etapu, będącego zarazem półmaratonem. Zwieńczeniem czterodniowego wysiłku uczestników będzie meta w sercu Zamościa, czyli na Renesansowym Rynku Wielkim. 

W trakcie trwania IV etapu Biegu Pokoju Pamięci Dzieci Zamojszczyzny (31.08) zaplanowano także wydarzenia towarzyszące m.in. biegi dla dzieci i młodzieży. Jaką trasą i na jakich dystansach pobiegnie młodsza grupa biegaczy? 

Bieg będzie objęty Patronatem Honorowym przedstawicieli władz miejskich i centralnych. Ambasadorem biegu została znana wszystkim w naszym mieście i regionie biegaczka Aleksandra Jakubczak. Wszystkie informacje dotyczące biegu i wydarzeń towarzyszących są udostępniane na stronie internetowej: KLIKNIJ oraz na fanpage’u facebook’owym OSiR Zamość.


Więcej na temat Czteroetapowego Biegu Pokoju Pamięci Dzieci Zamojszczyzny usłyszymy w rozmowie z Mateuszem Ferensem, dyrektorem zamojskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

 

 Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: JEZIERSKI JTreść komentarza: DZIĘKUJE PIEKNIE -ZA TAKA WSPANIAŁĄ UCZTE O BIEGANIU ,ZE SPORTOWYM POZDROWIENIEM JOZEF JEZIERSKI.Data dodania komentarza: 15.05.2024, 16:04Źródło komentarza: „Ultra Roztocze" 2024 zawita do KrasnobroduAutor komentarza: ks. WladyslawTreść komentarza: Ciekawa aidycja, duzo inofracji o losach klasztoru, zaangazowaiu partiotycznym OO Bernardynow. Historia ludzka wpleciona w Boze plany. Pozdrawiam OO Bernardynow z Radecznicy z Ojcem Kustoszem na czele.Data dodania komentarza: 06.05.2024, 22:16Źródło komentarza: O. Sylwester Skirliński OFMAutor komentarza: Agnieszka BielakTreść komentarza: Cieszę się bardzo z tego odkrycia i wierzę, że w tych zabytkowych murach ukrych jest jeszcze wiele skarbów i tajemnic, które zostaną odkryte wraz z odbudową kościoła.Data dodania komentarza: 03.05.2024, 11:52Źródło komentarza: Zaskakujące odkrycia w parafii DubAutor komentarza: gośćTreść komentarza: To był Boży ksiądz, Żył ewangelią. Pamiętam jak w szpitalu ,czekając w kolejce ,odmawiał koronkę do Bożego Miłosierdzia. Proste rzeczy są najtrudniejsze. Szanował każdego człowieka i miał wielkie serce dla chorych. Dobry Pasterz.Data dodania komentarza: 21.04.2024, 19:30Źródło komentarza: Górecko Kościelne. Spotkanie niepełnosprawnych w I rocznicę śmierci śp. ks. BudzyńskiegoAutor komentarza: Katarzyna i Jerzy bartkowscyTreść komentarza: Tak bardzo nas poruszyła śmierć p.Lesława z którym byliśmy dwa razy na spływie(niestety, już wiecej nie spotkamy się na wodzie).Był człowiekiem którego nie da się zapomnieć choćby miało się z Nim krótki kontakt. Jego energia, serdecznośc, wiedza, zmysł organizacyjny .....wiele tego, trudno wymieniać. Dobrze,że pozostawił po sobie tyle dobrego w sercach ludzi. Bardzo współczujemy rodzinie i przyjaciołom.Katarzyna i Jerzy BartkowscyData dodania komentarza: 14.04.2024, 11:55Źródło komentarza: Zmarł Lesław FlagaAutor komentarza: Ilona Małkowicz Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w HrubieszowieTreść komentarza: Dziękujemy za patronat medialny nad wydarzeniem.Data dodania komentarza: 10.04.2024, 16:49Źródło komentarza: Konferencja powiatowa