Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama HERMANOS

Marsz Godności ulicami Tomaszowa Lubelskiego

Tomaszów pokazał, że osoby z intelektualną niepełnosprawnością stanowią integralną, istotną część społeczeństwa, chcą i aktywnie uczestniczą w jego życiu.
Marsz Godności ulicami Tomaszowa Lubelskiego

W czwartek 16 maja br. ulicami Tomaszowa Lubelskiego przeszedł marsz godności, który był jednym z elementów obchodów Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. W jakim celu zorganizowane zostało spotkanie i wspólne przejście ulicami miasta wyjaśnia Jolanta Niedźwiedzka dyrektor Ośrodka Rehabilitacyjno Edukacyjno Wychowawczego w Tomaszowie Lubelskim:

Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną rozpoczął się w Tomaszowie Lubelskim od mszy świętej, której przewodniczył biskup pomocniczy naszej diecezji Mariusz Leszczyński, który podkreślił jak ważne zadanie spoczywa na najbliższych osób z niepełnosprawnością:

Biskup Leszczyński zauważył też rolę opiekunów w ośrodkach wspomagających niepełnosprawnych, a w nich samych wskazał podobieństwo do ukrzyżowanego Chrystusa:

Marcin Małecki jest Kierownikiem Warsztatów Zajęciowych dla osób z niepełnosprawnością. W rozmowie z naszą stacją podkreślił, jak ważna jest organizacja tego typu spotkań. Zauważył, że temat niepełnosprawności przestaje być tematem tabu w naszym społeczeństwie:

W wydarzeniu wzięli udział również przedstawiciele władz samorządowych. Renata Miziuk, zastępca Burmistrza Miasta Tomaszów Lubelski podkreśliła, że marsz godności wpisał się na stałe w harmonogram wydarzeń w Tomaszowie Lubelskim:

Burmistrz wskazała również na szereg działań, jakie podejmuje miasto, by ułatwić życie osobom z niepełnosprawnościami:

W ramach Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Tomaszowskim Domu Kultury odbyło się spotkanie, w czasie którego zgromadzeni mogli wspólnie z osobami z niepełnosprawnością zatańczyć "belgijkę", a także obejrzeć występy tych osób. 

Zorganizowana została również debata, która przybliżyła obecnym, z jakimi trudnościami zmagają się niepełnosprawni i ich rodziny, a także jakie są obecnie dostępne metody ich wsparcia.

Organizatorem wydarzenia było Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Tomaszowie Lubelskim.

Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Tolek.Treść komentarza: Po pierwsze -primo :młodzi sportowcy są najważniejsi oraz ich trenerzy-instruktorzy-wychowawcy. Nas kibiców sportowych cieszą wyniki osiągnięte przez sportowców oraz pomoc jaką Włodarze gminy udzielają tym młodym ludziomData dodania komentarza: 13.06.2024, 23:52Źródło komentarza: Gminna Gala Sportu 2024Autor komentarza: gośćTreść komentarza: Niech Bóg błogosławi księdzu w posłudze kapelana.Data dodania komentarza: 10.06.2024, 22:37Źródło komentarza: Ks. Karol JędruszczakAutor komentarza: Józefa KornagaTreść komentarza: To za każdym razem piękna,doniosła uroczystość. Miałam kiedyś zaszczyt uczestniczyć w niej okraszając wykonywane pieśni własnymi wierszami o partyzantach.Data dodania komentarza: 06.06.2024, 22:42Źródło komentarza: XI Koncert Piosenki Partyzanckiej odbędzie się w „Szałasie n/Tanwią”Autor komentarza: JEZIERSKI JTreść komentarza: DZIĘKUJE PIEKNIE -ZA TAKA WSPANIAŁĄ UCZTE O BIEGANIU ,ZE SPORTOWYM POZDROWIENIEM JOZEF JEZIERSKI.Data dodania komentarza: 15.05.2024, 16:04Źródło komentarza: „Ultra Roztocze" 2024 zawita do KrasnobroduAutor komentarza: qwertyTreść komentarza: Nareszcie trochę normalniejData dodania komentarza: 15.05.2024, 11:01Źródło komentarza: Zamość: Zmiana organizacji ruchuAutor komentarza: ks. WladyslawTreść komentarza: Ciekawa aidycja, duzo inofracji o losach klasztoru, zaangazowaiu partiotycznym OO Bernardynow. Historia ludzka wpleciona w Boze plany. Pozdrawiam OO Bernardynow z Radecznicy z Ojcem Kustoszem na czele.Data dodania komentarza: 06.05.2024, 22:16Źródło komentarza: O. Sylwester Skirliński OFM