Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Kitów - Uroczystości upamiętniajace pomordowanych w czasie II wojny światowej

11 grudnia 1942 roku wieś Kitów (Gm. Sułów) została spacyfikowana przez Niemców
Kitów - Uroczystości upamiętniajace pomordowanych w czasie II wojny światowej

Autor: Łukasz Kot

W poniedziałek  (20.05.2024 r.) w Kitowie odbyły się uroczystości upamiętniające mord ponad 165 mieszkańców tej wsi, który miał miejsce 11 grudnia 1942 r. O tym jak do niego doszło opowiada Piotr Kaliszewski, wójt Gminy Sułów.

Z masakry uratowała się tylko jedna dziewczynka - podkreśla Stanisław Woszak, mieszkaniec Kitowa.

Podczas uroczystości po raz szósty odbył się Bieg Pamięci Ofiar Pacyfikacji ,,Kitów 1942" w którym uczestniczyły dzieci ze szkół z terenu Gminy Sułów. Następnie miało miejsce złożenie wieńców, przemówienia okolicznościowe,  podniesienie flagi państwowej oraz cześć artystyczna w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej w Tworyczowie. Kolejnym punktem była uroczysta Msza święta sprawowana pod przewodnictwem ks. Marka Gudza proboszcz parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Tworyczowie. Wśród zaproszonych gości głos zabrał m.in Krzysztof Gałaszkiewicz, w-ce przewodniczący Sejmiku Województwa Lubelskiego

Przypomnijmy że 11 grudnia 1942 roku wieś Kitów (Gm. Sułów) została spacyfikowana przez Niemców. Zamordowano około mieszkańców Kitowa, w tym liczne kobiety i dzieci. Zwłoki ofiar pogrzebano w pobliżu miejsca egzekucji.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: PodpisTreść komentarza: Super!!!! NAJLEPSZA PANIData dodania komentarza: 22.05.2026, 08:28Źródło komentarza: Anna ŁyśAutor komentarza: TomekTreść komentarza: Pozdrowienia dla Pani EwelinyData dodania komentarza: 10.05.2026, 13:42Źródło komentarza: dr Ewelina Lilia PolańskaAutor komentarza: Bogusława z ZamościaTreść komentarza: Bogu niech będzie dzięki za pontników Terespola Wyglądają jak kolorowe ptaki Przydało by się więcej takich zagorzałych pontników Można by było za rok połączyć siły. Wsteczny że z innych parafii dojadą potnicy. Wszystko w wolność dzieci Bożych - Amen Maryjo prowadź nas wszystkich wspólną drogą do Jezusa 💕 Święty Stanisławie patronie Polski módl się za nami i wypraszaj dla całego narodu potrzebne łaski przez serce Matki Bożej królowej Polski - Amen. 💓 💏 🤗 🙏 Idąc z Maryją nie pomylisz drogi!!!!! Zaśpiewajmy razem tą piękną pieśń i spotkajmy się za rok w Tereszpolu Szczęść Boże i Ave Maryja!!!!! 🕊️ 🤱 ❤️‍🔥 🙏Data dodania komentarza: 8.05.2026, 12:49Źródło komentarza: Tereszpol. Pielgrzymka do Górecka KościelnegoAutor komentarza: MMTreść komentarza: Piękna inicjatywa. Popieram.Data dodania komentarza: 5.05.2026, 20:23Źródło komentarza: Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w LeżajskuAutor komentarza: TomekTreść komentarza: Super!Data dodania komentarza: 25.04.2026, 09:29Źródło komentarza: Warsztaty kowalskie w NowosiółkachAutor komentarza: SilwaTreść komentarza: Rumunia skradła mi serce szybciej, niż się spodziewałam i ten program brzmi jak świetnie ułożona podróż pełna kontrastów. Miałam okazję odwiedzić zarówno Kluż, jak i okolice Braszowa i do dziś pamiętam klimat tych miejsc, zwłaszcza spacer po Sibiu i widok Karpat o poranku. Największe wrażenie zrobiła na mnie kopalnia soli w Turdzie, która wygląda jak inny świat pod ziemią, oraz spokojna atmosfera klasztorów, gdzie naprawdę można złapać oddech. Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że przy tak intensywnym planie i przemieszczaniu się między krajami bardzo ważne jest dobre ubezpieczenie turystyczne. Sama mam całoroczne ubezpieczenie w AXA i nie raz dało mi to poczucie spokoju w podróży. Nawet jeśli wszystko idzie zgodnie z planem, świadomość zabezpieczenia naprawdę robi różnicę. Ten wyjazd wygląda na idealne połączenie duchowości, historii i przygody, a Rumunia potrafi zaskoczyć na każdym kroku. Jeśli ktoś się waha, to zdecydowanie warto dać się porwać tej mniej oczywistej, ale niezwykle pięknej części Europy.Data dodania komentarza: 18.04.2026, 15:06Źródło komentarza: RUMUNIA 11-17.07.2026 r.