Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 22 lipca 2024 19:51
Reklama SIG Zamość

Nordycka dominacja w Lublinie! Stina Kagevi pierwszą liderką TdP Women

  • Źródło: materiał partnera
Nordycka dominacja w Lublinie! Stina Kagevi pierwszą liderką TdP Women
fot. Magdalena Sobczak

W towarzystwie tłumów kibiców, przy akompaniamencie krzyków i oklasków rozpoczęła się druga edycja Tour de Pologne Women. Po indywidualnej jeździe na czas w Lublinie, liderką klasyfikacji generalnej ORLEN została Szwedka Stina Kagevi, a piąte miejsce zajmuje najlepsza z Polek – Zuzanna Chylińska. – Zupełnie nie spodziewałam się zwycięstwa – mówiła dzisiejsza triumfatorka. 

Wieczorna rywalizacja w indywidualnej jeździe na czas w samym centrum Lublina zainaugurowała 2. edycję Tour de Pologne Women – wyścigu rangi Międzynarodowej Unii Kolarskiej dla zawodniczek elity. Zmagania zostały reaktywowane po 8 latach i zgromadziły na starcie kilkanaście ekip, w tym trzy polskie drużyny.

Faworytek do zajęcia wysokich pozycji było wiele, ale krótka, 4,5-kilometrowa trasa w pobliżu placu Litewskiego sprzyjała niespodziankom. Sprawiła ją Stina Kagevi z kontynentalnej drużyny Team Coop – Repsol, która przejechała dynamiczny odcinek w czasie 5 minut i 41 sekund. Po przejeździe niespełna 100 zawodniczek stało się jasne, że to Szwedka wykręciła dziś najlepszy wynik i odniosła tym samym swoje pierwsze zwycięstwo na tym poziomie. 

– To dla mnie wyjątkowy dzień, bo zupełnie nie spodziewałam się wygranej. Tym bardziej, że to moje pierwsze zwycięstwo w wyścigach tej rangi. Zdecydowanie trudniejsze niż jazda było dzisiaj dla mnie oczekiwanie na rezultat – podczas jazdy wiem, że wszystko zależy ode mnie, a czekając nie mam już na nic wpływu – powiedziała zwyciężczyni jazdy indywidualnej na czas.

Podczas etapów walki z czasem sprawczość spoczywa tylko i wyłącznie w nogach zawodniczek – każda z nich jest zdana tylko na siebie i, w przeciwieństwie do wyścigów ze startu wspólnego, nie może liczyć na pomoc swoich koleżanek z ekipy. Nogi utalentowanej, niespełna 19-letniej Stiny Kagevi funkcjonowały dziś doskonale, co potwierdziła wyznaczając najlepszy czas. 

Dzięki dzisiejszemu zwycięstwu, Szwedka została pierwszą liderką klasyfikacji generalnej ORLEN i na podium założyła charakterystyczną żółtą koszulkę, w której przystąpi do jutrzejszego etapu z Krasnegostawu do Kraśnika, powiat kraśnicki. Jazdę na czas w Lublinie zdominowały kolarki z krajów nordyckich – na podium stanęły również Finka Wilma Aintila z Lotto Dstny Ladies oraz Dunka Christina Bragh Lorenzen, które straciły do triumfatorki zaledwie 1 i 2 sekundy!

W czołówce było ciasno, co potwierdzały też wyniki innych zawodniczek. Na 5. miejscu, ze stratą 3 sekund do Stiny Kagevi, uplasowała się najlepsza z Polek – Zuzanna Chylińska z TKK Pacific Nestle Fitness – która przed tygodniem wywalczyła tytuł Mistrzyni Polski w kategorii U23. 

– Byłam gotowa na taką upalną pogodę, więc mogłam dać z siebie wszystko na trasie. Dla mnie dzisiejsza trasa była idealna, lekko pod górkę w pierwszą stronę, można było się zawziąć już od początku, a po nawrocie „bujnąć” z górki i już była meta. Jechał za mną cały czas mój trener Leszek Szyszkowski i dzięki jego wskazówkom wiedziałam, w którą stronę mam się kierować, bo przez słuchawkę ładnie mi wszystko podpowiadał – opisywała przebieg krótkiego, ale intensywnego etapu Zuzanna Chylińska. 

Zuzanna Chylińska o trasie czasówki:

Z dobrej strony w etapie otwierającym Tour de Pologne Women zaprezentowały się także kolarki MAT ATOM Deweloper Wrocław – Katarzyna Wilkos, Olga Wankiewicz i Malwina Mul – które zajęły miejsca 8-10, Przed jutrzejszym etapem sytuacja w wyścigu wciąż jest otwarta, a wiele zawodniczek będzie miało chrapkę na rewanż, dlatego warto śledziś rywalizację na wymagającej, pagórkowatej trasie z Krasnegostawu do Kraśnika, powiat kraśnicki.

Samorząd województwa lubelskiego oraz władze stolicy regionu – Lublina z wielką przychylnością już po raz kolejny przyjęły wyścig organizowany przez Lang Team.

Cieszymy się, że druga edycja Tour de Pologne Women zawitała do województwa lubelskiego. Dzisiaj podczas pierwszego etapu możemy podziwiać piękny Lublin. „Z Dumą Wspieramy Sport” i „Lubelskie Smakuj życie!” to nasze hasła, które doskonale wpisują się w ideę tego wyścigu i będą nam towarzyszyć przez wszystkie etapy – powiedziała Agnieszka Drozdownik, dyrektor dep. promocji, sportu i turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego. 

– Miasto Lublin od lat wspiera wiele dyscyplin sportowych, z jednej strony inwestując w szkolenie dzieci i młodzieży, ale także poprzez fantastyczną współpracę z organizacjami i związkami sportowymi. Dzięki temu możemy zapewnić mieszkańcom i turystom wydarzenia sportowe na najwyższym poziomie. Za każdym razem, gdy Czesław Lang wraz ze swoją wyjątkową ekipą powraca do Lublina mieszkańcy mocno kibicują i wspierają kolarzy, udowadniając, że kochają kolarstwo. A my możemy się tylko cieszyć, że po raz kolejny Czesław Lang nam zaufał – powiedziała Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępca Prezydenta Miasta Lublin odpowiedzialna za sport.

TRASA 2. Tour de Pologne Women, 28-30.06.2024:

ETAP I: 28.06.2024 r., Lublin – Lublin (jazda indywidualna na czas), 4,5 km

Etap II: 29.06.2024 r., Krasnystaw – Kraśnik, Powiat Kraśnicki, 136 km

Etap III: 30.06.2024 r., Arche Nałęczów – Kazimierz Dolny, 103 km

 

Więcej informacji o wyścigu na stronie: www.tourdepolognewomen.pl

 

- Materiał nadesłany -

 

 


Autor: fot. Magdalena Sobczak

Autor: fot. Magdalena Sobczak

Autor: fot. Magdalena Sobczak


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Jadwiga z rodziny GreniukTreść komentarza: Miło poczytać historii o Dubie,tutaj byli ochrzczeni dzieci mojego pradziadka Józefa Greniuka,mój dziadek to Paweł Greniuk ,miał dużo rodzeństwa.Mieszkam obecnie na ziemiach odzyskanych,zbieram informacje do drzewa genealogicznego rodziny Greniuk.Data dodania komentarza: 03.07.2024, 08:57Źródło komentarza: Bogata historia parafii DubAutor komentarza: KatolikTreść komentarza: Gratuluję że się uda uratować zabytek który jest naszą polską historiąData dodania komentarza: 28.06.2024, 16:51Źródło komentarza: Ostania Msza święta sprawowana w kościele w DubieAutor komentarza: Tolek.Treść komentarza: Po pierwsze -primo :młodzi sportowcy są najważniejsi oraz ich trenerzy-instruktorzy-wychowawcy. Nas kibiców sportowych cieszą wyniki osiągnięte przez sportowców oraz pomoc jaką Włodarze gminy udzielają tym młodym ludziomData dodania komentarza: 13.06.2024, 23:52Źródło komentarza: Gminna Gala Sportu 2024Autor komentarza: gośćTreść komentarza: Niech Bóg błogosławi księdzu w posłudze kapelana.Data dodania komentarza: 10.06.2024, 22:37Źródło komentarza: Ks. Karol JędruszczakAutor komentarza: Józefa KornagaTreść komentarza: To za każdym razem piękna,doniosła uroczystość. Miałam kiedyś zaszczyt uczestniczyć w niej okraszając wykonywane pieśni własnymi wierszami o partyzantach.Data dodania komentarza: 06.06.2024, 22:42Źródło komentarza: XI Koncert Piosenki Partyzanckiej odbędzie się w „Szałasie n/Tanwią”Autor komentarza: JEZIERSKI JTreść komentarza: DZIĘKUJE PIEKNIE -ZA TAKA WSPANIAŁĄ UCZTE O BIEGANIU ,ZE SPORTOWYM POZDROWIENIEM JOZEF JEZIERSKI.Data dodania komentarza: 15.05.2024, 16:04Źródło komentarza: „Ultra Roztocze" 2024 zawita do Krasnobrodu