Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 22 lipca 2024 20:18
Reklama SADEX

Holenderki królują w Kazimierzu Dolnym

  • Źródło: materiał partnera
Holenderki królują w Kazimierzu Dolnym
fot. Magdalena Sobczak

Królewskie miasto Kazimierz Dolny ugościło finisz 2. edycji Tour de Pologne Women. Na pagórkowatych rundach najlepiej poradziły sobie Holenderki, które zgarnęły dziś niemalże wszystko. Scarlett Souren wygrała etap i klasyfikację aktywnych LOTTO, a Laura Molenaar obroniła żółtą koszulkę liderki klasyfikacji generalnej ORLEN. Holenderska ekipa VolkerWessels, w której ścigają się obie zawodniczki, została też najlepszą drużyną całego wyścigu. Trzecia na mecie dzisiejszego etapu była Kaja Rysz z reprezentacji Polski, z kolei w klasyfikacji końcowej wyścigu trzecie miejsce zajęła Katarzyna Wilkos.

Niedzielny etap spod hotelu Arche Nałęczów do Kazimierza Dolnego zakończył rywalizację w tegorocznej odsłonie Tour de Pologne Women. Po starcie honorowym po czarujących alejkach uzdrowiska kolarki udały się w stronę Kazimierza Dolnego. Tam czekała na nich 15-kilometrowa runda, pokonywana pięć razy. Po drodze zawodniczki musiały zmierzyć się z brukowanym podjazdem w historycznym centrum, a także kilkoma innymi ściankami. 

Bezpośrednio po znaku do startu ostrego, do ataku ruszyła jedna z zawodniczek Lotto Dstny, lecz peleton nie zamierzał jej odpuścić. Oderwała się dopiero Norweżka Sigrid Haugset, która wygrała lotną premię LOTTO w Skowieszynku. Trzecie miejsce zajęła tam Holenderka Scarlett Souren, która – po wycofaniu Nikoli Bajgerovej z MAT ATOM Deweloper Wrocław z powodu kraksy – wirtualnie objęła prowadzenie w klasyfikacji aktywnych. 

Niedługo później samotna uciekinierka została złapana. Na kolejne ataki czekaliśmy kilkanaście kilometrów – odjazd uformowały Norweżka Stine Dale (Team Coop – Repsol) i Czeszka Jarmila Machacova (Team Dukla Praha), oddalając się od peletonu na ponad minutę. Wszystko starały się kontrolować koleżanki z drużyny VolkerWessels, w której ściga się liderka klasyfikacji generalnej ORLEN, Laura Molenaar.

Ostatecznie ucieczka została zlikwidowana, a na szybkim finiszu w Kazimierzu Dolnym powalczyły sprinterki. Najlepsza okazała się Holenderka Souren z VolkerWessels, a za nią finiszowały jej rodaczka Anna van Wersch (Lotto Dstny Ladies), Kaja Rysz (Polska) i Katarzyna Wilkos (MAT ATOM Deweloper Wrocław). 

– Wiedziałam, że dziewczyny z VolkerWessels będą bardzo mocne i szybkie. Ścigam się z nimi za granicą, więc wiedziałam, że muszę je pilnować. Dzisiaj starczyło na trzecie miejsce, ale jestem zadowolona. Na tour de Pologne Women jest naprawdę bardzo dobra organizacja. Tak naprawdę to lepszy wyścig, niż te z World Touru, w których się ścigam. Jestem pod wielkim wrażeniem i dziękuję bardzo, że możemy mieć taki wyścig w Polsce – powiedziała trzecia na mecie dzisiejszego etapu Kaja Rysz. 

W peletonie odcinek ukończyła Molenaar, dzięki czemu obroniła prowadzenie w wyścigu i zwyciężyła w klasyfikacji generalnej ORLEN. Podium uzupełniły dzisiejsza triumfatorka –Souren – oraz Wilkos.

– Leżałam w kraksie z Nikolą Bajgerovą na początku etapu. Poza kolarskimi szlifami nic mi się nie stało, to Nikola prawdopodobnie ma złamany obojczyk. Troszkę pechowy był dla nas ten etap. W końcówce dziewczyny z ekipy wykonały perfekcyjne rozprowadzenie. Niestety, ja wybrałam lewą stronę zamiast prawej, zostałam zblokowana i wytraciłam prędkość, ale cieszę się, że udało się utrzymać 3. miejsce w generalce. Odkąd się ścigam, to moje pierwsze podium w klasyfikacji generalnej wyścigu tej rangi, więc bardzo się cieszę – powiedziała po etapie Wilkos

Scarlett Souren dodatkowo triumfowała w klasyfikacji aktywnych LOTTO, a jej ekipa – która w Tour de Pologne Women zgarnęła prawie wszystko – zwyciężyła w klasyfikacji drużynowej. 

Tym samym zakończyła się 2. edycja Tour de Pologne Women, reaktywowana po 8 latach przez Czesława Langa i Lang Team. Wyścig przebiegał przez szosy województwa lubelskiego i gościł w takich miastach, jak Lublin, Krasnystaw, Kraśnik, Nałęczów oraz Kazimierz Dolny.

– Piękny wyścig, trzy etapy pełne emocji i dynamiki, rozgrywane w przepięknych miejscach, bo zaczęliśmy od Lublina, później z Krasnegostawu do Kraśnika, dziś etap Arche Nałęczów – Kazimierz Dolny. Każdy etap był naprawdę bardzo interesujący, a poziom był wysoki. Osiągnęliśmy to, na czym nam zależało, żeby kobiece kolarstwo w Polsce się rozwijało. Mamy świetne zawodniczki, Kasię Niewiadomą, ale nie mamy imprez światowego formatu. Chcemy doprowadzić Tour de Pologne Women do takiej klasy, jaką ma wyścig mężczyzn – powiedział Czesław Lang, Dyrektor Generalny Tour de Pologne Women.

Komplet wyników 2. Tour de Pologne Women: https://domtel-sport.pl/wyniki,zawody,5856

Więcej informacji o wyścigu na stronie: www.tourdepolognewomen.pl

 

- Materiał nadesłany -

Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Jadwiga z rodziny GreniukTreść komentarza: Miło poczytać historii o Dubie,tutaj byli ochrzczeni dzieci mojego pradziadka Józefa Greniuka,mój dziadek to Paweł Greniuk ,miał dużo rodzeństwa.Mieszkam obecnie na ziemiach odzyskanych,zbieram informacje do drzewa genealogicznego rodziny Greniuk.Data dodania komentarza: 03.07.2024, 08:57Źródło komentarza: Bogata historia parafii DubAutor komentarza: KatolikTreść komentarza: Gratuluję że się uda uratować zabytek który jest naszą polską historiąData dodania komentarza: 28.06.2024, 16:51Źródło komentarza: Ostania Msza święta sprawowana w kościele w DubieAutor komentarza: Tolek.Treść komentarza: Po pierwsze -primo :młodzi sportowcy są najważniejsi oraz ich trenerzy-instruktorzy-wychowawcy. Nas kibiców sportowych cieszą wyniki osiągnięte przez sportowców oraz pomoc jaką Włodarze gminy udzielają tym młodym ludziomData dodania komentarza: 13.06.2024, 23:52Źródło komentarza: Gminna Gala Sportu 2024Autor komentarza: gośćTreść komentarza: Niech Bóg błogosławi księdzu w posłudze kapelana.Data dodania komentarza: 10.06.2024, 22:37Źródło komentarza: Ks. Karol JędruszczakAutor komentarza: Józefa KornagaTreść komentarza: To za każdym razem piękna,doniosła uroczystość. Miałam kiedyś zaszczyt uczestniczyć w niej okraszając wykonywane pieśni własnymi wierszami o partyzantach.Data dodania komentarza: 06.06.2024, 22:42Źródło komentarza: XI Koncert Piosenki Partyzanckiej odbędzie się w „Szałasie n/Tanwią”Autor komentarza: JEZIERSKI JTreść komentarza: DZIĘKUJE PIEKNIE -ZA TAKA WSPANIAŁĄ UCZTE O BIEGANIU ,ZE SPORTOWYM POZDROWIENIEM JOZEF JEZIERSKI.Data dodania komentarza: 15.05.2024, 16:04Źródło komentarza: „Ultra Roztocze" 2024 zawita do Krasnobrodu