Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama HeavenTour - FATIMA

43. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce

W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku, niezgodnie z Konstytucją Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, na terenie całego kraju został wprowadzony stan wojenny. Co roku, 13 grudnia przypominamy sobie wydarzenia tamtych dni oraz obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Stanu Wojennego.
43. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce
Stan wojenny w Polsce

Autor: grafika Sejm RP/ solidarnosc.org.pl

Źródło: https://www.solidarnosc.org.pl/42-lata-temu-wprowadzono-w-polsce-stan-wojenny/

Władze komunistyczne rozważały taką decyzję już podczas fali strajków w sierpniu 1980 roku i chociaż pojawił się kompromis w postaci porozumień sierpniowych i powstania NSZZ „Solidarność”, to kolejne miesiące były okresem przygotowawczym do jego wprowadzenia. W listopadzie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych opracowywało plany internowania blisko 13 tysięcy wytypowanych działaczy opozycji, przygotowało ośrodki internowania i miejsca w więzieniach. 

O północy oddziały ZOMO rozpoczęły ogólnokrajową akcję aresztowań działaczy opozycyjnych, a o godzinie 6:00 nad ranem, w radiu i telewizji nadano wystąpienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, który przekazał społeczeństwu informację o wprowadzeniu stanu wojennego.

Polacy tuż przed świętami Bożego Narodzenia zostali postawieni wobec bardzo trudnej rzeczywistości, a o głównych elementach tej codzienności mówi historyk Waldemar Wolanin.

Ważną rolę w tamtym okresie odegrał m.in. Kościół katolicki.

Przepisy stanu wojennego zniesiono 22 lipca 1983 roku.

Celem wprowadzenia stanu wojennego była likwidacja struktur opozycji demokratycznej, utrzymanie władzy i obrona reżimu komunistycznego w PRL-u. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze