Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Gardenia – piękno i elegancja w Twoim ogrodzie

Pierwszy raz roślina ta została opisana w XVIII wieku przez szkockiego botanika Aleksandra Gardena, od którego nazwiska pochodzi jej nazwa.
Gardenia – piękno i elegancja w Twoim ogrodzie

Autor: Freepik

Źródło: https://pl.freepik.com/darmowe-zdjecie/zblizenie-strzal-pieknych-roz-w-swietle-slonecznym_16225321.htm#fromView=search&page=1&position=14&uuid=983f53d2-0582-4c6c-a09a-da8c08674a8b&query=gardenia

Gardenia to roślina, która zachwyca swoją urodą i subtelnym zapachem. Należąca do rodziny marzanowatych, pochodzi z tropikalnych i subtropikalnych regionów Azji oraz Afryki. Pierwszy raz roślina ta została opisana w XVIII wieku przez szkockiego botanika Aleksandra Gardena, od którego nazwiska pochodzi jej nazwa. To właśnie on przyczynił się do popularyzacji gardenii w Europie i Ameryce.

Jak zaznacza florystka Justyna Tchórz, gardenia charakteryzuje się gęstym, krzewiastym pokrojem, a jej wysokość, w zależności od gatunku i warunków uprawy, może wynosić od 30 cm do nawet 2 metrów.

Gardenia wymaga starannej pielęgnacji, aby mogła rozwijać się zdrowo i obficie kwitnąć.

Po przekwitnieniu, warto przyciąć pędy, aby nadać roślinie kształt oraz pobudzić do wzrostu. Justyna Tchórz wyjaśnia również, jakie są najczęstsze błędy w uprawie tej rośliny.

Gardenia to roślina, która przy odpowiedniej pielęgnacji odwdzięczy się niezwykłym wyglądem oraz aromatem. Choć jej uprawa może być wymagająca, satysfakcja z pachnących kwiatów wynagradza cały trud. A więcej florystycznych porad usłyszą Państwo na naszej antenie w każdy czwartek o godz. 9:40 w Poradniku Florysty.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Maria Lucyna Darda Treść komentarza: Dziękuję niezwykle sympatycznej Pani redaktor Annie Niderla-Kadach za profesjonalnie stawiane pytania i wyrozumiałość dla wyróżnionych osób, którym trema odbierała głos. Data dodania komentarza: 16.06.2026, 21:55 Źródło komentarza: Zasłużeni dla Lubyczy Autor komentarza: Podpis Treść komentarza: Super!!!! NAJLEPSZA PANI Data dodania komentarza: 22.05.2026, 08:28 Źródło komentarza: Anna Łyś Autor komentarza: Tomek Treść komentarza: Pozdrowienia dla Pani Eweliny Data dodania komentarza: 10.05.2026, 13:42 Źródło komentarza: dr Ewelina Lilia Polańska Autor komentarza: Bogusława z Zamościa Treść komentarza: Bogu niech będzie dzięki za pontników Terespola Wyglądają jak kolorowe ptaki Przydało by się więcej takich zagorzałych pontników Można by było za rok połączyć siły. Wsteczny że z innych parafii dojadą potnicy. Wszystko w wolność dzieci Bożych - Amen Maryjo prowadź nas wszystkich wspólną drogą do Jezusa 💕 Święty Stanisławie patronie Polski módl się za nami i wypraszaj dla całego narodu potrzebne łaski przez serce Matki Bożej królowej Polski - Amen. 💓 💏 🤗 🙏 Idąc z Maryją nie pomylisz drogi!!!!! Zaśpiewajmy razem tą piękną pieśń i spotkajmy się za rok w Tereszpolu Szczęść Boże i Ave Maryja!!!!! 🕊️ 🤱 ❤️‍🔥 🙏 Data dodania komentarza: 8.05.2026, 12:49 Źródło komentarza: Tereszpol. Pielgrzymka do Górecka Kościelnego Autor komentarza: MM Treść komentarza: Piękna inicjatywa. Popieram. Data dodania komentarza: 5.05.2026, 20:23 Źródło komentarza: Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w Leżajsku Autor komentarza: Tomek Treść komentarza: Super! Data dodania komentarza: 25.04.2026, 09:29 Źródło komentarza: Warsztaty kowalskie w Nowosiółkach