Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama naNOVO

"Początki Polski" w Tomaszowie Lubelskim

Kolumna chrztu Polski to kontynuacja projektu „1000 i 50 lat chrztu Polski”, który realizuje w tym roku Miejska Biblioteka Publiczna w Tomaszowie Lubelskim.
"Początki Polski" w Tomaszowie Lubelskim

Pierwsza Tablica Pamiątkowa została odsłonięta (24.07) na Drodze Krzyżowej przy Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej. Wydarzenie poprzedziła msza św., której przewodniczył i kazanie wygłosił ks. prał. Czesław Grzyb, kustosz tamtejszego kościoła.

Tomasz Zieliński, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Tomasza Zamoyskiego w Tomaszowie Lubelskim wyjaśnił podczas otwarcia kolumny jak powstało to miejsce upamiętniające ważne wydarzenia naszej Ojczyzny.

POSŁUCHAJ

Tablicę z brązu wykonało małżeństwo artystów z Lublina: Maria i Marek Prusowie oraz Piotr Prus. Jak zauważył Wojciech Żukowski, burmistrz miasta Tomaszowa Lubelskiego, lokalizacja Kolumny chrztu Polski na Drodze Krzyżowej przy sanktuarium nie jest przypadkowa.
POSŁUCHAJ

Po odsłonięciu tablicy pamiątkowej Małgorzata Godzisz zapytała ks. Czesława Grzyba, o czym ma przypominać zainstalowana kolumna.
POSŁUCHAJ

W niedzielny program wpisał się koncert „Początki Polski”, w którym wystąpiła na scenie Amfiteatru Miejskiego Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego pod batutą Piotra Sułkowskiego. Muzykom towarzyszył Kamil Radzimowski grający na Duduku.
POSŁUCHAJ

O początkach Polski, odwołując się do tekstów historycznych przypominał aktor Jerzy Zelnik. W rozmowie z Małgorzatą Godzisz wyjaśnił, co grozi tym, którzy odwracają się od własnych korzeni.
POSŁUCHAJ

Poniżej zachęcamy do wysłuchania fragmentu widowiska słowno-muzycznego "Początki Polski".
POSŁUCHAJ


Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: GośćTreść komentarza: Niech Bóg błogosławi księdzu Pawłowi za często wypowiadane słowa na zakończenie mszy;, módlmy się za tych,którzy prosili Nas o modlitwę,którym modlitwę jesteśmy winni i którzy tej modlitwy teraz bardzo potrzebują . Nie jestem z tej parafii ,ale czasem bywam albo oglądam i bardzo jestem wdzięczna.I księdzu proboszczowi za wrażliwość na chorych.Niech dobry Bóg wynagrodzi.Data dodania komentarza: 20.04.2025, 19:29Źródło komentarza: Wielka Sobota - cisza, która prowadzi do światłaAutor komentarza: DiscoManiakTreść komentarza: Bardzo brakuje mi tej szkoły. Ciepła i przytulna...Data dodania komentarza: 18.04.2025, 21:04Źródło komentarza: Wieczornica w Hucie TarnawackiejAutor komentarza: WJRTreść komentarza: Z okazji ustanowienia Kapłaństwa życzymy wielu łask Bożych i siły Ducha Świętego w posłudze! 🙏 "Nie wyście Mnie wybrali, ale Ja was wybrałem i przeznaczyłem was na to, abyście szli i owoc przynosili, i aby wasz owoc trwał.” Wspólnota w Jego rękuData dodania komentarza: 17.04.2025, 22:35Źródło komentarza: Msza Krzyżma w zamojskiej KatedrzeAutor komentarza: TomaszTreść komentarza: Bardzo piękna i wzruszająca inscenizacja Misterium Męki Pańskiej przygotowane przez Stowarzyszenie Moje NowosiółkiData dodania komentarza: 17.04.2025, 11:14Źródło komentarza: Misterium Męki Pańskiej w TelatynieAutor komentarza: AKTreść komentarza: Gratulacje Angelika !!!!Data dodania komentarza: 15.04.2025, 10:58Źródło komentarza: Biłgoraj. Świąteczny stół w ZSZiOAutor komentarza: MariuszTreść komentarza: Bardzo fajna inicjatywa w tamtym roku skorzystałem tak że i w tym roku tak zrobię.Data dodania komentarza: 14.04.2025, 13:43Źródło komentarza: Rekolekcje wielkopostne "ostatniej szansy" 2025. Dzień III