Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 28 lipca 2025 07:53
Reklama KrisHome BLUE

Herbata żółta - właściwości

Herbata żółta jest najrzadziej spotykaną i najmniej znaną odmianą herbaty w Polsce. Jej historia jest naprawdę interesująca. W dawnych czasach mógł ją pić tylko cesarz Chin, ponieważ wierzono, że napar z tej herbaty daje nieśmiertelność. Z tego względu herbatę tę często określa się mianem cesarskiej.
  • 05.03.2019 10:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Herbata żółta - właściwości

Herbatę żółtą klasyfikuje się pomiędzy herbatami zielonymi a oolongami. Pochodzą one z chińskich prowincji Anhui, Syczuanu i Hunan, gdzie są wytwarzane w bardzo małych ilościach. Liście preparuje się podobnie jak liście herbaty białej, ale pozwala się im na dłuższe schnięcie, co powoduje lekką fermentację. W przypadku najwyższej jakości gatunków herbat, proces ten może być powtarzany nawet do kilku razy i może trwać od kilkunastu godzin do 4 dni. Właściwie przygotowany napar z suszu żółtej herbaty posiada barwę jasnożółtą, świeży, delikatny smak i piękny aromat z lekką nutą czekolady.

Żółta herbata - jakie są jej właściwości?

Herbata żółta zawiera duże ilości przeciwutleniaczy (flawonoidów) co sprawia, ze działa silnie antyoksydacyjnie. Antyoksydanty mają szerokie właściwości zdrowotne. Zwalczają wolne rodniki i wspomagają profilaktykę przeciwnowotworową. Przeciwutleniacze spowalniają także proces starzenia. Wspomagają również odchudzanie oraz wzmacniają odporność, zapobiegając rozwojowi w organizmie infekcji wirusowych lub bakteryjnych.

Żółta herbata w przeciwieństwie do innych gatunków zawiera małe ilości kofeiny, znanej w herbacie jako teina. Dzięki temu nie ma żadnych przeciwwskazań, by pić ją przed snem. Jest również odpowiednia dla osób chorujących na nadciśnienie tętnicze. Co więcej, obecne w herbacie katechiny skutecznie obniżają poziom cholesterolu i wykazują dobroczynny wpływ na serce. Twierdzi się także, iż dobroczynne związki zawarte w składzie żółtej herbaty przyczyniają się do poprawy pracy mózgu, co przekłada się na zwiększenie koncentracji i łatwość w zapamiętywaniu. Z tego powodu napój ten często wybierany jest przez uczniów, studentów oraz osoby pracujące umysłowo.

Żółta herbata jak https://www.czasnaherbate.net/herbaty-zolte-c-2_83.html wyróżnia się także silnymi właściwościami oczyszczającymi – obecne w niej związki potrafią wiązać toksyny, które są później z łatwością wyprowadzane z organizmu. Cesarski napar pozytywnie wpłynie także na zęby, ponieważ jego liście zawierają fluor, który wzmacnia ich szkliwo. Ponadto regularne spożywanie napoju niszczy bakterie wywołujące próchnicę. Warto jednak pamiętać, by nie przesadzać z ilością herbaty. Jej nadmiar może przyczynić się do powstawania osadu na zębach.

Herbatę żółtą, podobnie jak zieloną czy białą powinno parzyć się w nieco niższej temperaturze, nie przekraczającej 85 stopni Celsjusza. Tylko w takich warunkach można otrzymać napar o najwyższej jakości. Zalecany sposób przygotowania polega na zalaniu nasypanego do naczynia suszu wodą i parzeniu przez około 3 minuty. Żółta herbata przygotowywana zbyt długo będzie gorzka, cierpka i niesmaczna. Należy także pamiętać, że jak przystało na cesarski napar, żółtej herbaty nie kupi się po prostu w markecie, to w końcu prawdziwy rarytas.

 

--- Artykuł sponsorowany ---


Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Teresa i MieczyslawTreść komentarza: Szcęść Boże w drodze. Uklondla MatuchnyData dodania komentarza: 1.07.2025, 11:02Źródło komentarza: Łukowscy pielgrzymi w drodze do Pani RoztoczaAutor komentarza: Józefa z HrubieszowaTreść komentarza: dużo.zdrowia wam pielgrzymi chrubieszowscy Niech Matuchna Krasnobrodzka otuli was swoim matczynym płaszczem niech łogosławi wam i waszym rodzinom w codzienmym jakze trudnym.zyciu niech błogosławi księdzu w posłudze kapłanskiej przez całe zycie dozo zdrowia i wytrwałoscj po.odlcie się i zamnie ja niestety niemoge wziąc udziału w pieszej pielgrzymce a szkoda poniewarz mieszkam.pozagranico polski juz 28 lat ale jako.dziecko co roku jezdziłam do krasnobrodu na odpust bardzo ładne miejsce ale jak wiadomo pracy niemaData dodania komentarza: 27.06.2025, 17:06Źródło komentarza: Piesza pielgrzymka z Hrubieszowa do Krasnobrodu 2024Autor komentarza: Krzysztof D.Treść komentarza: Rozmowa z Kasią Mirowską, kosmetologiem, porusza istotny temat ochrony przeciwsłonecznej, która zyskała na znaczeniu szczególnie w okresie letnim. Podkreślono, że stosowanie SPF jest ważne nie tylko podczas słonecznych dni, ale także w pochmurne, co jest często pomijane. Dobór odpowiedniego produktu oraz wiedza na temat jego skuteczności w ochronie przed starzeniem to kluczowe elementy dbałości o skórę. Praktyczne wskazówki, które zostały przedstawione, mogą znacznie ułatwić wprowadzenie codziennej rutyny ochrony przeciwsłonecznej, co jest nie tylko kwestią estetyki, ale także zdrowia skóry na dłuższą metę. To wartościowa rozmowa dla każdego, kto chce świadomie dbać o swoją skórę przez cały rok.Data dodania komentarza: 23.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: AniaTreść komentarza: Temat bardzo ważny i na czasie Brawo Kasiu💪Data dodania komentarza: 23.06.2025, 10:59Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: Anna GarczynskaTreść komentarza: Brawo 👏👏Data dodania komentarza: 13.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Michał AdamczukAutor komentarza: Dorota ChmielewskaTreść komentarza: Bardzo dziękujemy za przekazanie słuchaczom ważnych dla naszej przyszłości informacji. Działajmy razem dla dobra obecnych i przyszłych pokoleń. Włączmy się w zbiórkę jak wolontariusze pobierając kartę podpisów ze strony wartoscidlaprzyszlosci.pl Każdy podpis jest na wagę złota. Angażujmy się.Data dodania komentarza: 22.05.2025, 00:30Źródło komentarza: Wartości dla Przyszłości. Obywatelski projekt ustawy gwarantującej religię lub etykę w szkole