Kiedy pojawia się nadpłata
Wbrew pozorom nadpłatę z urzędu skarbowego wykazuje średnio dwie trzecie podatników, a to dlatego, że ich podatek ulega obniżeniu ze względu na różne ulgi i odliczenia. Najczęściej są to odliczenia wynikające z płaconych składek społecznych oraz zdrowotnych, ale również ulgi na dziecko (prorodzinna), internetowa, mieszkaniowa, od darowizny czy zakupu leków i sprzętów medycznych. W takim wypadku chociaż płatnik składek prawidłowo przekazuje zaliczki na podatek dochodowy, to po ich podliczeniu i odjęciu kosztów ulg okazuje się, że wpłacony podatek jest za wysoki i różnica powinna wrócić do kieszeni podatnika. Urząd skarbowy ma na to 90 dni. Co wtedy należy zrobić, aby jak najszybciej uzyskać pieniądze?
Zwrot podatku dochodowego
Rozliczyć swoją deklarację podatkową w terminie i... czekać na zwrot. Nie trzeba wysyłać żadnych dodatkowych wniosków, ponieważ zwrot nadpłaty następuje automatycznie. Podatnicy, którzy korzystają z ministerialnego rozwiązania Twój e-PIT mogą w łatwy sposób uzyskać zwrot na swoje konto bankowe, wpisując jego numer po zalogowaniu się do systemu. Inni, którzy wypełniają PIT online w innej formie, np. przez dedykowany program podatkowy albo składają deklarację osobiście w urzędzie skarbowym, mogą natomiast dołączyć wniosek ZAP-3, w którym również wskażą konto bankowe do zwrotu.
Jeśli urząd nie posiada takich danych, zwrot nadpłaty za podatek dochodowy zostanie wysłany przekazem pieniężnym za pośrednictwem Poczty Polskiej albo będzie czekał na odbiór w kasie urzędu. W pierwszym przypadku należy liczyć się jednak z niemałymi kosztami, bowiem to podatnik musi opłacić taki przekaz. Wedle regulaminu jest to 1% kwoty zwrotu powiększona o aktualny koszt przekazu (w 2019 roku to 5,4zł). Zwrot w kasie urzędu nie generuje z kolei żadnych dodatkowych opłat, ale trzeba po niego jechać samemu. Warto więc rozważyć opcję podania skarbówce danych do przelewu bankowego, zwłaszcza jeśli zwrot podatku wynosi kilka tysięcy złotych.
Nadpłata a zaległości podatkowe
Może się również okazać, że mimo wykazania nadpłaty w zeznaniu podatkowym i odczekaniu ustawowych 90 dni na zwrot podatku, pieniądze nadal nie znajdują się na koncie podatnika. Taka sytuacja ma zwykle dwie przyczyny:
- urząd skarbowy przekroczył termin zwrotu i podatnik może domagać się odsetek za zwłokę,
- urząd skarbowy pobrał nadpłatę podatku na poczet innych zobowiązań podatkowych, których podatnik nie zrealizował.
W drugim przypadku może chodzić np. o nieuregulowaną niedopłatę podatku z poprzedniego okresu rozliczeniowego albo pokrycie kosztów niezapłaconych mandatów i wezwań komorniczych. Urząd skarbowy nie ma obowiązku, aby informować podatnika o tym, dlaczego nadpłata nie została mu zwrócona, więc w celu uzyskania wyjaśnień trzeba najczęściej samemu przejść się do swojej skarbówki.
Nadpłata w 45 dni
Termin 90 dni na zwrot podatku dotyczy przypadków samodzielnego rozliczania PIT-a w formie papierowej lub elektronicznej. Jeśli skorzysta się z portalu podatkowego Twój e-PIT, termin ten skraca się do 45 dni od chwili wysłania deklaracji. Nie wystarczy samo logowanie i sprawdzenie danych - trzeba potwierdzić ich poprawność, a następnie wysłać PIT i cierpliwie czekać na zwrot nadpłaty.
W Internecie istnieje wiele usług ułatwiających rozliczenie podatków. Jedną z nich jest platforma PITax.pl umożliwiająca rozliczenie tegorocznych PITów online. Dzięki prostemu i przyjaznemu środowisku rozliczmy nasz PIT.