Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 28 lipca 2025 12:38
Reklama KrisHome BLUE

Masz nadpłatę podatku? Dowiedz się co zrobić w takim przypadku

Kiedy kwota pobranych przez płatnika zaliczek na podatek okazuje się wyższa niż wartość należnego podatku, dochodzi do sytuacji tzw. nadpłaty. W skrócie oznacza to, że to urząd skarbowy jest nam winien zwrot pieniędzy w wysokości tej nadpłaty. Co robić w takim przypadku? Czy trzeba składać specjalne wnioski o przelew należnej kwoty? W jakiej formie można ją otrzymać?
  • 28.02.2019 15:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Masz nadpłatę podatku? Dowiedz się co zrobić w takim przypadku

Kiedy pojawia się nadpłata

Wbrew pozorom nadpłatę z urzędu skarbowego wykazuje średnio dwie trzecie podatników, a to dlatego, że ich podatek ulega obniżeniu ze względu na różne ulgi i odliczenia. Najczęściej są to odliczenia wynikające z płaconych składek społecznych oraz zdrowotnych, ale również ulgi na dziecko (prorodzinna), internetowa, mieszkaniowa, od darowizny czy zakupu leków i sprzętów medycznych. W takim wypadku chociaż płatnik składek prawidłowo przekazuje zaliczki na podatek dochodowy, to po ich podliczeniu i odjęciu kosztów ulg okazuje się, że wpłacony podatek jest za wysoki i różnica powinna wrócić do kieszeni podatnika. Urząd skarbowy ma na to 90 dni. Co wtedy należy zrobić, aby jak najszybciej uzyskać pieniądze?

Zwrot podatku dochodowego

Rozliczyć swoją deklarację podatkową w terminie i... czekać na zwrot. Nie trzeba wysyłać żadnych dodatkowych wniosków, ponieważ zwrot nadpłaty następuje automatycznie. Podatnicy, którzy korzystają z ministerialnego rozwiązania Twój e-PIT mogą w łatwy sposób uzyskać zwrot na swoje konto bankowe, wpisując jego numer po zalogowaniu się do systemu. Inni, którzy wypełniają PIT online w innej formie, np. przez dedykowany program podatkowy albo składają deklarację osobiście w urzędzie skarbowym, mogą natomiast dołączyć wniosek ZAP-3, w którym również wskażą konto bankowe do zwrotu. 

Jeśli urząd nie posiada takich danych, zwrot nadpłaty za podatek dochodowy zostanie wysłany przekazem pieniężnym za pośrednictwem Poczty Polskiej albo będzie czekał na odbiór w kasie urzędu. W pierwszym przypadku należy liczyć się jednak z niemałymi kosztami, bowiem to podatnik musi opłacić taki przekaz. Wedle regulaminu jest to 1% kwoty zwrotu powiększona o aktualny koszt przekazu (w 2019 roku to 5,4zł). Zwrot w kasie urzędu nie generuje z kolei żadnych dodatkowych opłat, ale trzeba po niego jechać samemu. Warto więc rozważyć opcję podania skarbówce danych do przelewu bankowego, zwłaszcza jeśli zwrot podatku wynosi kilka tysięcy złotych.

Nadpłata a zaległości podatkowe

Może się również okazać, że mimo wykazania nadpłaty w zeznaniu podatkowym i odczekaniu ustawowych 90 dni na zwrot podatku, pieniądze nadal nie znajdują się na koncie podatnika. Taka sytuacja ma zwykle dwie przyczyny:

- urząd skarbowy przekroczył termin zwrotu i podatnik może domagać się odsetek za zwłokę,

- urząd skarbowy pobrał nadpłatę podatku na poczet innych zobowiązań podatkowych, których podatnik nie zrealizował.

W drugim przypadku może chodzić np. o nieuregulowaną niedopłatę podatku z poprzedniego okresu rozliczeniowego albo pokrycie kosztów niezapłaconych mandatów i wezwań komorniczych. Urząd skarbowy nie ma obowiązku, aby informować podatnika o tym, dlaczego nadpłata nie została mu zwrócona, więc w celu uzyskania wyjaśnień trzeba najczęściej samemu przejść się do swojej skarbówki. 

Nadpłata w 45 dni

Termin 90 dni na zwrot podatku dotyczy przypadków samodzielnego rozliczania PIT-a w formie papierowej lub elektronicznej. Jeśli skorzysta się z portalu podatkowego Twój e-PIT, termin ten skraca się do 45 dni od chwili wysłania deklaracji. Nie wystarczy samo logowanie i sprawdzenie danych - trzeba potwierdzić ich poprawność, a następnie wysłać PIT i cierpliwie czekać na zwrot nadpłaty.

W Internecie istnieje wiele usług ułatwiających rozliczenie podatków. Jedną z nich jest platforma PITax.pl umożliwiająca rozliczenie tegorocznych PITów online. Dzięki prostemu i przyjaznemu środowisku rozliczmy nasz PIT.

--- Artykuł sponsorowany ---


Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Teresa i MieczyslawTreść komentarza: Szcęść Boże w drodze. Uklondla MatuchnyData dodania komentarza: 1.07.2025, 11:02Źródło komentarza: Łukowscy pielgrzymi w drodze do Pani RoztoczaAutor komentarza: Józefa z HrubieszowaTreść komentarza: dużo.zdrowia wam pielgrzymi chrubieszowscy Niech Matuchna Krasnobrodzka otuli was swoim matczynym płaszczem niech łogosławi wam i waszym rodzinom w codzienmym jakze trudnym.zyciu niech błogosławi księdzu w posłudze kapłanskiej przez całe zycie dozo zdrowia i wytrwałoscj po.odlcie się i zamnie ja niestety niemoge wziąc udziału w pieszej pielgrzymce a szkoda poniewarz mieszkam.pozagranico polski juz 28 lat ale jako.dziecko co roku jezdziłam do krasnobrodu na odpust bardzo ładne miejsce ale jak wiadomo pracy niemaData dodania komentarza: 27.06.2025, 17:06Źródło komentarza: Piesza pielgrzymka z Hrubieszowa do Krasnobrodu 2024Autor komentarza: Krzysztof D.Treść komentarza: Rozmowa z Kasią Mirowską, kosmetologiem, porusza istotny temat ochrony przeciwsłonecznej, która zyskała na znaczeniu szczególnie w okresie letnim. Podkreślono, że stosowanie SPF jest ważne nie tylko podczas słonecznych dni, ale także w pochmurne, co jest często pomijane. Dobór odpowiedniego produktu oraz wiedza na temat jego skuteczności w ochronie przed starzeniem to kluczowe elementy dbałości o skórę. Praktyczne wskazówki, które zostały przedstawione, mogą znacznie ułatwić wprowadzenie codziennej rutyny ochrony przeciwsłonecznej, co jest nie tylko kwestią estetyki, ale także zdrowia skóry na dłuższą metę. To wartościowa rozmowa dla każdego, kto chce świadomie dbać o swoją skórę przez cały rok.Data dodania komentarza: 23.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: AniaTreść komentarza: Temat bardzo ważny i na czasie Brawo Kasiu💪Data dodania komentarza: 23.06.2025, 10:59Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: Anna GarczynskaTreść komentarza: Brawo 👏👏Data dodania komentarza: 13.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Michał AdamczukAutor komentarza: Dorota ChmielewskaTreść komentarza: Bardzo dziękujemy za przekazanie słuchaczom ważnych dla naszej przyszłości informacji. Działajmy razem dla dobra obecnych i przyszłych pokoleń. Włączmy się w zbiórkę jak wolontariusze pobierając kartę podpisów ze strony wartoscidlaprzyszlosci.pl Każdy podpis jest na wagę złota. Angażujmy się.Data dodania komentarza: 22.05.2025, 00:30Źródło komentarza: Wartości dla Przyszłości. Obywatelski projekt ustawy gwarantującej religię lub etykę w szkole