Rozwój układu nerwowego rozpoczyna się już w momencie poczęcia. Na jego prawidłowy przebieg wpływa wiele czynników, wśród których istotną rolę odgrywa sposób odżywiania przyszłej mamy. Dlatego w codziennej diecie nie powinno zabraknąć wielu ważnych witamin wspomagających m.in. właściwy rozwój mózgu.
Cholina – witamina niezbędna w ciąży
Cholina jest jedną z tych witamin, którym ogromne znaczenie przypisuje się szczególnie w okresie ciąży. Utrzymanie jej stężenia na optymalnym poziomie wywiera pozytywny wpływ nie tylko na zdrowie kobiety, ale przede wszystkim na rozwój płodu.
Badania naukowe pokazują, że cholina jest niezbędna do odpowiedniego rozwoju dziecka – zwłaszcza w obrębie mózgu oraz całego układu nerwowego. To jedna z niewielu witamin, które potrafią przekraczać barierę krew–mózg, dzięki czemu silnie oddziałuje na centralny układ nerwowy. Przyczynia się do usprawnienia sygnalizacji między neuronami i, jako składnik fosfatydylocholiny, bierze udział w powstawaniu błon komórek nerwowych – odgrywa więc ważną rolę w rozwoju mózgu. Wspomaga procesy pamięciowe i psychologiczne, zmniejsza również prawdopodobieństwo pojawienia się wad cewy nerwowej.
Cholina dla ciężarnych – w jakiej dawce?
Rekomendowana przez amerykański Institute of Medicine dawka choliny dla ciężarnych wynosi 450 mg na dobę. Problem w tym, że zapotrzebowanie trudno w pełni pokryć za pomocą samej diety – aby tak się stało, kobieta musiałaby codziennie zjeść ok. 2 kg szpinaku, 1,5 kg tuńczyka lub 4 jajka.
Jeśli 4 jajka dziennie to za dużo zasadne wydaje się przyjmowanie specjalnych suplementów zawierających cholinę, warto jednak sięgnąć po te przygotowane z myślą o kobietach spodziewających się dziecka. Są to bowiem preparaty złożone, które – tak jak Prenatal Uno – zawierają nie tylko cholinę, ale również foliany (w tym kwas foliowy), witaminę B6, B12 i D3 oraz jod i inne składniki niezbędne w czasie ciąży.
Aby zadbać o prawidłowy rozwój układu nerwowego płodu, warto zacząć przyjmować cholinę jeszcze w okresie starań o dziecko (tzw. okres prekoncepcyjny). Eksperci zalecają kontynuowanie suplementacji nie tylko do porodu, ale i przez cały etap karmienia piersią.