Wybór odpowiedniego urządzenia – kotłów wodnych w blokach mieszkalnych lub innego rodzaju metod dostarczania ciepła zawsze pozostaje wypadkową wielu uwarunkowań. Dopiero ich sumaryczne uwzględnienie pozwala dokonać właściwego wyboru, który przełożyć powinien się na zakup i instalację urządzeń optymalnych z technicznego i ekonomicznego punktu widzenia. Niedostatecznie przemyślana decyzja prowadzić może z kolei z jednej strony do powstania podczas eksploatacji trudnych do rozwiązania problemów technicznych, z drugiej natomiast – narazić na spore straty finansowe spowodowane zwiększonymi kosztami eksploatacji urządzeń grzewczych.
Czym tak naprawdę są kotły wodne?
Nowoczesne urządzenia grzewcze klasyfikowane są przez ekspertów z branży na podstawie różnorakich kryteriów oraz cech charakterystycznych. Obok podziału, który opiera się na różnicy w rodzaju materiału użytego do ich budowy (kotły żeliwne, kotły stalowe) oraz temperatury spalania (kotły nisko-, średnio- oraz wysokotemperaturowe), równie często dokonuje się klasyfikacji tych urządzeń w oparciu o wykorzystywany w instalacji rodzaj nośnika ciepła. Uwzględniając to kryterium wyróżnia się kotły parowe oraz wodne, w których nośnikiem pozostaje odpowiednio – para wodna lub podgrzana w kotle woda. Różne jest jednak docelowe zastosowanie obu rodzajów kotłów. Kotły przemysłowe spotkać można przede wszystkim w instalacjach wykorzystywanych na potrzeby ciężkiego przemysłu, które potrzebują znacznie większych ilości energii dostarczanej do jej odbiorników. Nietrudno z kolei wyobrazić sobie kotły wodne w blokach mieszkalnych, gospodarstwach rolnych, a także mniejszych zakładach, napędzanych w ruch energią przekazywaną podgrzaną w kotle wodą. Nie wyczerpuje to jednak spektrum możliwych zastosowań. Zawsze jednak rodzaj kotła dobrany powinien być do istniejących i zastanych warunków technicznych oraz docelowych parametrów grzewczych.
Czy warto postawić na kotły wodne w budownictwie mieszkaniowym?
Odpowiadając na tak postawione pytanie warto jeszcze raz powtórzyć, że dobór odpowiedniego rodzaju urządzenia grzewczego uwzględniać musi szereg indywidualnych czynników, a stawianie uniwersalnych tez w zasadzie mija się z celem. Pomimo tak postawionej tezy, pokusić można się o stwierdzenie, że kotły wodne w blokach mieszkalnych w wielu przypadkach pozostawać mogą ciekawą alternatywą dla innych rozwiązań grzewczych i ich zakup powinien być rozważony przed dokonaniem ostatecznego wyboru. Zawsze warto jednak skorzystać z rad ekspertów z branży, którzy pomogą dokonać optymalnego wyboru urządzeń.