Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama naNOVO

Czy warto stosować pastę do zębów bez fluoru?

Wokół fluoru jako składnika pasty do zębów, toczy się ostatnio wiele dyskusji. Niektórzy twierdzą, że jest to trucizna, którą możemy trwale uszkodzić nasz organizm, natomiast inni - uważają ten pierwiastek za podstawę w dążeniu do właściwej ochrony zębów przed próchnicą. W wyniku tych się sporów, na rynku pojawiło się wiele past niezawierających w składzie fluoru - niektóre z nich są przeznaczone dla dzieci, inne dla dorosłych. Czy warto więc zmienić pastę na taką, które nie zawiera w składzie tego pierwiastka?
  • 25.01.2019 14:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Czy warto stosować pastę do zębów bez fluoru?

Wokół fluoru narasta dziś wiele mitów i coraz częściej zastanawiamy się, czy warto go stosować. Niektórzy uważają, że tylko pasty do zębów z tym pierwiastkiem w składzie są w stanie uchronić nasze zęby przed próchnicą. Inni natomiast, wspierając się nowymi badaniami - twierdzą, że takie produkty są szkodliwe dla organizmu, a uzębieniu wcale nie pomagają. Fluor znajduje się niemalże w każdej sklepowej paście do zębów - na rynku zaczyna się jednak pojawiać wiele alternatywnych produktów, bez tego pierwiastka w składzie. Czy warto się nimi zainteresować?

Czym jest fluor?

Fluor to naturalnie występujący pierwiastek. W paście możemy spotkać go pod nazwami:

  1. fluorek sodu,

  2. fluorek cyny,

  3. aminofluorek,

  4. monofluorofostoran sodu.

Wielu stomatologów zaleca stosowanie past do zębów z fluorem w składzie. Z badań wynika, że pierwiastek ten wykazuje działanie bakteriobójcze oraz przeciwpróchnicze, dzięki zdolności do wspomagania remineralizacji szkliwa i wyrównywania poziomu pH w jamie ustnej. Dlatego też mamy "zakodowane", że pasty do zębów z fluorem w składzie są lepszym wyborem.

Wątpliwości pojawiające się wokół celowości dodawania fluoru do past do zębów, dotyczą dwóch aspektów.

Pierwszym z nich jest fakt, że z ostatnich badań wynika, iż fluor nie jest wchłaniany do zębów po ukończeniu przez człowieka 21. roku życia. Uzębienie osoby, która przekroczyła ten etap, według niektórych naukowców - nie reaguje na obecność fluoru.

Druga wątpliwość wiąże się natomiast z tym, że fluor podawany miejscowo jest bezpieczny - dopóki nie zostanie przyjęty do organizmu w zbyt dużej dawce. Gdy pierwiastek ten podany zostanie w znaczącej ilości (nawet jednorazowo), może dojść do jego akumulacji w kościach i rozwinięcia fluorozy - groźnej choroby, która może zaszkodzić m. in. układowi kostnemu oraz nerkom. W jamie ustnej, objawia się ona powstaniem na zębach białych bądź brunatno-brązowych plam, które są trudne do wybielenia. Jeżeli przyjmujemy fluor z innych źródeł niż pasta do zębów (np. z wody, pożywienia, suplementów) - zasadny może okazać się zakup produktu do oczyszczania bez zawartości tego pierwiastka.

Pasta z fluorem nie dla każdego

Istnieją kategorie osób, które w ogóle nie powinny stosować past do zębów z fluorem. Zaliczają się do nich:

  1. osoby niepełnosprawne oraz małe dzieci, które nie potrafią dokładnie wypluć pasty,

  2. osoby, które suplementują fluor, przyjmują jego dużą ilość z wodą bądź pożywieniem,

  3. kobiety w ciąży, jeżeli chcą profilaktycznie przeciwdziałać fluorozie.

Zakup pasty do zębów bez fluoru?

Na rynku pojawia się coraz więcej past do zęów, które nie mają fluoru w składzie. Produkty tego typu znajdziemy np. w w sklepie https://denthelp.pl/pasty-do-zebow Zamiast niego, bogate są w inne środki: np. nanohydroseptyt, substancje ziołowe (wyciągi z szałwii, mięty czy goździka). Ich działanie jest podobne jak pasty do zębów z fluorem: pełnią funkcję antybakteryjną, antyseptyczną, przeciwpróchniczą i odświeżającą. Nie ma przeszkód, by stosować je w połączeniu z szczoteczkami elektrycznymi. Jeżeli nie jesteś przekonany do takich produktów, możesz zacząć stosować je wymiennie z pastą zawierającą fluor.

Z badań wynika, że właściwie stosowany fluor nie jest szkodliwym dla organizmu pierwiastkiem. Jego dawka w paście do mycia zębów nie powinna natomiast przekraczać 1500 ppm. Pilnujmy w szczególności tego, by nie połykać produktów z fluorem - nawet niewielka ilość, może spowodować dolegliwości żołądkowe. Zanim postanowimy, że zmieniamy pastę do zębów na taką bez fluoru w składzie, warto skonsultować się z dentystą przy okazji wizyty kontrolnej.

--- Artykuł sponsorowany ---


Ostatnie komentarze
Autor komentarza: GośćTreść komentarza: Niech Bóg błogosławi księdzu Pawłowi za często wypowiadane słowa na zakończenie mszy;, módlmy się za tych,którzy prosili Nas o modlitwę,którym modlitwę jesteśmy winni i którzy tej modlitwy teraz bardzo potrzebują . Nie jestem z tej parafii ,ale czasem bywam albo oglądam i bardzo jestem wdzięczna.I księdzu proboszczowi za wrażliwość na chorych.Niech dobry Bóg wynagrodzi.Data dodania komentarza: 20.04.2025, 19:29Źródło komentarza: Wielka Sobota - cisza, która prowadzi do światłaAutor komentarza: DiscoManiakTreść komentarza: Bardzo brakuje mi tej szkoły. Ciepła i przytulna...Data dodania komentarza: 18.04.2025, 21:04Źródło komentarza: Wieczornica w Hucie TarnawackiejAutor komentarza: WJRTreść komentarza: Z okazji ustanowienia Kapłaństwa życzymy wielu łask Bożych i siły Ducha Świętego w posłudze! 🙏 "Nie wyście Mnie wybrali, ale Ja was wybrałem i przeznaczyłem was na to, abyście szli i owoc przynosili, i aby wasz owoc trwał.” Wspólnota w Jego rękuData dodania komentarza: 17.04.2025, 22:35Źródło komentarza: Msza Krzyżma w zamojskiej KatedrzeAutor komentarza: TomaszTreść komentarza: Bardzo piękna i wzruszająca inscenizacja Misterium Męki Pańskiej przygotowane przez Stowarzyszenie Moje NowosiółkiData dodania komentarza: 17.04.2025, 11:14Źródło komentarza: Misterium Męki Pańskiej w TelatynieAutor komentarza: AKTreść komentarza: Gratulacje Angelika !!!!Data dodania komentarza: 15.04.2025, 10:58Źródło komentarza: Biłgoraj. Świąteczny stół w ZSZiOAutor komentarza: MariuszTreść komentarza: Bardzo fajna inicjatywa w tamtym roku skorzystałem tak że i w tym roku tak zrobię.Data dodania komentarza: 14.04.2025, 13:43Źródło komentarza: Rekolekcje wielkopostne "ostatniej szansy" 2025. Dzień III