Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Menstyl

Bp Roman Marcinkowski przechodzi na emeryturę

Ojciec Święty Franciszek przyjął rezygnację bp. Romana Marcinkowskiego z posługi biskupa pomocniczego diecezji płockiej. W lutym tego roku biskup pomocniczy diecezji płockiej Roman Marcinkowski ukończył 75 lat i osiągnął wiek emerytalny. Ojciec Święty Franciszek 13 kwietnia przyjął jego rezygnację.
Bp Roman Marcinkowski przechodzi na emeryturę

Zgodnie ze swoją dewizą biskupią, by idąc, nauczać (Euntes docete), bp Roman Marcinkowski podczas dotychczasowej posługi był w sposób szczególny zaangażowany w prace dotyczące katechezy oraz w duszpasterstwo rodzin.

POSŁUCHAJ

Bp Roman Marcinkowski udzielił sakramentu bierzmowania ponad 210 tys. osobom i poprowadził ponad 20 serii rekolekcji dla kapłanów w różnych diecezjach.

Wśród wydarzeń, które najbardziej utkwiły w pamięci podczas dotychczasowej posługi biskupiej była dla bp. Marcinkowskiego peregrynacja obrazu Jezusa Miłosiernego po parafiach diecezji płockiej. – Nasz diecezja była pierwszą, po której pielgrzymował ten obraz – powiedział bp Marcinkowski dla Biura Prasowego Episkopatu.

POSŁUCHAJ

W lutym tego roku biskup pomocniczy diecezji płockiej Roman Marcinkowski ukończył 75 lat i osiągnął wiek emerytalny. Ojciec Święty Franciszek 13 kwietnia przyjął jego rezygnację. 32 lata temu, również 13 kwietnia, bp Marcinkowski został wyświęcony na biskupa. Jak żartuje, „trzynastki są dla niego szczęśliwe”.

POSŁUCHAJ

W Konferencji Episkopatu od wielu lat jest opiekunem Legionu Maryi w Polsce oraz członkiem Komisji Wychowania Katolickiego.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: GośćTreść komentarza: Niech Bóg błogosławi księdzu Pawłowi za często wypowiadane słowa na zakończenie mszy;, módlmy się za tych,którzy prosili Nas o modlitwę,którym modlitwę jesteśmy winni i którzy tej modlitwy teraz bardzo potrzebują . Nie jestem z tej parafii ,ale czasem bywam albo oglądam i bardzo jestem wdzięczna.I księdzu proboszczowi za wrażliwość na chorych.Niech dobry Bóg wynagrodzi.Data dodania komentarza: 20.04.2025, 19:29Źródło komentarza: Wielka Sobota - cisza, która prowadzi do światłaAutor komentarza: DiscoManiakTreść komentarza: Bardzo brakuje mi tej szkoły. Ciepła i przytulna...Data dodania komentarza: 18.04.2025, 21:04Źródło komentarza: Wieczornica w Hucie TarnawackiejAutor komentarza: WJRTreść komentarza: Z okazji ustanowienia Kapłaństwa życzymy wielu łask Bożych i siły Ducha Świętego w posłudze! 🙏 "Nie wyście Mnie wybrali, ale Ja was wybrałem i przeznaczyłem was na to, abyście szli i owoc przynosili, i aby wasz owoc trwał.” Wspólnota w Jego rękuData dodania komentarza: 17.04.2025, 22:35Źródło komentarza: Msza Krzyżma w zamojskiej KatedrzeAutor komentarza: TomaszTreść komentarza: Bardzo piękna i wzruszająca inscenizacja Misterium Męki Pańskiej przygotowane przez Stowarzyszenie Moje NowosiółkiData dodania komentarza: 17.04.2025, 11:14Źródło komentarza: Misterium Męki Pańskiej w TelatynieAutor komentarza: AKTreść komentarza: Gratulacje Angelika !!!!Data dodania komentarza: 15.04.2025, 10:58Źródło komentarza: Biłgoraj. Świąteczny stół w ZSZiOAutor komentarza: MariuszTreść komentarza: Bardzo fajna inicjatywa w tamtym roku skorzystałem tak że i w tym roku tak zrobię.Data dodania komentarza: 14.04.2025, 13:43Źródło komentarza: Rekolekcje wielkopostne "ostatniej szansy" 2025. Dzień III