Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Z OSTATNIEJ CHWILI:
  • „Biblioteka jest wśród nas” - GOK w Suścu
  • „Biblioteka jest wśród nas” - GOK w Suścu
Reklama Akademia Mali Odkrywcy

"Najsampierw było słowo..." Odkrywamy gwary Roztocza

Gośćmi Anny Niderli-Kudach byli: prof. Halina Pelc - autorka 12 tomów „Słownika gwar Lubelszczyzny” oraz Piotr Duda - prezes Fundacji Sztuki Kreatywna Przestrzeń.
"Najsampierw było słowo..." Odkrywamy gwary Roztocza

Projekt „Najsampierw było słowo! Odkrywamy gwary zamojską i biłgorajskąjest działaniem edukacyjnym, które ma na celu zachowanie, dokumentację i popularyzację lokalnych odmian językowych Roztocza. Inicjatywa realizuje założenia ochrony różnorodności językowej Polski poprzez aktywne działania na rzecz gwar regionu. 

Rdzeń projektu stanowi cykl warsztatów międzypokoleniowych w trzech miejscowościach: Szczebrzeszynie, Zamościu oraz Biłgoraju, podczas których seniorzy-depozytariusze gwary oraz językoznawcy przekazują młodszym pokoleniom wiedzę o lokalnych odmianach językowych. 

Zebrane podczas warsztatów materiały zostaną wykorzystane do stworzenia profesjonalnego słuchowiska radiowego, składającego się z trzech części (po jednej dla każdej miejscowości), w reżyserii Grażyny Lutosławskiej, które utrwalą brzmienie i żywy charakter gwar, oraz interaktywnego słowniczka online, który stanie się cyfrowym repozytorium gwar zamojskiej i biłgorajskiej.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: SłuchaczTreść komentarza: Daj Boże więcej tak młodych organistów z takim wyczuciem sprawy jak Pani KarolinaData dodania komentarza: 22.11.2025, 17:57Źródło komentarza: Karolina SokółAutor komentarza: AnnaTreść komentarza: Moja ulubiona audycja w nowej odsłonie powraca, bardzo dobra wiadomość! Słucham zawsze jak tylko mam możliwość w radiu, ale kiedy nie mogę to lubię odsłuchiwać audycję na waszej stronie. PozdrawiamData dodania komentarza: 26.10.2025, 22:47Źródło komentarza: Audycja pielgrzymkowa wraca na antenę Katolickiego Radia ZamośćAutor komentarza: Halina KwiatkowskaTreść komentarza: Gratulacje dla naszych nauczycieli z Przedszkola w Kalinowicach. Jestem dumna i dziękuję za waszą pracę i zaangażowanie.Data dodania komentarza: 25.10.2025, 14:53Źródło komentarza: Tydzień chleba i produktów zbożowych w przedszkolu w Kalinowicach (Gmina Zamość)Autor komentarza: AlaTreść komentarza: Bardzo dobra wiadomość, często słuchałam audycji, a kiedy nie mogłam odsłuchiwałam na stronie. Nie mogę doczekać się na nową odsłonę audycji pielgrzymkowej.Data dodania komentarza: 24.10.2025, 20:28Źródło komentarza: Audycja pielgrzymkowa wraca na antenę Katolickiego Radia ZamośćAutor komentarza: MieciuTreść komentarza: Impreza była super 😁. Tylu wspaniałych ludzi, starych i młodszych pracowników, piękne przemówienie pani Prezes. Idealna obsługa kelnerska, przepyszne posiłki. Życzę kolejnych 25 lat i więcej.Data dodania komentarza: 19.10.2025, 14:54Źródło komentarza: 25-lecie Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych w TyszowcachAutor komentarza: ChristopherTreść komentarza: ...Buenos Ares, that's right :-) Ks. dr Michał to prawdziwy ksiądz z powołania, nie tylko kanclerz swego czasu ale i taki 'proboszcz' powiedzmy, dbający o parafię - posługa na rodzinnej parafii - odprawianie mszy, konfesjonał a zarazem skromny człowiek. Salutations :-)Data dodania komentarza: 16.10.2025, 14:45Źródło komentarza: Ekwador oczami misjonarza - opowieść o Kościele, posłudze i kulturze