We wtorek, 17 lutego 2026 roku, w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Biłgoraju odbyły się bezpłatne konsultacje dla liderów organizacji społecznych z terenu powiatu. Spotkanie zorganizowano na prośbę władz samorządowych, a poprowadzili je specjaliści z Centrum Obsługi Organizacji Społecznych działającego przy Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej.
O roli instytucji wspierającej organizacje pozarządowe mówił Piotr Marzęda z Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej i COOS:
Podczas spotkania zwracano uwagę, że same środki finansowe nie wystarczą, jeśli nie towarzyszy im jasno określona wizja działania. Na ten aspekt wskazywała Monika Jarczyk, koordynator COOS w Lublinie:
Gospodarzem spotkania była wicestarosta biłgorajski Beata Strzałka, od lat zaangażowana w działalność społeczną. Zachęcała organizacje do odważnego sięgania po nowe możliwości finansowania:
Zakres konsultacji był szeroki. Uczestnicy mogli skorzystać z porad dotyczących opracowywania koncepcji projektów i diagnozy potrzeb, kwestii księgowych w NGO, aktualnych naborów w ramach programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego (FEL), a także alternatywnych źródeł finansowania, w tym grantów oferowanych przez duże firmy i fundacje korporacyjne. Eksperci podkreślali również, że niepowodzenie w jednym konkursie nie oznacza zamknięcia drogi do finansowania, lecz może stać się cenną lekcją przed kolejnymi naborami.
Spotkanie było kolejnym krokiem w budowaniu silnego i profesjonalnego sektora organizacji pozarządowych w powiecie biłgorajskim.

Napisz komentarz
Komentarze