Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Menstyl

Biłgoraj. Nowa Powiatowa Rada ds. Osób Niepełnosprawnych

W Starostwie Powiatowym w Biłgoraju odbyło się inauguracyjne posiedzenie Powiatowej Społecznej Rady do spraw Osób Niepełnosprawnych. Organ, powołany zarządzeniem starosty biłgorajskiego Andrzeja Szarlipa, rozpoczyna czteroletnią kadencję na lata 2025–2029 i ma być ważnym głosem doradczym w sprawach mieszkańców o szczególnych potrzebach.
Biłgoraj. Nowa Powiatowa Rada ds. Osób Niepełnosprawnych

Pierwsze posiedzenie odbyło się 20 lutego 2026 roku w sali konferencyjnej starostwa. Powołanie Rady nastąpiło na podstawie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. W jej skład weszli przedstawiciele samorządu oraz organizacji działających na rzecz osób z niepełnosprawnościami.

Członkami Rady kadencji 2025–2029 zostali: Andrzej Świca – przedstawiciel Gminy Goraj, Zenon Adaszek – reprezentujący Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Krok za krokiem” (Koło w Biłgoraju), Marzena Banach – przedstawicielka Stowarzyszenia „Serce na dłoni” w Biłgoraju, Barbara Cymerman – reprezentująca Dom Pomocy Społecznej dla Kombatantów w Biłgoraju oraz Ewa Maciocha – przedstawicielka Powiatu Biłgorajskiego.

Podczas inauguracyjnego spotkania Rada nie ograniczyła się jedynie do formalności związanych z ukonstytuowaniem się. Członkowie od razu przystąpili do pracy, opiniując projekt uchwały dotyczący podziału środków z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na rok 2026. Środki te zostaną przeznaczone m.in. na likwidację barier architektonicznych, zakup sprzętu rehabilitacyjnego oraz wsparcie zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami.

Starosta Andrzej Szarlip, gratulując nowym członkom, podkreślił znaczenie ich społecznego mandatu. – „Wierzę i jestem przekonany, że Państwa praca i zaangażowanie przyczyni się do poprawy jakości życia i funkcjonowania osób z niepełnosprawnościami w naszym powiecie. Liczymy na Państwa doświadczenie, umiejętność współpracy i koordynacji działań, które zmieniać będą na lepsze lokalną rzeczywistość. Życzę owocnej kadencji i dobrej współpracy” – mówił.

Powiatowe rady to pięcioosobowe zespoły opiniodawczo-doradcze. Do ich zadań należy m.in. opiniowanie projektów programów działań na rzecz osób z niepełnosprawnościami, ocena realizacji już przyjętych programów oraz opiniowanie uchwał Rady Powiatu pod kątem ich wpływu na życie tej grupy mieszkańców. Rada ma również inspirować działania sprzyjające integracji zawodowej i społecznej.

Podczas pierwszego posiedzenia wybrano prezydium. Przewodniczącą została Marzena Banach, funkcję zastępcy objął Andrzej Świca, a sekretarzem wybrano Ewę Maciochę.

Nowa kadencja Rady to kolejny krok w budowaniu powiatu bez barier. Samorząd podkreśla, że głos środowiska osób z niepełnosprawnościami będzie brany pod uwagę przy kluczowych decyzjach finansowych i strategicznych, a działania podejmowane w najbliższych latach mają uczynić powiat biłgorajski jeszcze bardziej dostępnym i przyjaznym dla wszystkich mieszkańców.

/Inf. nadesłana: Powiat Biłgorajski/



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Maria Lucyna Darda Treść komentarza: Dziękuję niezwykle sympatycznej Pani redaktor Annie Niderla-Kadach za profesjonalnie stawiane pytania i wyrozumiałość dla wyróżnionych osób, którym trema odbierała głos. Data dodania komentarza: 16.06.2026, 21:55 Źródło komentarza: Zasłużeni dla Lubyczy Autor komentarza: Podpis Treść komentarza: Super!!!! NAJLEPSZA PANI Data dodania komentarza: 22.05.2026, 08:28 Źródło komentarza: Anna Łyś Autor komentarza: Tomek Treść komentarza: Pozdrowienia dla Pani Eweliny Data dodania komentarza: 10.05.2026, 13:42 Źródło komentarza: dr Ewelina Lilia Polańska Autor komentarza: Bogusława z Zamościa Treść komentarza: Bogu niech będzie dzięki za pontników Terespola Wyglądają jak kolorowe ptaki Przydało by się więcej takich zagorzałych pontników Można by było za rok połączyć siły. Wsteczny że z innych parafii dojadą potnicy. Wszystko w wolność dzieci Bożych - Amen Maryjo prowadź nas wszystkich wspólną drogą do Jezusa 💕 Święty Stanisławie patronie Polski módl się za nami i wypraszaj dla całego narodu potrzebne łaski przez serce Matki Bożej królowej Polski - Amen. 💓 💏 🤗 🙏 Idąc z Maryją nie pomylisz drogi!!!!! Zaśpiewajmy razem tą piękną pieśń i spotkajmy się za rok w Tereszpolu Szczęść Boże i Ave Maryja!!!!! 🕊️ 🤱 ❤️‍🔥 🙏 Data dodania komentarza: 8.05.2026, 12:49 Źródło komentarza: Tereszpol. Pielgrzymka do Górecka Kościelnego Autor komentarza: MM Treść komentarza: Piękna inicjatywa. Popieram. Data dodania komentarza: 5.05.2026, 20:23 Źródło komentarza: Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w Leżajsku Autor komentarza: Tomek Treść komentarza: Super! Data dodania komentarza: 25.04.2026, 09:29 Źródło komentarza: Warsztaty kowalskie w Nowosiółkach