Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Osuchy. Partyzancka droga krzyżowa

W sobotę wieczorem, 27 czerwca br., w Osuchach odbyła się VII Partyzancka Droga Krzyżowa im. bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. Nabożeństwo, organizowane w przeddzień obchodów 82. rocznicy Bitwy pod Osuchami, zgromadziło mieszkańców regionu, harcerzy, młodzież oraz pielgrzymów, którzy wspólnie modlili się za poległych partyzantów.
Osuchy. Partyzancka droga krzyżowa

Partyzancka Droga Krzyżowa od siedmiu lat otwiera obchody rocznicy Bitwy pod Osuchami. O genezie nabożeństwa i jego symbolicznym znaczeniu mówi dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Łukowej, Wiesława Kubów:

Trasa prowadzi miejscami naznaczonymi historią, a poszczególne stacje nawiązują zarówno do wydarzeń z czerwca 1944 roku, jak i do postaci błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego:

Wiesława Kubów podkreślała, że szczególne miejsce w wydarzeniu zajmuje młode pokolenie, które przejmuje odpowiedzialność za pielęgnowanie pamięci o bohaterach:

Zdaniem duszpasterzy pamięć o partyzantach walczących w Lasach Puszczy Solskiej pozostaje ważnym elementem budowania współczesnego patriotyzmu. O znaczeniu tego miejsca mówi ks. Kamil Kossak, wikariusz parafii w Majdanie Starym:

Partyzancka Droga Krzyżowa jest nie tylko modlitwą, ale również formą oddania czci tym, którzy oddali życie za wolność Ojczyzny. O duchowym wymiarze nabożeństwa mówi ks. Łukasz Łukasiewicz, wikariusz parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Łukowej:

VII Partyzancka Droga Krzyżowa im. bł. kard. Stefana Wyszyńskiego rozpoczęła się na cmentarzu partyzanckim w Osuchach, największej nekropolii partyzanckiej w Polsce. Uczestnicy przeszli leśnym szlakiem bitewnym, nawiązującym do trzeciej linii niemieckiego okrążenia z czerwca 1944 roku, aż na Krzywą Górkę – miejsce śmierci 36 żołnierzy oddziału por. Józefa Steglińskiego „Corda”.

Przy kolejnych stacjach rozważano mękę Chrystusa, modląc się jednocześnie za poległych partyzantów oraz za Ojczyznę. Każdy z ustawionych krzyży upamiętnia oddział walczący w Bitwie pod Osuchami, a umieszczone na nich napisy są wiernymi kopiami tekstów przygotowanych przez bł. kard. Stefana Wyszyńskiego podczas jego internowania. Organizatorzy przypomnieli również związki Prymasa Tysiąclecia z Ziemią Biłgorajską i Armią Krajową.

W tegoroczną edycję nabożeństwa aktywnie włączyli się harcerze oraz młodzież oazowa z Majdanu Starego, którzy przygotowali oprawę poszczególnych stacji. Po zakończeniu Drogi Krzyżowej uczestnicy obejrzeli plenerowy pokaz filmu poświęconego śp. Stanisławowi Szostakowi „Trzynastce”, a następnie zapalili znicze na grobach bohaterów.

Organizatorami wydarzenia byli Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Łukowej oraz Gminny Ośrodek Kultury w Łukowej. Nabożeństwo tradycyjnie poprzedziło główne uroczystości upamiętniające 82. rocznicę Bitwy pod Osuchami.

Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Maria Lucyna Darda Treść komentarza: Dziękuję niezwykle sympatycznej Pani redaktor Annie Niderla-Kadach za profesjonalnie stawiane pytania i wyrozumiałość dla wyróżnionych osób, którym trema odbierała głos. Data dodania komentarza: 16.06.2026, 21:55 Źródło komentarza: Zasłużeni dla Lubyczy Autor komentarza: Podpis Treść komentarza: Super!!!! NAJLEPSZA PANI Data dodania komentarza: 22.05.2026, 08:28 Źródło komentarza: Anna Łyś Autor komentarza: Tomek Treść komentarza: Pozdrowienia dla Pani Eweliny Data dodania komentarza: 10.05.2026, 13:42 Źródło komentarza: dr Ewelina Lilia Polańska Autor komentarza: Bogusława z Zamościa Treść komentarza: Bogu niech będzie dzięki za pontników Terespola Wyglądają jak kolorowe ptaki Przydało by się więcej takich zagorzałych pontników Można by było za rok połączyć siły. Wsteczny że z innych parafii dojadą potnicy. Wszystko w wolność dzieci Bożych - Amen Maryjo prowadź nas wszystkich wspólną drogą do Jezusa 💕 Święty Stanisławie patronie Polski módl się za nami i wypraszaj dla całego narodu potrzebne łaski przez serce Matki Bożej królowej Polski - Amen. 💓 💏 🤗 🙏 Idąc z Maryją nie pomylisz drogi!!!!! Zaśpiewajmy razem tą piękną pieśń i spotkajmy się za rok w Tereszpolu Szczęść Boże i Ave Maryja!!!!! 🕊️ 🤱 ❤️‍🔥 🙏 Data dodania komentarza: 8.05.2026, 12:49 Źródło komentarza: Tereszpol. Pielgrzymka do Górecka Kościelnego Autor komentarza: MM Treść komentarza: Piękna inicjatywa. Popieram. Data dodania komentarza: 5.05.2026, 20:23 Źródło komentarza: Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w Leżajsku Autor komentarza: Tomek Treść komentarza: Super! Data dodania komentarza: 25.04.2026, 09:29 Źródło komentarza: Warsztaty kowalskie w Nowosiółkach