Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Obchody 82. rocznicy bitwy pod Osuchami

Pamięć o bohaterach największej bitwy partyzanckiej II wojny światowej na ziemiach polskich ponownie zgromadziła mieszkańców regionu, kombatantów, rodziny żołnierzy oraz przedstawicieli władz i wojska. W niedzielę, 28 czerwca, w Osuchach odbyły się uroczyste obchody 82. rocznicy bitwy pod Osuchami – jednego z najważniejszych wydarzeń w historii Puszczy Solskiej i całej Zamojszczyzny.
Obchody 82. rocznicy bitwy pod Osuchami

Obchody w Osuchach to nie tylko uroczystość rocznicowa, ale przede wszystkim zobowiązanie do pielęgnowania pamięci o żołnierzach, którzy przed 82 laty stanęli do nierównej walki z niemieckim okupantem. O znaczeniu tego miejsca i historii bitwy mówi Wiesława Kubów, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Łukowej:

Wiesława Kubów dodała, iż pamięć o bohaterach nie może ograniczać się jedynie do corocznych uroczystości. Równie ważna jest edukacja historyczna najmłodszych oraz angażowanie młodzieży w poznawanie dziejów własnego regionu:

Dla rodzin partyzantów Osuchy pozostają miejscem szczególnym – pełnym wspomnień, wzruszeń i wdzięczności wobec tych, którzy oddali życie za wolność Ojczyzny. O osobistym wymiarze tej pamięci opowiada Anna Stańczyk-Przyłuska ze Stowarzyszenia Rodzin Żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego „Osuchy 1944”:

Troska o pamięć historyczną jest jednym z najważniejszych obowiązków współczesnych pokoleń – podkreślał starosta biłgorajski Andrzej Szarlip.

Wśród uczestników uroczystości nie zabrakło także rodzin żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego. Dla nich historia bitwy pod Osuchami jest częścią rodzinnych losów i osobistych wspomnień:

Uroczystości rozpoczęły się patriotycznym koncertem chóru „Harmonia” z Gminnego Ośrodka Kultury w Łukowej. Następnie odbył się ceremoniał wojskowy, a uczestników obchodów powitał wójt gminy Łukowa Stanisław Kozyra, przypominając o wyjątkowym znaczeniu bitwy pod Osuchami dla historii Polski oraz o obowiązku zachowania pamięci o poległych bohaterach:

Centralnym punktem obchodów była Msza św. sprawowana w intencji żołnierzy Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich poległych w czerwcu 1944 roku. Eucharystii przewodniczył ks. Paweł Bartoszewski – wnuk legendarnego dowódcy Konrada „Wira” Bartoszewskiego. W homilii mówił o heroizmie partyzantów walczących w Puszczy Solskiej oraz o długu wdzięczności, jaki kolejne pokolenia mają wobec obrońców Ojczyzny:

W szczególny sposób kapłan wspomniał także swojego dziadka, który mimo osobistej tragedii nie zrezygnował z walki o wolną Polskę:

Po zakończeniu liturgii rys historyczny bitwy przedstawił dr hab. Jacek Romanek z Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie. Wręczono również nagrody laureatom XXVII Powiatowego Konkursu Wiedzy o Armii Krajowej i Batalionach Chłopskich na Ziemi Biłgorajskiej. Następnie uczestnicy oddali hołd poległym podczas Apelu Pamięci oraz złożyli wieńce i wiązanki kwiatów na największym w Polsce cmentarzu partyzanckim.

Ważnym elementem tegorocznych uroczystości była możliwość zwiedzania Domu Pamięci oraz Muzeum Partyzantów Polskich „Osuchy '44”, a także prezentacja wystawy poświęconej uczestnikom bitwy. Z okazji 82. rocznicy Bitwy nad Sopotem Gminny Ośrodek Kultury w Łukowej wydał również 23. numer „Zeszytu Osuchowskiego”. 

Współorganizatorami wydarzenia byli Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Województwo Lubelskie oraz Nadleśnictwo Józefów. Honorowy patronat nad obchodami objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Karol Nawrocki.

Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Maria Lucyna Darda Treść komentarza: Dziękuję niezwykle sympatycznej Pani redaktor Annie Niderla-Kadach za profesjonalnie stawiane pytania i wyrozumiałość dla wyróżnionych osób, którym trema odbierała głos. Data dodania komentarza: 16.06.2026, 21:55 Źródło komentarza: Zasłużeni dla Lubyczy Autor komentarza: Podpis Treść komentarza: Super!!!! NAJLEPSZA PANI Data dodania komentarza: 22.05.2026, 08:28 Źródło komentarza: Anna Łyś Autor komentarza: Tomek Treść komentarza: Pozdrowienia dla Pani Eweliny Data dodania komentarza: 10.05.2026, 13:42 Źródło komentarza: dr Ewelina Lilia Polańska Autor komentarza: Bogusława z Zamościa Treść komentarza: Bogu niech będzie dzięki za pontników Terespola Wyglądają jak kolorowe ptaki Przydało by się więcej takich zagorzałych pontników Można by było za rok połączyć siły. Wsteczny że z innych parafii dojadą potnicy. Wszystko w wolność dzieci Bożych - Amen Maryjo prowadź nas wszystkich wspólną drogą do Jezusa 💕 Święty Stanisławie patronie Polski módl się za nami i wypraszaj dla całego narodu potrzebne łaski przez serce Matki Bożej królowej Polski - Amen. 💓 💏 🤗 🙏 Idąc z Maryją nie pomylisz drogi!!!!! Zaśpiewajmy razem tą piękną pieśń i spotkajmy się za rok w Tereszpolu Szczęść Boże i Ave Maryja!!!!! 🕊️ 🤱 ❤️‍🔥 🙏 Data dodania komentarza: 8.05.2026, 12:49 Źródło komentarza: Tereszpol. Pielgrzymka do Górecka Kościelnego Autor komentarza: MM Treść komentarza: Piękna inicjatywa. Popieram. Data dodania komentarza: 5.05.2026, 20:23 Źródło komentarza: Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w Leżajsku Autor komentarza: Tomek Treść komentarza: Super! Data dodania komentarza: 25.04.2026, 09:29 Źródło komentarza: Warsztaty kowalskie w Nowosiółkach