Wczasorekolekcje dla osób z niepełnosprawnościami od ponad pół wieku łączą modlitwę, wypoczynek i budowanie wspólnoty. O tym, dlaczego to wydarzenie od lat pozostaje ważnym elementem życia diecezji, opowiada ks. Karol Jędruszczak, diecezjalny duszpasterz chorych:
Choć w nazwie są „wczasy”, najważniejszym ich wymiarem pozostaje spotkanie z Bogiem i drugim człowiekiem. Jak wygląda codzienny program rekolekcji i co sprawia, że uczestnicy wracają tu każdego roku, wyjaśnia ks. Mateusz Wojda, wikariusz parafii pw. Najświętszego Serca Jezusa w Biszczy oraz duszpasterz wolontariuszy, posługujących osobom chorym i z niepełnosprawnościami:
Dla uczestników ten tydzień jest okazją do zawierania nowych znajomości, wzajemnego wspierania się i umacniania wiary. O swoich doświadczeniach opowiada Tomasz Jagiełło:
Rekolekcyjny czas w Trzęsinach wypełniają modlitwa, warsztaty i spotkania, które pomagają odkrywać wartość wspólnoty – zaznaczał Dariusz Iwańczyk:
Dla wielu osób najcenniejsze okazują się nie tylko wspólne modlitwy, ale również relacje, które trwają długo po zakończeniu rekolekcji. O tej wyjątkowej atmosferze opowiadała Agnieszka Bugała z Zamościa:
Tegoroczne wczasorekolekcje odbywają się w odnowionym ośrodku przy parafii w Trzęsinach, który od kilku lat służy uczestnikom podobnych spotkań – dodał ks. Karol Jędruszczak:
Każdy dzień wczasorekolekcji wypełniają wspólna modlitwa, Eucharystia, adoracja Najświętszego Sakramentu, Koronka do Bożego Miłosierdzia i różaniec, a także konferencje, warsztaty rękodzielnicze, projekcje filmów, gry i zabawy, wieczory integracyjne oraz uwielbienie. W programie znalazły się również pielgrzymka do Sanktuarium św. Antoniego w Radecznicy, droga krzyżowa do leśnego źródełka, Msza św. prymicyjna neoprezbitera, koncert Krystiana Panka, dyskoteka pod gwiazdami, wspólne ognisko i grill. Wszystkie te wydarzenia służą nie tylko wypoczynkowi, ale przede wszystkim umocnieniu wiary oraz budowaniu relacji między uczestnikami i ich opiekunami.
Wczasorekolekcje od lat pozostają jednym z najważniejszych wydarzeń duszpasterstwa chorych w diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Dla wielu uczestników są czasem duchowego umocnienia, odzyskania nadziei oraz doświadczenia życzliwości i bezinteresownej pomocy drugiego człowieka.

Napisz komentarz
Komentarze