Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Festyn „Pomidor i Papryka” w Jatutowie

„Pomidor i Papryka” – pod takim tytułem odbył się festyn rodzinny w Jatutowie. W niedzielne popołudnie, 31 lipca 2016 r., na boisku przy świetlicy przez prawie cztery godziny trwała zabawa.
Festyn „Pomidor i Papryka” w Jatutowie

Autor: Jarosław Kalbarczyk

Festyn otworzyli gospodarze, Grażyna Zyza – przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Jatutowie oraz sołtys Jerzy Szast. Program sceniczny zainicjował koncert chóru „Sitanianie” pod kierunkiem artystycznym Ireny Dużyńskiej przy akompaniamencie Tadeusza Flora. Koncert prowadził Henryk Łukaszczuk, wypełniając przerwy między utworami sympatycznym komentarzem. Niespodzianką dla najmłodszych było spotkanie z klaunem Dyziem z „Fabryczki marzeń”, który przyjechał do Jatutowa spod Chełma i zaangażował dzieci wraz z rodzicami do wspólnej zabawy. W programie pojawił się również pokaz mody folkowej, który na scenie zaprezentowali młodzi uczestnicy festynu wraz z rodzicami i opiekunami. Swoje umiejętności artystyczne zaprezentowały też dzieci i młodzież z Jatutowa i pobliskiej Wólki Panieńskiej. Na szczególne wyróżnienie w tej części programu zasługuje wspaniały występ tria smyczkowego z prezentacją melodii irlandzkich w wykonaniu Magdy Słotwińskiej, która wystąpiła wraz z mamą i wujkiem. Wólkę Panieńską reprezentowała dziecięca grupa teatralna, były recytacje wierszy Jana Brzechwy, pt.: „Pomidor” i „Na straganie”, była też piosenka „Ogórek”. Pokaz talentów zdominowały recytacje twórczości Brzechwy, np. „Żaba”, „Leń”, „Kwoka”, ale pojawił się również „Murzynek Bambo” Juliana Tuwima i piosenki.
Kulinarną atrakcją imprezy w Jatutowie był konkurs na najlepszą potrawę z papryki i pomidorów, pod hasłem „Co łączy paprykę z pomidorem?”. Specjalnie powołana komisja konkursowa oceniała walory smakowe potraw, nie znając ich twórców. Do konkursu zgłoszono aż dwanaście potraw. Zwyciężyły pomidory z farszem z kurczaka i serem feta autorstwa Haliny Kapłon. II miejsce zajęła Danuta Szast za smażone zielone pomidory w panierce, jako dodatek do grillowanych żeberek. III miejsce przypadło Barbarze Grad za szaszłyki z wykorzystaniem różnych kolorów papryki. Nagrody i pamiątkowe dyplomy wręczyli Józef Siemczyk, przewodniczący Rady Gminy Zamość i Jarosław Kalbarczyk, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Gminy Zamość.W trakcie festynu odbył się również pokaz kulinarny Edyty Szast, uczestniczki programu telewizyjnego Master Chef. Głównymi składnikami pokazowego gotowania były pomidory i papryki. Degustacja potraw Edyty rozbudziła apetyty uczestników imprezy, dlatego Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Jatutowie zadbały o to, aby dla nikogo nie zabrakło darmowej porcji dania przewodniego imprezy, czyli leczo.
Gościnnie i z „przytupem” koncertował zespół pieśni ludowych „Ogrodniczki” z Łabuniek, a serię skeczy kabaretowych przedstawiła formacja „Taka Potrzeba” z Łapiguza. Wręczono również nagrody dzieciom, które wzięły udział w konkursie plastycznym na wykonanie rękodzieła.
Wszyscy chętni mogli wziąć udział w zawodach rekreacyjno-sportowych. Organizatorzy zadbali o medale, nagrody, upominki i puchar sołtysa. W poszczególnych kategoriach zwyciężyli:

„Przenoszenie wody do butelki”
I miejsce: Mateusz Szewczuk,
II miejsce: Kuba Kniaź,
III miejsce: Wiktoria Siekierda.

„Znajdź piłkę mamo, tato”
I miejsce: Kasia i Iza Kamińskie,
II miejsce: Michał i Piotr Ziarkiewicz,
III miejsce: Igor i Marta Dawidowscy.

„Slalom z piłką” 
I miejsce: Jakub Stöcker,
II miejsce: Mateusz Szewczuk,
III miejsce: Jakub Kowalczuk.

„Przenoszenie piłeczki na rakietce” 

I miejsce: Mateusz Szewczuk,
II miejsce: Kacper Siekierda,
III miejsce: Jakub Stöcker.

Wśród atrakcji towarzyszących nie zabrakło animacji dla dzieci, malowania buziek, kręcenia baloników, malowania dużych kartonowych domków, mega-baniek mydlanych, i dmuchanych zamków z darmowym wejściem. Specjalnie dla pań utworzono strefę relaksu z leżakami i usługami, m.in. odbyły się tu pokazy makijażu wieczorowego i warsztaty plastyczne „Folkowe korale”. W strefie relaksu można było też zadbać o urodę dzięki różnorodnym usługom kosmetycznym.

Na festynie w Jatutowie było też dwoje policjantów z Komendy Miejskiej Policji w Zamościu, która przyjęła zaproszenie od gospodarzy imprezy. Na szczęście żadna policyjna interwencja nie była konieczna, za to przydał się sprzęt do znakowania rowerów. Gospodarze przygotowali też wystawę fotograficzną, przedstawiająca najciekawsze wydarzenia z udziałem mieszkańców sołectwa Jatutów.Festyn zorganizowali Samorząd Gminy Zamość, Sołtysi i Rady Sołeckie Jatutowa i Wólki Panieńskiej, Koła Gospodyń Wiejskich z Jatutowa i Wólki Panieńskiej, Stowarzyszenie Kobiet na rzecz promocji i rozwoju środowisk lokalnych 28+ i GOK Gminy Zamość.

Fotorelacja z imprezy [kliknij tutaj]

 


 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Józefa z HrubieszowaTreść komentarza: dużo.zdrowia wam pielgrzymi chrubieszowscy Niech Matuchna Krasnobrodzka otuli was swoim matczynym płaszczem niech łogosławi wam i waszym rodzinom w codzienmym jakze trudnym.zyciu niech błogosławi księdzu w posłudze kapłanskiej przez całe zycie dozo zdrowia i wytrwałoscj po.odlcie się i zamnie ja niestety niemoge wziąc udziału w pieszej pielgrzymce a szkoda poniewarz mieszkam.pozagranico polski juz 28 lat ale jako.dziecko co roku jezdziłam do krasnobrodu na odpust bardzo ładne miejsce ale jak wiadomo pracy niemaData dodania komentarza: 27.06.2025, 17:06Źródło komentarza: Piesza pielgrzymka z Hrubieszowa do Krasnobrodu 2024Autor komentarza: Krzysztof D.Treść komentarza: Rozmowa z Kasią Mirowską, kosmetologiem, porusza istotny temat ochrony przeciwsłonecznej, która zyskała na znaczeniu szczególnie w okresie letnim. Podkreślono, że stosowanie SPF jest ważne nie tylko podczas słonecznych dni, ale także w pochmurne, co jest często pomijane. Dobór odpowiedniego produktu oraz wiedza na temat jego skuteczności w ochronie przed starzeniem to kluczowe elementy dbałości o skórę. Praktyczne wskazówki, które zostały przedstawione, mogą znacznie ułatwić wprowadzenie codziennej rutyny ochrony przeciwsłonecznej, co jest nie tylko kwestią estetyki, ale także zdrowia skóry na dłuższą metę. To wartościowa rozmowa dla każdego, kto chce świadomie dbać o swoją skórę przez cały rok.Data dodania komentarza: 23.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: AniaTreść komentarza: Temat bardzo ważny i na czasie Brawo Kasiu💪Data dodania komentarza: 23.06.2025, 10:59Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: Anna GarczynskaTreść komentarza: Brawo 👏👏Data dodania komentarza: 13.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Michał AdamczukAutor komentarza: Dorota ChmielewskaTreść komentarza: Bardzo dziękujemy za przekazanie słuchaczom ważnych dla naszej przyszłości informacji. Działajmy razem dla dobra obecnych i przyszłych pokoleń. Włączmy się w zbiórkę jak wolontariusze pobierając kartę podpisów ze strony wartoscidlaprzyszlosci.pl Każdy podpis jest na wagę złota. Angażujmy się.Data dodania komentarza: 22.05.2025, 00:30Źródło komentarza: Wartości dla Przyszłości. Obywatelski projekt ustawy gwarantującej religię lub etykę w szkoleAutor komentarza: ZamościaninTreść komentarza: Brawo Wirkowice!!!Data dodania komentarza: 20.05.2025, 22:03Źródło komentarza: Obchody 1000-lecia Korony Polskiej w Wirkowicach