Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 30 września 2023 01:35
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama KARCZMA W DECHĘ

Lubaczowskie Herody za nami

W Miejskim Domu Kultury im. Aleksandra Sas-Bandrowskiego w Lubaczowie, 28 stycznia odbył się Przegląd Zespołów Kolędniczych „Herody” 2018 pod hasłem "Idźcie i głoście".
Lubaczowskie Herody za nami
Autor: Alicja Magura

Dziesiąty raz mieszkańcy miasta mieli okazję zobaczyć tradycyjne i współczesne formy teatru ludowego nawiązujące do Świąt Bożego Narodzenia.Wszystkich zebranych w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury w Lubaczowie przywitał ks. Andrzej Stopyra, dziekan dekanatu Lubaczów i proboszcz parafii konkatedralnej.

POSŁUCHAJ

Głos zabrał również Wiesław Huk, wicestarosta powiatu lubaczowskiego, który mówił m.in. o swoich wspomnieniach związanych z widowiskami bożonarodzeniowymi.

POSŁUCHAJ

W tegorocznej edycji przeglądu zaprezentowało się 6 grup kolędniczych. W odegranych przedstawieniach nie pominięto oczywiście głównego wątku, który dotyczył Heroda i jego potępienia, ale pojawiły się również humorystyczne sceny z Żydem.

POSŁUCHAJ

Widowiska herodowe mają określony schemat, a to nie ułatwia pracy uczestnikom przeglądu. Muszą znaleźć odpowiedni pomysł na to, aby zachwycić jury konkursowe oraz zgromadzoną publiczność. W przypadku Wesołej Gromadki, która zajęła III miejsce były to dawne melodie i pastorałki - informuje Łucja Joniec, opiekunka grupy, działającej przy Miejskim-Gminnym Ośrodku Kultury w Oleszycach.

POSŁUCHAJ

Innym sposobem zwrócenia uwagi były sceny humorystyczne, a tych nie brakowało w grupie kolędniczej ze Szkoły Podstawowej w Horyńcu-Zdroju, która zajęła I miejsce. Adrian Krzych w rozmowie z Alicją Magurą podkreślał, że kilka osób z grupy pierwszy raz występowało na lubaczowskiej scenie.

POSŁUCHAJ

Na II miejscu znalazł się Teatr Młodych, działający przy parafii Matki Bożej Opieki z Załuża. Występy zespołów oceniało jury w składzie: Grażyna Bielec, instruktor w MDK w Lubaczowie, Janusz Mazur, kustosz Muzeum Kresów w Lubaczowie i Marek Majcher, nauczyciel w Państwowej Szkole Muzycznej w Lubaczowie.

Gościem specjalnym przeglądu było TRIO : Laura Magierska Marek Magierski i Benjamin Oxley , którzy zagrali wspaniały koncert kolęd i pastorałek.

Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: stary tancerzTreść komentarza: Zespoły ludowe w tym czasie (1985 rok) były, nie można powiedzieć, że w tym czasie nie było takich zespołów... Były zespoły ludowe, które działały przy I LO w Zamościu - Instruktorem był chyba pan Kułaj, przy Zamojskich Fabrykach Mebli działał zespół "Drzewiarz", był zespół przy POM w Zamościu - instruktorem była pani Maria Góra - Szeląg, był zespół dziecięcy "Zamościanka" - instruktorem był pan Marek Fik. oczywiście zespoły te po upadku komuny porozpadały się i została sama jedna "Zamojszczyzna". Chyba, że pani Joli chodziło o to, że takiego zespołu nie było w Zamojskim Domu Kultury, w 1985 roku oczywiście chodziło o Wojewódzki Dom Kultury w Zamościu.Data dodania komentarza: 28.09.2023, 11:02Źródło komentarza: Działalność Zespołu Pieśni i Tańca "Zamojszczyzna"Autor komentarza: FranciszekTreść komentarza: Śliczne wszystkie Panie .Bardzo piękne stroje ludoweData dodania komentarza: 27.09.2023, 23:39Źródło komentarza: Uroczyste obchody 30. rocznicy powstania Koła Gospodyń Wiejskich w Krowicy SamejAutor komentarza: FranciszekTreść komentarza: Życzę Państwu Bożego Błogosławieństwa Opieki Matki Bożej Wszelkiej Pomyślności w życiu zawodowym jako i prywatnym Koła Gospodyń Wiejskich w Krowicy Samej.Data dodania komentarza: 27.09.2023, 23:36Źródło komentarza: Uroczyste obchody 30. rocznicy powstania Koła Gospodyń Wiejskich w Krowicy SamejAutor komentarza: Koleżanka z namiotuTreść komentarza: Świetny wywiad i świetna kobieta pełna pasji i determinacji ! Pozdrawiam Cię serdecznie Emcia :)Data dodania komentarza: 15.09.2023, 20:49Źródło komentarza: Kobiety w InżynieriiAutor komentarza: Bartek W.Treść komentarza: Gratsy, że udało Ci się ukończyć kierunek i masz super pracę Data dodania komentarza: 15.09.2023, 13:33Źródło komentarza: Kobiety w InżynieriiAutor komentarza: MatiTreść komentarza: Super wywiad, Pani Emanuela bardzo rzeczowa i w porządku kobieta. Oby coraz więcej kobiet nauki i inżynierii się rodziło!Data dodania komentarza: 15.09.2023, 13:13Źródło komentarza: Kobiety w Inżynierii
ReklamaPOMOC MA MOC. Q&A