Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 września 2023 05:09
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama Ośrodek Wypoczynkowy NATURA w Krasnobrodzie

Biłgoraj. ‘Czerwień – gród między Wschodem a Zachodem’

W Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju została otwarta (16.03) wystawa pod nazwą ‘Czerwień – gród między Wschodem a Zachodem’. Wystawa pochodzi ze zbiorów Muzeum Regionalnego im. doktora Janusza Petera w Tomaszowie Lubelskim.
Biłgoraj. ‘Czerwień – gród między Wschodem a Zachodem’

Wystawa prezentuje w archeologiczno-historycznym ujęciu, na przykładzie grodziska w Czermnie, problematykę pogranicza polsko-ruskiego we wczesnym średniowieczu i funkcjonowanie wczesnośredniowiecznego grodu: jako ośrodka władzy książęcej, centrum obronnego, religijnego, ośrodka handlowego i rzemieślniczego.

Łukasz Wyszyński z Muzeum Regionalnego w Tomaszowie Lubelskim podkreśla, iż badania na terenie obecnego Czermna przyniosły wiele zaskakujących efektów:

POSŁUCHAJ

O znaczeniu wystawy informuje dyrektor tomaszowskiego Muzeum, Eugeniusz Hanejko:

POSŁUCHAJ

Wśród prezentowanych zabytków na wystawie można zobaczyć ołowiane bulle książąt i dostojników ruskich, kolekcję plomb ‘celnych’ typu drohiczyńskiego, militaria o pochodzeniu zarówno wschodnim (koczowniczym) jak i zachodnim oraz unikalny zbiór dewocjonaliów, w tym enkolpionów – krzyży relikwiarzy oraz bezcenne skarby srebrnej biżuterii kobiecej odkryte na grodzisku.

 

W organizację wystawy zaangażowały się także Instytut Archeologii UMCS w Lublinie, Instytut Archeologii UR w Rzeszowie, Geisteswissenschaftliches Zentrum Geschichte und Kultur Ostmitteleuropas (GWZO) an der Universität Leipzig i Miasto Tyszowce.Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
ReklamaPOMOC MA MOC. Q&A