Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Ku pamięci Romanowskiego

Mieczysław Romanowski – wybitny poeta romantyzmu, który 155 lat temu oddał życie w bohaterskiej walce z Rosjanami w lasach łukowsko – józefowskim doczekał się pięknego kamienia pamięci w postaci recytacji Swoich utworów przez młodzież powiatu biłgorajskiego.
Ku pamięci Romanowskiego

Już po raz XVIII zorganizowany został przez GOK w Łukowej i MOK w Józefowie Regionalny Konkurs Recytatorski im. Mieczysława Romanowskiego. Tegoroczna edycja miała miejsce w łukowskiej instytucji kultury i odbyła się 17 kwietnia 2018 roku. Wzięło w niej udział 23 recytatorów z 10 szkół powiatu biłgorajskiego. W przerwie z prelekcją o okolicznościach śmierci Mieczysława Romanowskiego i nieludzkim zbezczeszczaniu przez Kozaków ciała zabitego bohatera mówił Pan Tomasz Brytan. Muzeum Ziemi Biłgorajskiej udostępniło uczestnikom konkursu swoją ekspozycję plansz o powstaniu styczniowym w powiecie biłgorajskim wraz z publikacjami wierszy Romanowskiego wydanymi we Lwowie 20 lat po śmierci poety. Recytatorzy złożyli kwiaty przy pomniku towarzyszy broni Romanowskiego, którzy polegli w bitwie pod Borowymi Młynami 16 kwietnia 1863 roku i uporządkowali miejsce w lesie przy krzyżu, który upamiętnia miejsce śmierci Romanowskiego. Przy pomniku przy drodze zapalili biało – czerwone znicze i powiesili flagi narodowe.

Jurorzy bardzo pochwalili poziom recytacji i wielką wrażliwość na piękno poezji patriotycznej. Przyznali następujące miejsca najlepszym:

w kategorii szkoły podstawowe:

miejsce I - EWELINA NAKAPAŁA uczennica Szkoły Podstawowej w Majdanie Nepryskim

miejsce II - PATRYCJA HARASIUK uczennica Szkoły Podstawowej w Majdanie Nepryskim

miejsce III – MARLENA MIZERSKA – Szkoła Podstawowa im. Prymasa Tysiąclecia Ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Babicach


w kategorii gimnazjum:

miejsce I – KLAUDIA DARGIEL uczennica Powiatowego Gimnazjum w Biłgoraju

miejsce II – ALEKSANDRA CHUTKOWSKA uczennica Powiatowego Gimnazjum w Biłgoraju

miejsce II – PATRYCJA KUSZTYKIEWICZ – z Gimnazjum w Józefowie

miejsce III – ZUZANNA KUSZKA – Gimnazjum im. Pawła Adamca w Łukowej

w kategorii szkoły średnie:

I miejsce – DOMINIKI ADMOWICZ – Liceum im. ONZ w Biłgoraju

oraz DIANA SOBAŃ - Liceum im. ONZ w Biłgoraju


Wyróżniono:

KACPRA HACZYKOWSKIEGO z Gimnazjum w Józefowie

GABRIELĘ MARCZAK uczennicę Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju i JAGODĘ POLUHA - recytatorkę Zespołu Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Biłgoraju

Nagrody ufundował Miejski Ośrodek kultury w Józefowie.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: SilwaTreść komentarza: Rumunia skradła mi serce szybciej, niż się spodziewałam i ten program brzmi jak świetnie ułożona podróż pełna kontrastów. Miałam okazję odwiedzić zarówno Kluż, jak i okolice Braszowa i do dziś pamiętam klimat tych miejsc, zwłaszcza spacer po Sibiu i widok Karpat o poranku. Największe wrażenie zrobiła na mnie kopalnia soli w Turdzie, która wygląda jak inny świat pod ziemią, oraz spokojna atmosfera klasztorów, gdzie naprawdę można złapać oddech. Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że przy tak intensywnym planie i przemieszczaniu się między krajami bardzo ważne jest dobre ubezpieczenie turystyczne. Sama mam całoroczne ubezpieczenie w AXA i nie raz dało mi to poczucie spokoju w podróży. Nawet jeśli wszystko idzie zgodnie z planem, świadomość zabezpieczenia naprawdę robi różnicę. Ten wyjazd wygląda na idealne połączenie duchowości, historii i przygody, a Rumunia potrafi zaskoczyć na każdym kroku. Jeśli ktoś się waha, to zdecydowanie warto dać się porwać tej mniej oczywistej, ale niezwykle pięknej części Europy.Data dodania komentarza: 18.04.2026, 15:06Źródło komentarza: RUMUNIA 11-17.07.2026 r.Autor komentarza: MariuszTreść komentarza: Cieszę się że po raz kolejny mogę wysłuchać tych wartościowych Rekolekcji.Data dodania komentarza: 31.03.2026, 17:30Źródło komentarza: Rekolekcje wielkopostne ostatniej szansy 2026Autor komentarza: KrystynaTreść komentarza: Jadłam te ciastka i nie mam zgagi jak po tych ciastkach z dyskontów.Cena może i odrobinę wyższa ale warto dopłacić jeżeli nie che cię samemu mniejszych porcji wypiekać. Z całego serca polecamData dodania komentarza: 29.03.2026, 23:15Źródło komentarza: Ciastka maślane jak u babci – dlaczego wracają do łask?Autor komentarza: Katarzyna Zielińska-JaworskaTreść komentarza: Bardzo ciekawa audycja i inspirująca :) Dziękuję ☺️Data dodania komentarza: 25.03.2026, 08:03Źródło komentarza: „Królowa Śniegu” Hansa Christiana Andersena w nowej odsłonieAutor komentarza: EjsmontTreść komentarza: Uczestniczyliśmy w transmisji mszy świętej,choć sercem i duchem byliśmy.DziekujemyData dodania komentarza: 23.03.2026, 23:52Źródło komentarza: Niedziela Radiowa w parafii WożuczynAutor komentarza: KMTreść komentarza: Super !Data dodania komentarza: 23.03.2026, 20:45Źródło komentarza: Zespół muzyczny "Trójka"