Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 września 2023 23:23
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama KARCZMA W DECHĘ

Pożary zagrażają lasom! Rozstrzygnięcie konkursu

3 zadania do wykonania i 3 nagrody do odebrania. Do wygrania były kubki, foldery, książki, ręczniki i inne leśne gadżety ufundowane przez Nadleśnictwo Biłgoraj.
Pożary zagrażają lasom! Rozstrzygnięcie konkursu

Należało poprawnie odpowiedzieć na poniższe pytania:

1. Wyróżnia się w lasach dwa pasy przeciwpożarowe. Jak się nazywają i czym różnią się od siebie?

Są 2 pasy przeciwpożarowe:

Pas biologiczny - sadzone są tu gatunki drzew liściastych o małej palności po to, aby zatrzymały pożar.
Pas zmineralizowany - jest to wyorana bruzda.

2. Zaproponuj sposób upowszechniania hasła "Chroń las przed pożarem".

Pomysłów było kilka. Oto one:

- Tablice informacyjne przed wejściem do lasu z ciekawostkami, np.że niedogaszone ognisko nawet zasypane ziemią a nie zalane odpowiednią ilością wody, może na nowo rozpalić ogień po tygodniu. Pogadanki z dziećmi i młodzieżą (harcerzami) na temat pożarów w lasach.

- W związku z tym, że hasło odnosi się głównie do osób wchodzących, wjeżdżających do lasu dobrym sposobem wg mnie byłoby ustawienie tablic z takim hasłem i może innymi informacjami przy wejściach, wjazdach do lasu, przy miejscach parkingowych czy biwakowych

- Hasło "Chroń las przed pożarem" upowszechniałbym np. przez jakąś grę komputerową dla dzieci która by uczyła dzieci czego nie wolno robić w lesie. Uczyłaby zachowań jak zapobiegać pożarom.

- Np zorganizowanie konkursu dla dzieci na wykonanie plakatu o tematyce "Chroń las przed pożarem", spotkania leśników z dziećmi na pogawędki. Umieszczanie hasła np na kredkach. Plakaty z dwoma zdj po jednej stronie piękny las a po drugiej zdjęcie pokazujące las po pożarze, żeby działało na wyobraźnię do czego może doprowadzić bezmyślne zachowanie.

- Np. poprzez kalendarz gdzie ilustracjami na dany miesiąc byłyby przedstawione rzeczy których nie wolno robić w lesie, na każdej było by hasło Chroń las przed pożarami. Poprzez wieszanie też plakatów z takim hasłem na słupach ogłoszeniowych w miasteczkach żeby już wtedy wszystkim uświadomić, że trzeba w lesie uważać aby nie wzniecić pożaru przez przypadek.

3. Czym jest PAD i co wchodzi w jego skład?

PAD – Punkt Alarmowo-Dyspozycyjny. Miejsce, w którym monitorowane jest zagrożenie pożarowe w lasach, przyjmowanie wszystkich informacji o zdarzeniach, przetwarzanie otrzymanych informacji na szczegółowy adres zdarzenia, kierowanie własnych sił i środków oraz wzywanie straży pożarnej. W PAD jest stanowisko ze sprzętem umożliwiającym obserwację lasów za pomocą kamer zainstalowanych na wieżach obserwacyjnych, sterowanie tymi kamerami i sprzętem do łączności alarmowej ze strażą pożarną.

Zwycięzcami konkursu Pożary zagrażają lasom! Są następujące osoby:

Agnieszka Besztak,

Radosław Surmacz

Bartłomiej Biront


Gratulujemy! Dziękujemy! Nagrody ufundowane przez Nadleśnictwo Biłgoraj są do odebrania w Katolickim Radiu Zamość, ul. Jana Zamoyskiego 1, pon-pt, 8-16.

 


 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: stary tancerzTreść komentarza: Zespoły ludowe w tym czasie (1985 rok) były, nie można powiedzieć, że w tym czasie nie było takich zespołów... Były zespoły ludowe, które działały przy I LO w Zamościu - Instruktorem był chyba pan Kułaj, przy Zamojskich Fabrykach Mebli działał zespół "Drzewiarz", był zespół przy POM w Zamościu - instruktorem była pani Maria Góra - Szeląg, był zespół dziecięcy "Zamościanka" - instruktorem był pan Marek Fik. oczywiście zespoły te po upadku komuny porozpadały się i została sama jedna "Zamojszczyzna". Chyba, że pani Joli chodziło o to, że takiego zespołu nie było w Zamojskim Domu Kultury, w 1985 roku oczywiście chodziło o Wojewódzki Dom Kultury w Zamościu.Data dodania komentarza: 28.09.2023, 11:02Źródło komentarza: Działalność Zespołu Pieśni i Tańca "Zamojszczyzna"Autor komentarza: FranciszekTreść komentarza: Śliczne wszystkie Panie .Bardzo piękne stroje ludoweData dodania komentarza: 27.09.2023, 23:39Źródło komentarza: Uroczyste obchody 30. rocznicy powstania Koła Gospodyń Wiejskich w Krowicy SamejAutor komentarza: FranciszekTreść komentarza: Życzę Państwu Bożego Błogosławieństwa Opieki Matki Bożej Wszelkiej Pomyślności w życiu zawodowym jako i prywatnym Koła Gospodyń Wiejskich w Krowicy Samej.Data dodania komentarza: 27.09.2023, 23:36Źródło komentarza: Uroczyste obchody 30. rocznicy powstania Koła Gospodyń Wiejskich w Krowicy SamejAutor komentarza: Koleżanka z namiotuTreść komentarza: Świetny wywiad i świetna kobieta pełna pasji i determinacji ! Pozdrawiam Cię serdecznie Emcia :)Data dodania komentarza: 15.09.2023, 20:49Źródło komentarza: Kobiety w InżynieriiAutor komentarza: Bartek W.Treść komentarza: Gratsy, że udało Ci się ukończyć kierunek i masz super pracę Data dodania komentarza: 15.09.2023, 13:33Źródło komentarza: Kobiety w InżynieriiAutor komentarza: MatiTreść komentarza: Super wywiad, Pani Emanuela bardzo rzeczowa i w porządku kobieta. Oby coraz więcej kobiet nauki i inżynierii się rodziło!Data dodania komentarza: 15.09.2023, 13:13Źródło komentarza: Kobiety w Inżynierii
ReklamaPOMOC MA MOC. Q&A