Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama HERMANOS

74. rocznica mordu partyzantów w lesie na Rapach

Uroczystości religijno-patriotyczne upamiętniające 74. rocznicę mordu partyzantów w lesie na Rapach odbyły się (01.07) w Biłgoraju.
74. rocznica mordu partyzantów w lesie na Rapach

Wydarzenie rozpoczął Piknik Militarny na placu Wolności, na którym można było zobaczyć prezentowaną broń, umundurowanie i pojazdy pancerne z okresu II wojny światowej. Następnie zaprezentowano, przygotowaną przez Biłgorajską Grupę Rekonstrukcji Historycznej ‘Wir’, inscenizację historyczną wyprowadzenia więźniów z byłego budynku gestapo przy ul. Wandy ‘Wacek’ Wasilewskiej w Biłgoraju.

Następnie wszyscy udali się do kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Biłgoraju, gdzie w intencji pomordowanych partyzantów i ich rodzin została odprawiona msza święta, której przewodniczył ks. dziekan Jerzy Kołtun:

POSŁUCHAJ

Po Eucharystii nastąpił przejazd wszystkich uczestników uroczystości pod pomnik znajdujący się na Rapach, w miejscu rozstrzelania partyzantów. Tam odbyły się okolicznościowe przemówienia, a następnie w miejscu stracenia partyzantów złożono wieńce i zapalono znicze.

Uroczystości zakończyła druga część narracji i inscenizacji historycznej, w której przedstawiono ostatnie chwile życia partyzantów, których z budynku gestapo wywieziono do lasu, rozstrzelano i pochowano w zbiorowych mogiłach.

Rocznica mordu partyzantów w lesie na Rapach to wciąż niezwykle bolesna rana wśród mieszkańców Biłgoraja  - tłumaczy dyrektor Muzeum Ziemi Biłgorajskiej, Dorota Skakuj:

POSŁUCHAJ

Akcja na polskich partyzantach była przez Niemców szeroko zaplanowana i z premedytacją wykonana:

POSŁUCHAJ

Dorota Skakuj wyjaśnia również, jak wyglądały ostatnie chwile partyzantów:

POSŁUCHAJ

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej obwód Biłgoraj, Grupę Rekonstrukcji Historycznej im. por. Konrada Bartoszewskiego ps. Wir, Burmistrza Miasta Biłgoraj oraz parafię Trójcy Św. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Biłgoraju.

Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Józefa KornagaTreść komentarza: To za każdym razem piękna,doniosła uroczystość. Miałam kiedyś zaszczyt uczestniczyć w niej okraszając wykonywane pieśni własnymi wierszami o partyzantach.Data dodania komentarza: 06.06.2024, 22:42Źródło komentarza: XI Koncert Piosenki Partyzanckiej odbędzie się w „Szałasie n/Tanwią”Autor komentarza: JEZIERSKI JTreść komentarza: DZIĘKUJE PIEKNIE -ZA TAKA WSPANIAŁĄ UCZTE O BIEGANIU ,ZE SPORTOWYM POZDROWIENIEM JOZEF JEZIERSKI.Data dodania komentarza: 15.05.2024, 16:04Źródło komentarza: „Ultra Roztocze" 2024 zawita do KrasnobroduAutor komentarza: qwertyTreść komentarza: Nareszcie trochę normalniejData dodania komentarza: 15.05.2024, 11:01Źródło komentarza: Zamość: Zmiana organizacji ruchuAutor komentarza: ks. WladyslawTreść komentarza: Ciekawa aidycja, duzo inofracji o losach klasztoru, zaangazowaiu partiotycznym OO Bernardynow. Historia ludzka wpleciona w Boze plany. Pozdrawiam OO Bernardynow z Radecznicy z Ojcem Kustoszem na czele.Data dodania komentarza: 06.05.2024, 22:16Źródło komentarza: O. Sylwester Skirliński OFMAutor komentarza: Agnieszka BielakTreść komentarza: Cieszę się bardzo z tego odkrycia i wierzę, że w tych zabytkowych murach ukrych jest jeszcze wiele skarbów i tajemnic, które zostaną odkryte wraz z odbudową kościoła.Data dodania komentarza: 03.05.2024, 11:52Źródło komentarza: Zaskakujące odkrycia w parafii DubAutor komentarza: gośćTreść komentarza: To był Boży ksiądz, Żył ewangelią. Pamiętam jak w szpitalu ,czekając w kolejce ,odmawiał koronkę do Bożego Miłosierdzia. Proste rzeczy są najtrudniejsze. Szanował każdego człowieka i miał wielkie serce dla chorych. Dobry Pasterz.Data dodania komentarza: 21.04.2024, 19:30Źródło komentarza: Górecko Kościelne. Spotkanie niepełnosprawnych w I rocznicę śmierci śp. ks. Budzyńskiego