Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Menstyl

77 rocznica Bitew pod Tomaszowem Lubelskim

W dniach 16-18.09 w Tomaszowie Lubelskim odbędą się Uroczystości 77 rocznicy Bitew pod Tomaszowem Lubelskim. Będzie to największa w Polsce rekonstrukcja kawaleryjska kampanii wrześniowej 1939 r.
77 rocznica Bitew pod Tomaszowem Lubelskim

Z tej okazji pierwszego dnia (16.09) odbędą się sportowe rywalizacje biegowe, które zostaną przeprowadzone na stadionie Ośrodka Sportu i Rekreacji „Tomasovia”. Wojciech Żukowski, burmistrz Miasta Tomaszów Lubelski poinformował, że w biegi te adresowane są do dzieci i młodzieży.

POSŁUCHAJ

W sobotę (17.09) odbędzie się V Tomaszowski Półmaraton Pamięci Żołnierzy Września 1939, w którym wezmą udział wszyscy chętni
POSŁUCHAJ

Ostatniego dnia (18.09) na łąkach stadniny koni „Pod Lasem” w Dąbrowie Tomaszowskiej po nabożeństwie zaplanowano rekonstrukcję bitew pod Tomaszowem Lubelskim: pokaz musztry kawaleryjskiej i musztry piechoty WP, rekonstrukcję szarży pod Morańcami i walk pod Suchowolą.


PROGRAM WYDARZENIA: Tomaszów Lubelski

Piątek 16 września,

godz. 10.00

VIII Biegi Uliczne z okazji 77 rocznicy Bitew pod Tomaszowem Lubelskim

- stadion OSiR „Tomasovia”.

godz. 16.00

Premierowy pokaz sztuki teatralnej pt. „Gorące lato”- o tematyce nawiązującej do czasów II Wojny Światowej

- Tomaszowski Dom Kultury.

Miejscowość Zielone

godz. 15,45 - zbiórka delegacji i pocztów sztandarowych obok budynku szkoły w Zielonem (dawny szpital wojskowy), a następnie przemarsz pod pomnik poległych żołnierzy w Bitwach Tomaszowskich

godz. 16.00 - powitanie zaproszonych gości

godz.16.15 - przedstawienie rysu historycznego dot, bitew tomaszowskich w miejscowości Zielone

godz. 16.30 - msza polowa

godz. 17.30 - złożenie wieńców

godz. 18.00 - okolicznościowe przemówienia

godz. 18.30 - poczęstunek na placu szkoły i pokaz sprzętu wojskowego z 1939 roku

 

Sobota 17 września

Tomaszów Lubelski

godz. 11.00

V Tomaszowski Półmaraton Pamięci Żołnierzy Września 1939

- start honorowy przy pomniku Żołnierzom Września 1939

godz. 14.00

Prezentacja pojazdów, wyposażenia i umundurowania historycznego

- Rynek miejski

godz. 14.00

Msza Święta w intencji poległych Obrońców Ojczyzny

- kościół p.w. Najświętszego Serca Jezusa

godz. 15.00

Przemarsz uczestników uroczystości z kościoła pod pomnik Żołnierzom Września 1939 i na Cmentarz Wojenny 1939 r.

godz. 15.30 - Cmentarz Wojenny 1939 r.

- Apel Pamięci w asyście Kompanii Honorowej 3 Batalionu Zmechanizowanego z Zamościa,

- złożenie wieńców na grobie Generała Tadeusza Piskora,

- poświęcenie mogiły Żandarma ekshumowanego z bezimiennej mogiły w Leliszce.

godz. 17.00

Koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej

- Amfiteatr w Parku Miejskim (w przypadku niesprzyjającej pogody koncert zostanie przeniesiony do Tomaszowskiego Domu Kultury)

 

Niedziela 18 września

 Łąki stadniny koni „Pod Lasem” w Dąbrowie Tomaszowskiej

godz. 11.00

Polowa Msza Święta w intencji Ojczyzny

godz. 12.00

VIII REKONSTRUKCJA

Bitew pod Tomaszowem Lubelskim

- pokaz musztry kawaleryjskiej,

- pokaz musztry piechoty WP,

- rekonstrukcja szarży pod Morańcami,

- rekonstrukcja walk pod Suchowolą,

- pokaz w wykonaniu żołnierzy 2 Pułku Rozpoznawczego,

- defilada grup rekonstrukcyjnych.

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Maria Lucyna Darda Treść komentarza: Dziękuję niezwykle sympatycznej Pani redaktor Annie Niderla-Kadach za profesjonalnie stawiane pytania i wyrozumiałość dla wyróżnionych osób, którym trema odbierała głos. Data dodania komentarza: 16.06.2026, 21:55 Źródło komentarza: Zasłużeni dla Lubyczy Autor komentarza: Podpis Treść komentarza: Super!!!! NAJLEPSZA PANI Data dodania komentarza: 22.05.2026, 08:28 Źródło komentarza: Anna Łyś Autor komentarza: Tomek Treść komentarza: Pozdrowienia dla Pani Eweliny Data dodania komentarza: 10.05.2026, 13:42 Źródło komentarza: dr Ewelina Lilia Polańska Autor komentarza: Bogusława z Zamościa Treść komentarza: Bogu niech będzie dzięki za pontników Terespola Wyglądają jak kolorowe ptaki Przydało by się więcej takich zagorzałych pontników Można by było za rok połączyć siły. Wsteczny że z innych parafii dojadą potnicy. Wszystko w wolność dzieci Bożych - Amen Maryjo prowadź nas wszystkich wspólną drogą do Jezusa 💕 Święty Stanisławie patronie Polski módl się za nami i wypraszaj dla całego narodu potrzebne łaski przez serce Matki Bożej królowej Polski - Amen. 💓 💏 🤗 🙏 Idąc z Maryją nie pomylisz drogi!!!!! Zaśpiewajmy razem tą piękną pieśń i spotkajmy się za rok w Tereszpolu Szczęść Boże i Ave Maryja!!!!! 🕊️ 🤱 ❤️‍🔥 🙏 Data dodania komentarza: 8.05.2026, 12:49 Źródło komentarza: Tereszpol. Pielgrzymka do Górecka Kościelnego Autor komentarza: MM Treść komentarza: Piękna inicjatywa. Popieram. Data dodania komentarza: 5.05.2026, 20:23 Źródło komentarza: Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w Leżajsku Autor komentarza: Tomek Treść komentarza: Super! Data dodania komentarza: 25.04.2026, 09:29 Źródło komentarza: Warsztaty kowalskie w Nowosiółkach