Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 26 września 2023 03:57
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama Centrum Rehabilitacji Rolników KRUS w Horyńcu-Zdroju

07-10-2018 Niedziela Radiowa w katedrze zamojskiej

07.10 odwiedziliśmy parafię katedralną pw. Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła w Zamościu.
07-10-2018 Niedziela Radiowa w katedrze zamojskiej

Proboszczem tego miejsca od kwietnia bieżącego roku jest ks. dr Robert Strus, który w rozmowie przybliżył kilka faktów z historii powstania kolegiaty oraz zaznaczył jak bogata w życie duszpasterskie jest parafia katedralna.


POSŁUCHAJ

Z okazji naszego pobytu na tzw. Niedzieli Radiowej mieliśmy okazję porozmawiać z przedstawicielami ruchów i wspólnot parafialnych. Wśród nich jest Ruch Światło-Życie, którą w katedrze opiekuje się ks. Leszek Boryło. Opowiedziała nam o niej Natalia.

POSŁUCHAJ

Bożena Kukułowicz od wielu lat należy do Ruchu Światło-Życie. Wraz z mężem dołączyli do jednego z kręgów Domowego Kościoła.

POSŁUCHAJ

Poznaliśmy także katedralną Wspólnotę Chrystusa Zmartwychwstałego "Galilea". Opowiedziała nam o niej Barbara Międlarz.

POSŁUCHAJ

Wśród działań duszpasterskich w parafii katedralnej, duży akcent położony jest na przygotowanie młodzieży do sakramentu bierzmowania. O pracy z młodzieżą mówi katechetka, Wiesława Chrześcijan.

POSŁUCHAJ

Jedną z najstarszych wspólnot działających w parafii katedralnej jest Straż Honorowa Najświętszego Serca Pana Jezusa.

POSŁUCHAJ

Pierwsza wspólnota Akcji Katolickiej w diecezji zamojsko-lubaczowskiej powstała przy katedrze. Obecnie jej prezesem jest Maria Adriańczyk.

POSŁUCHAJ

Miłosierdzie, braterstwo, jedność i patriotyzm - to główne obszary działań Rycerzy Kolumba. O Radzie Rycerzy Kolumba funkcjonującej przy katedrze i ideach, które im towarzyszą, mówi Leszek Stankiewicz, zastępca Wielkiego Rycerza Rady Rycerzy Kolumba w Polsce.

POSŁUCHAJ

W katedrze od wielu lat spotyka się także Wspólnota Drogi Neokatechumenalnej. Jej charyzmat przybliża Leszek Pataj.

POSŁUCHAJ

Ruchów, stowarzyszeń i wspólnot działających przy katedrze jest bardzo wiele. Aby każda z nich znalazła właściwe sobie miejsce w życiu parafialnym potrzeba koordynacji ich aktywności. Od wielu lat czuwa nad tym Adam Kułaj, który pełni także funkcję zastępcy rady duszpastersko-ekonomicznej.

POSŁUCHAJ

Składamy serdeczne podziękowania proboszczowi parafii katedralnej w Zamościu, ks. Robertowi Strusowi za zaproszenie Katolickiego Radia Zamość i zorganizowanie Niedzieli Radiowej.

Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze