Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 30 września 2023 00:44
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama Centrum Rehabilitacji Rolników KRUS w Horyńcu-Zdroju

Odsłonięcie pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego

W Zamościu uroczyście odsłonięto (05.11) pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Odsłonięcie pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego

W uroczystościach wzięli udział m.in. Podsekretarz Stanu w MON Marek Łapiński, Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, przedstawiciele władz lokalnych, placówek oświatowych, duchowieństwo, młodzież szkolna i mieszkańcy Hetmańskiego Grodu.

Uroczystość rozpoczęła się od mszy św. w intencji Ojczyzny w kościele św. Michała Archanioła w Zamościu. Przewodniczył jej i Słowo Boże wygłosił biskup diecezji zamojsko-lubaczowskiej Marian Rojek. W homilii pasterz diecezji wyjaśnił, na czym polega katolicki patriotyzm i podkreślił znaczenie jedności bez której nie będzie wolnej i niepodległej ojczyzny.

POSŁUCHAJ

Marszałek powrócił na swoje miejsce powiedział prezydent Zamościa, Andrzej Wnuk:

POSŁUCHAJ

O testamencie Józefa Piłsudskiego mówił w przemówieniu Jan Józef Kasprzyk, Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych:

POSŁUCHAJ

Pięknie uczciliśmy odzyskanie niepodległości przez Zamość – podkreślił Jerzy Zacharow:

POSŁUCHAJ

Byłem pewien, że to dzieło uda się doprowadzić do końca. To wspaniały dzień dla wszystkich mieszkańców Zamościa – powiedział Tomasz Włodarczyk, przewodniczący Obywatelskiego Komitetu Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego:

POSŁUCHAJ

Gościem podczas odsłonięcia pomnika Józefa Piłsudskiego był również pochodzący z Zamościa Marek Łapiński:

POSŁUCHAJ

O zdanie na temat pomnika Marszałka zapytaliśmy zamościan:

POSŁUCHAJ

Podczas uroczystości wręczono medale „Pro Patria” przyznawane „za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej”. Otrzymali je: Maria Gmyz, Krzysztof Goch, Jan Radzik, Marek Siedlecki, Andrzej Szymański oraz Tomasz Włodarczyk.

Medal „Pro Bono Poloniae” otrzymał Jerzy Zacharow:

POSŁUCHAJ

Ostatnim punktem programu był koncert w sali widowiskowej Klubu Batalionowego, w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej im. K. Namysłowskiego.

 

Całe kazanie biskupa Mariana Rojka:

 

POSŁUCHAJ

 

Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: stary tancerzTreść komentarza: Zespoły ludowe w tym czasie (1985 rok) były, nie można powiedzieć, że w tym czasie nie było takich zespołów... Były zespoły ludowe, które działały przy I LO w Zamościu - Instruktorem był chyba pan Kułaj, przy Zamojskich Fabrykach Mebli działał zespół "Drzewiarz", był zespół przy POM w Zamościu - instruktorem była pani Maria Góra - Szeląg, był zespół dziecięcy "Zamościanka" - instruktorem był pan Marek Fik. oczywiście zespoły te po upadku komuny porozpadały się i została sama jedna "Zamojszczyzna". Chyba, że pani Joli chodziło o to, że takiego zespołu nie było w Zamojskim Domu Kultury, w 1985 roku oczywiście chodziło o Wojewódzki Dom Kultury w Zamościu.Data dodania komentarza: 28.09.2023, 11:02Źródło komentarza: Działalność Zespołu Pieśni i Tańca "Zamojszczyzna"Autor komentarza: FranciszekTreść komentarza: Śliczne wszystkie Panie .Bardzo piękne stroje ludoweData dodania komentarza: 27.09.2023, 23:39Źródło komentarza: Uroczyste obchody 30. rocznicy powstania Koła Gospodyń Wiejskich w Krowicy SamejAutor komentarza: FranciszekTreść komentarza: Życzę Państwu Bożego Błogosławieństwa Opieki Matki Bożej Wszelkiej Pomyślności w życiu zawodowym jako i prywatnym Koła Gospodyń Wiejskich w Krowicy Samej.Data dodania komentarza: 27.09.2023, 23:36Źródło komentarza: Uroczyste obchody 30. rocznicy powstania Koła Gospodyń Wiejskich w Krowicy SamejAutor komentarza: Koleżanka z namiotuTreść komentarza: Świetny wywiad i świetna kobieta pełna pasji i determinacji ! Pozdrawiam Cię serdecznie Emcia :)Data dodania komentarza: 15.09.2023, 20:49Źródło komentarza: Kobiety w InżynieriiAutor komentarza: Bartek W.Treść komentarza: Gratsy, że udało Ci się ukończyć kierunek i masz super pracę Data dodania komentarza: 15.09.2023, 13:33Źródło komentarza: Kobiety w InżynieriiAutor komentarza: MatiTreść komentarza: Super wywiad, Pani Emanuela bardzo rzeczowa i w porządku kobieta. Oby coraz więcej kobiet nauki i inżynierii się rodziło!Data dodania komentarza: 15.09.2023, 13:13Źródło komentarza: Kobiety w Inżynierii
ReklamaPOMOC MA MOC. Q&A